لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۱۲

انتقاد از رواج پوشاک مردانه و زنانه «کویین» در ایران


نمونه‌ای از لباس‌های تولیدی موسوم به «کویین» در ‌ایران.

خبرگزاری «میزان» وابسته به قوه قضائیه با انتشار گزارشی در مورد رواج استفاده از مانتو‌های «کویین» خواستار جمع‌آوری و برخورد با مروجان و تولیدکنندگان آنها در ایران شد.

این خبرگزاری روز دوشنبه ۲۱ تیر به مناسبت روز «عفاف و حجاب» نسبت به گسترش استفاده از مانتویی به نام «کویین» در ایران هشدار داده است.

میزان نوشته که در حال حاضر «در برخی خیابان‌ها و معابر عمومی کلان‌شهرها٬ شاهد یکی از مهم‌ترین جلوه‌های تهاجم فرهنگی دشمنان قسم خورده ملت مسلمان ایران هستیم».

زهره طبیب‌زاده٬ نماینده مجلس نهم، هم در گفت‌وگو با میزان، استفاده برخی دختران و پسران از پوشاکی به نام «کویین» را «نمادی از رفتارهای زشت در غرب» دانسته که پشت آن «غرض‌ورزی» نهفته است.

خانم طبیب‌زاده افزوده است: «در لباس‌های کویین، علایم اختصاصی خانم‌ها در پوشاک آقایان به چشم می‌خورد و علائم اختصاصی آقایان نیز بر روی پوشاک بانوان خودنمایی می‌کند».

وی در بخش دیگری از سخنان خود به پدیده «بد‌حجابی» در ایران اشاره کرده و افزوده که «در حال حاضر نیروی انتظامی قادر نیست با این حجم از رفتارهای ضدفرهنگی در جامعه مقابله کند».

مینو اصلانی٬ رییس بسیج جامعه زنان، نیز در واکنش به رواج پوشاک «کویین» در ایران گفته که «رواج یافتن این گونه محصولات و کالاهای مغایر با عفت عمومی ناشی از غفلت مسئولان فرهنگی» است.

خانم اصلانی افزوده است: «مانتوهایی که اخیرا در بازار رواج یافته بسیار حیازدا است و منافی عفت عمومی جامعه محسوب می‌شود».

با آغاز فصل تابستان در ایران٬ تی‌شرت‌های مردانه و مانتو‌های زنانه‌ای طراحی و تولید شده که بر روی آن‌ها عبارت‌های انگلیسی مختلفی درج شده است.

این پوشاک در ایران به تی‌شرت و مانتوی «کویین» مشهور شده‌ که خبرگزاری مهر هم در گزارشی به سابقه تاریخی پیام‌های مندرج بر روی آنها پرداخته است.

آن‌طور که این خبرگزاری نوشته٬ پیام‌های مذکور مربوط به تعدادی از «پوستر‌های دوران جنگ جهانی دوم است که از سوی بریتانیا و با هدف روحیه دادن به مردم و سربازانِ در حال جنگ» طراحی و منتتشر شده بود.

این خبرگزاری استفاده از پیام‌های مندرج در این پوستر‌ها بر روی مانتو‌ها و تی‌شرت‌ها در ایران را نوعی «بد‌سلیقگی» دانسته و نوشته این مسئله نشان از «عدم برخورد جدی و ممیزی با تولیدکنندگان است».

برخی از این پوستر‌ها پیام‌هایی با این مضمون دارند: «آرام باشید و ادامه دهید»٬ «آزادی در خطر است، با هرچه می‌توانید از آن دفاع کنید» و «شجاعت شما، خوشرویی شما و ثبات قدم شما برای ما پیروزی می‌آورد».

آن طور که خبرگزاری مهر نوشته برخی تولیدکنندگان پوشاک در ایران نیز همسو با موج جهانی استقبال از پیام این پوستر‌ها٬ اقدام به تولید تی‌شرت‌ها و مانتو‌هایی با بخشی از این پیام‌ها کرده‌اند.

این خبرگزاری در خبر دیگری به نقل از مجتبی ذوالنور٬ نماینده مجلس نوشته که «امروزه دست‌های آلوده با خرج‌های چند صد میلیاردی مدهای متعدد بی‌حجابی را طراحی می‌کنند».

آقای ذوانور افزوده است: «فرزندان افراد و مانکن‌هایی که برجستگی‌های بدن خود را در معرض دید چشم‌های ناپاک قرار می‌دهند، معنویت و پاکی را درک نمی‌کند».

به گفته وی، «دشمنان اسلام با تنگ و کوتاه کردن پوشش زنان به دنبال حذف چادر هستند و ترویج بی‌بندوباری و بی‌حیایی‌ گاه با پشتیبانی برخی مقامات مسئول رخ می‌دهد».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG