لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۰

مجلس سنای برزیل به محاکمه و استیضاح دیلما روسف رای داد


دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل، استیضاح خود را توطئه جناح راست این کشور می‌داند

مجلس سنای برزیل روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد، به استیضاح و محاکمه دیلما روسف، رئیس جمهور تعلیق‌شده این کشور، رای داد تا در دادگاه به اتهامات او درباره نقض قوانین مالیاتی رسیدگی شود.

برزیل این روزها درگیر رقابت‌های المپیک است که در شهر ریو دوژانیرو برگزار می‌شود و در حالی که نگاه جهانیان به این رقابت‌هاست، سنای برزیل با ۵۹ رای موافق در برابر ۲۱ رای مخالف پرونده خانم روسف را وارد مرحله‌ای جدید کرد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که محکومیت دیلما روسف در دادگاه به معنای برکناری قطعی او از مقام ریاست جمهوری برزیل و پایان زمامداری حزب کارگران پس از ۱۳ سال خواهد بود.

در عین حال مایکل تمر، معاون او نیز که به صورت موقت زمام امور کشور را در دست گرفته است تا سال ۲۰۱۸ و زمان برگزاری انتخابات آینده، ریاست جمهوری را در اختیار خواهد داشت.

این گزارش عنوان می‌کند که انتظار می‌رود رای دادگاه تا پایان ماه جاری میلادی صادر شود که در آن صورت، دو سوم اعضای سنا نیز باید رای به محکومیت خانم روسف بدهند که رای روز چهارشنبه سنا نشان می‌دهد، مخالفان او پنج رای دیگر لازم دارند.

با این حال رای روز چهارشنبه سنا نشان داد جریانی که در سنا به دنبال برکناری دیلما رسوف از ریاست جمهوری است، قدرتمندتر شده، خاصه در مقایسه با اردیبهشت‌ماه که اعضای سنا با ۵۵ رای موافق در برابر ۲۲ رای مخالف، تصمیم گرفت که استیضاح خانم روسف را به جریان بیندازد.

روسف همواره اتهامات علیه خود را رد کرده و ماجرای استیضاح خود را توطئه جناح راست برزیل خوانده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG