لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۳۱

لغو نشست چند کشور اروپای مرکزی و اسرائیل پس از افزایش تنش‌های لفظی


گروه ویشگراد شامل کشورهای لهستان، جمهوری چک، اسلواکی و مجارستان است.

گفته یک وزیر ارشد اسرائیلی که «یهودستیزی با شیر مادر وارد جان لهستانی‌ها می‌شود»، هم تنش در مناسبات این دو کشور را تشدید کرد و هم جمهوری چک با حمایت از لهستان، یک کنفرانس کشورهای اروپای مرکزی را که قرار بود در اسرائیل برگزار شود، لغو کرد.

این در حالی است که رهبران چک، اسلواکی و مجارستان روز دوشنبه ۲۹ بهمن برای شرکت در کنفرانس گروه موسوم به «ویشه‌گراد» به اسرائیل رسیده بودند و منتظر آغاز اجلاس از روز سه‌شنبه بودند.

همزمان به گزارش رسانه‌های اسرائیل، وزارت خارجه لهستان روز دوشنبه برای دومین بار ظرف سه روز گذشته، سفیر اسرائیل در ورشو را احضار و به او اعتراض کرد.

از ۲۵ بهمن که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، لهستانی‌ها را «همدست نازی‌ها» نامید، تنش در مناسبات اسرائیل و لهستان در خصوص رخدادهای دوران هولوکاست، پس از مدتی وقفه، دوباره بالا گرفت.

ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر لهستان، روز یکشنبه در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو خبر داد که سفر خود به اسرائیل برای شرکت در کنفرانس «ویشه‌گراد» را لغو کرده است اما وزیر خارجه لهستان در این نشست حاضر می‌شود.

این در حالی است که ییسرائل کاتز، وزیر ارشد حزب لیکود، شامگاه یکشنبه گفت «همان‌گونه که اسحاق شامیر (نخست‌وزیر اسبق اسرائیل) گفته است، لهستانی‌ها از زمان نوزادی که پستان مادر را می‎‌مکند، یهودستیزی همراه با شیر مادر وارد جان‌شان می‌شود».

آقای کاتز در حالی این سخنان را بیان داشت که ساعاتی قبل از آن، بنیامین نتانیاهو به دلایل داخلی حزب لیکود مجبور شده بود که پست وزارت خارجه را که سال‌ها در دست خودش بود، موقتا به آقای کاتز محول کند.

نخست‌وزیر لهستان پس از اظهارات این وزیر اسرائیلی، گفت چند ساعت به دولت اسرائیل مهلت می‌دهد تا از این موضع خود عقب‌نشینی کند؛ آقای کاتز ظهر روز دوشنبه در واکنش گفت که نه عقب‌نشینی‌ می‌کند و نه پوزش می‌خواهد؛ زیرا «تاریخ، تاریخ است».

به دنبال این اظهارات، نخست‌وزیر لهستان سفر یاتسک کاپوتوویچ، وزیر خارجه این کشور به اسرائیل را لغو کرد.

با تشدید این بحران، جمهوری چک در حالی که هیات ارشد آن کشور برای شرکت در کنفرانس «ویشه‌گراد» در حال رسیدن به اسرائیل بود، اعلام کرد که از لهستان حمایت می‌کند.

براساس تصمیم جمهوری چک، اصل برگزاری همایش گروه «ویشه‌گراد» در اورشلیم لغو شد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در پی این رخدادها، بنیامین نتانیاهو گفته است که با رهبران چک، مجارستان و اسلووانی دیدارهای جداگانه‌ای انجام می‌دهد.

یک قانون مصوب در لهستان تاکید دارد که توصیف این کشور به عنوان شریک جنایات نازی‌ها جرم است چون لهستان خود قربانی اشغال نازی‌ها بود.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG