لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۸

رییس سیا: «خلافت اسلامی» در حال اعزام عوامل خود به غرب است


جان برنان، رییس سازمان سیا

رییس سیا روز پنجشنبه ۲۷ خرداد در گزارشی به کنگره آمریکا گفت گروه «خلافت اسلامی» هنوز هم «نیرومند و مقاوم» است و در حال آموزش و برنامه‌ریزی برای اعزام عوامل خود با هدف حمله در کشورهای غربی است.

جان برنان افزود: این گروه برای جبران از دست دادن مناطق تحت کنترل خود در خاورمیانه بیشتر به روش‌های جنگ چریکی متوسل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان برنان در تازه‌ترین ارزیابی خود از تهدید گروه‌های تندرو خطاب به کمیته امور امنیتی مجلس سنا گفت: گروه «خلافت اسلامی» در حال سازماندهی تشکیلاتی برای حمله به دشمنان غربی این گروه مثل حملات شهرهای پاریس و بروکسل است که از نظر سازمان سیا از سوی رهبران گروه «خلافت اسلامی» هدایت شده‌اند.

وی در بخشی از گزارش خود گفت: «تعداد زیادی از پیکارجویان غربی به این گروه پیوسته‌اند که به طور بالقوه می‌توانند به عنوان عوامل حمله در کشورهای غربی عمل کنند».

به گفته رییس سیا، گروه «خلافت اسلامی» تلاش می‌کند این افراد را با پنهان کردن در میان پناهجویان و یا به روش‌های متعارف به غرب اعزام کند.

او افزود این گروه در عین حال پیروانش در کشورهای غربی را تشویق می‌کند تا به صورت مستقل و انفرادی در کشورهای خود عملیات تروریستی انجام دهند.

آقای برنان حمله به کلوب همجنسگرایان در شهر اورلاندو را «عمل شنیع خشونت کور» و «حمله به ارزش‌های جامعه آزاد و تساهل» توصیف کرد که ملت آمریکا به آن اعتقاد دارد.

رییس سیا گفت که گروه «خلافت اسلامی» تلاش می‌کند شاخه‌های گوناگون و گروه‌های پیرو خود را در یک شبکه به هم پیوسته سازماندهی کند. شاخه این گروه در لیبی احتمالا پیشرفته‌ترین و خطرناک‌ترین بخش از این تشکیلات است و «خلافت اسلامی» با تقویت این شاخه قصد دارد از آن برای حملات در منطقه و در کشورهای اروپایی استفاده کند.

به گفته او، شاخه «خلافت اسلامی» در سینا به «فعال‌ترین و نیرومند‌ترین گروه تروریستی در مصر بدل شده» و علاوه بر ارتش مصر و اهداف دولتی به اهداف خارجی و جهانگردان نیز حمله می‌کند که نمونه برجسته آن سرنگون کردن یک هواپیمای مسافربری روسی در اکتبر سال گذشته بود.

جان برنان افزود برخی از شاخه‌های دیگر این گروه نتوانسته‌اند رشد کنند. «یک نمونه آن شاخه یمنی این گروه است که دچار انشعاب و تفرقه است و شاخه افغانستان- پاکستان این گروه نیز به خاطر رقابت با گروه طالبان نتوانسته است یکپارچگی خود را حفظ کند».

به گفته او، ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا در مبارزه با این گروه به موفقیت‌هایی دست یافته است. این گروه بخش وسیعی از مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه را از دست داده و تعدادی از رهبران آن بر اثر حملات هوایی کشته شده‌اند. این گروه برای جبران تلفات خود با مشکل روبرو شده چون تعدادی از پیکارجویان، این گروه را رها کرده و در دوره اخیر تعداد افرادی که برای پیوستن به این گروه به سوریه رفته‌اند، کاهش یافته است.

جان برنان افزود: «به نظر می رسد این گروه با عملی کردن آنچه که ابوبکر البغدادی دو سال پیش به عنوان برقراری خلافت اسلامی اعلام کرد فاصله زیادی دارد».

به گفته رییس سیا، امکانات مالی این گروه تضعیف شده هر چند هنوز هم از طریق روش‌هایی مثل دریافت مالیات و فروش نفت ماهانه ده‌ها میلیون دلار درآمد دارد.

او اظهار داشت: «متاسفانه با وجود همه پیشرفت‌های ما در مبارزه با این گروه در جبهه‌های نبرد و یا در عرصه مالی هنوز نتوانسته‌ایم قابلیت‌های تروریستی این گروه و گسترش جهانی آن را تضعیف کنیم. در واقع همزمان با تشدید فشار بر این گروه آنها برای تداوم رهبری خود بر تروریسم بین‌المللی تلاش خواهند کرد حملات تروریستی را در سراسر جهان افزایش دهند».

سناتور ریچارد بور، رییس کمیته امور امنیتی مجلس سنا، نیز گفت با وجود تمام پیشرفت‌ها در مبارزه با گروه «خلافت اسلامی» اکنون گستره عملیات تروریستی آن آمریکا را نیز در بر می‌گیرد.

او افزود: «نباید این خطر را دست کم گرفت. زمان آن فرار رسیده که ملت آمریکا بداند برای رفع این تهدید و تضمين امنیت ملت ما فقط یک راه وجود دارد و آن نابود کردن گروه خلافت اسلامی است».

XS
SM
MD
LG