لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۴:۰۶

افزایش ۲۴ درصدی قربانیان حوادث رانندگی در ایران طی نوروز ۹۷


تصادفات رانندگی در جاده‌های ایران به طور معمول در تعطیلات نوروزی به اوج خود می‌رسد.

سازمان پزشکی قانونی از افزایش بیش از ۲۴ درصدی شمار قربانیان حوادث رانندگی ایران طی نوروز سال ۹۷ خبر داد.

روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی ایران اعلام کرده که از ۲۵ اسفند ۹۶ تا ۱۵ فروردین ۹۷ که ایام نوروز در نظر گرفته شده است، «یک‌هزار و ۳۴ نفر» در حوادث رانندگی کشور کشته شدند.

بر اساس این گزارش٬ این آمار بدین معنی است که در این مدت٬ «به طور متوسط روزانه ۵۱.۷ نفر» در حوادث رانندگی کشته شدند که نسبت به زمان مشابه سال گذشته٬ ۲۴.۲ درصد نفر افزایش یافته است.

این در حالی است که محمد حسین حمیدی، رئیس پلیس راه ایران، پیشتر گفته بود آمار کشته‌ها در تصادف‌های جاده‌ای در نوروز ۹۷ تنها پنج درصد بیشتر شده است.

بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی ایران٬ در نوروز امسال ۷۰.۸ درصد کشته‌های حوادث رانندگی مربوط به جاده‌های برون شهری با ۷۳۲ قربانی، ۲۱.۲ درصد در راه‌های درون شهری با ۲۱۹ قربانی، ۷.۹ درصد در جاده‌های خاکی‌روستایی با ۸۲ قربانی و محل تصادف یک دهم درصد موارد نامعلوم با یک قربانی بوده است.

آن‌طور که سازمان پزشکی قانونی ایران بررسی کرده٬ شمار قربانیان تصادف در جاده‌های برون شهری ۲۰.۱ درصد، راه‌های درون شهری ۲۹.۹ درصد و در جاده‌های خاکی- روستایی ۵۶.۵ درصد افزایش یافته است.

بیشترین تصادفات منجر به مرگ نیز در روزهای دهم و سیزدهم فروردین٬ هر کدام با ۶۵ قربانی و ۲۸ اسفند با ۶۱ قربانی و کمترین تصادفات منجر به مرگ در روزهای ۱۵ فروردین با ۳۴ کشته، ششم فروردین با ۳۶ کشته و نهم فروردین با ۴۴ کشته رخ داده است.

استان‌ فارس با ۹۹ و کرمان با ۷۵ قربانی٬بیشترین، و استان‌های اردبیل با شش و بوشهر با ۱۰ قربانی کمترین تعداد کشته‌های ناشی از تصادف در نوروز سال جاری را داشته‌اند.

تصادفات رانندگی در جاده‌های ایران به طور معمول در تعطیلات نوروزی به اوج خود می‌رسد٬ چنانکه بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی، طی ۱۰ سال گذشته ۱۱ هزار و ۸۷۰ نفر در تصادفات نوروزی کشته شده‌اند.

بالاترین آمار تلفات نوروزی تا پایان روز ۱۳ فروردین مربوط به سال ۸۷ است که یک هزار و ۵۳۵ نفر کشته برجای گذاشت.

ایران یکی از نقاط حادثه‌خیز جهان از نظر رانندگی است. بر اساس گزارشی که پژوهشکده بیمه مرکزی ایران منتشر کرده است، در میان ۱۹۰ کشور جهان، ایران پس از کشور آفریقایی سیرالئون، بالاترین نرخ مرگ‌ومیر را در جاده‌ها دارد.

پیش از این سندیکای بیمه‌گران ایران اعلام کرده بود که تنها پرداخت دیه ۸۷۴ فرد کشته شده در سفرهای نوروزی سال ۹۶ بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان هزینه برای شرکت‌های بیمه داشته است.

میزان حوادث رانندگی در ایران به اندازه‌ای بالا است که هشتم فروردین‌ماه امسال٬ آیت‌الله جعفر سبحانی٬ از مراجع تقلید٬ با اشاره به تلفات زیاد ناشی از تصادفات رانندگی در تعطیلات نوروزی از رسانه‌ها انتقاد کرد که چرا مردم را در این روزها به سفر تشویق می‌کنند.

آقای جعفر سبحانی گفته بود: «در این ایام مردم در خانه‌های‌شان بمانند و به صله رحم و رسیدگی به فقرا بپردازند و تنها مسافرت‌های ضروری را انجام دهند».

با استفاده از گزارش‌های مهر٬ خبرگزاری صداوسیما و رادیو فردا/ب.ب/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG