لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۵۶

مشاور خامنه‌ای به بارزانی درباره همکاری با عربستان علیه ایران هشدار داد


رحیم صفوی می‌گوید گروه داعش «تا نزدیک اربیل» پایتخت اقلیم کردستان عراق، پیش رفته بود و جمهوری اسلامی «اربیل را نجات داد».

مشاور عالی آیت‌الله خامنه‌ای در امور نظامی با متهم کردن کنسولگری عربستان سعودی در اقلیم کردستان عراق به حمایت تسلیحاتی از گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی، مقام‌های این اقلیم را تهدید کرد که اگر «وارد این بازی سیاسی شوند»، ایران دیگر کمک‌شان نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، یحیی رحیم صفوی گفت که در اقلیم کردستان عراق روابط «طالبانی» با ایران خوب است اما روابط «بارزانی‌ها چنین نیست».

وی با اشاره به گفته او «توافقات» اقلیم کردستان با اسرائیل، ابراز نگرانی کرد که این اقلیم نسبت به دولت مرکزی عراق «واگرایی پیدا کند».

مسعود بارزانی رییس اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دمکرات کردستان است که قدرتمندترین حزب در این اقلیم محسوب می‌شود.

جلال طالبانی رییس جمهوری سابق عراق و رهبر حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق است. آقای طالبانی چهار سال پیش سکته کرد و پس از مدتی درمان در خارج از عراق به سلیمانیه بازگشت. در حال حاضر نیز به نظر می‌رسد که در رهبری این اتحادیه، نقش چندانی ندارد.

ایران در زمان حکومت صدام حسین از گروه‌های کرد مخالف دولت عراق حمایت می‌کرد.

رحیم صفوی در سخنانش گفت: «بارزانی‌ها اجازه می‌دهند در شمال عراق کنسولگری سعودی‌ها به ضد انقلاب ایرانی سلاح دهد و ما در این خصوص هشدار می‌دهیم، بارزانی‌ها باید بدانند مدیون ایران هستند».

وی اضافه کرد: «کردهای عراق آریایی هستند و ریشه‌شان ایرانی است ...اما بدانند اگر وارد این بازی سیاسی شوند معلوم نیست دیگر ایران کمک‌شان کند».

همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای رحیم صفوی گفت که بعید است اقلیم کردستان عراق «بدون حمایت ایران موفقیتی داشته باشند. چون آنها به نوعی محصور هستند و فقط راه هوایی دارند».

وی تاکید کرد که گروه حکومت اسلامی «تا نزدیک اربیل» پایتخت اقلیم کردستان عراق، پیش رفته بود و جمهوری اسلامی «اربیل را نجات داد».

پیش از این شماری از مقام‌های عالی جمهوری اسلامی از جمله علی شمخانی، رییس شورای عالی امنیت ملی، عربستان را به تلاش برای ایجاد ناامنی در شرق و غرب ایران و «ارسال سلاح» و حمایت از «گروه‌های تروریستی» در این منطقه متهم کرده‌ بودند.

در همین زمینه محسن رضایی، فرمانده کل پیشین سپاه پاسداران و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، اواخر تیرماه عربستان را به ایجاد «پایگاه نظامی» در اقلیم کردستان عراق متهم کرده بود.

وی همچنین ادعا کرده بود که عربستان برای «ناامن کردن» مرزهای شرقی ایران «یک پایگاه در بلوچستان پاکستان زده است».

جمهوری اسلامی همچنین در ماه‌های گذشته، احزاب کرد مخالف خود را متهم کرده بود که در راستای تامین اهداف عربستان سعودی فعالیت‌های مسلحانه‌ای را سازمان داده‌اند. این ادعا از سوی این احزاب رد شده است.

استان‌های غربی ایران در ماه‌های گذشته نیز شاهد تشدید درگیری نیروهای امنیتی ایران با گروه‌های مسلح مخالف جمهوری اسلامی از جمله حزب دمکرات کردستان ایران و گروه پژاک بوده است.

حزب دمکرات کردستان ایران به رهبری مصطفی هجری پیشتر اعلام کرده بود که قصد دارد حضور مسلحانه‌اش را در کردستان ایران از سر گرفته و دور تازه‌ای از فعالیت‌هایش را علیه جمهوری اسلامی آغاز کند.

درهمین حال مقام‌های اقلیم کردستان عراق در دیدار با مقام‌های جمهوری اسلامی تاکید کرده بودند به احزاب اپوزیسیون کُرد اجازه نخواهند داد که از خاک اقلیم کردستان، برای جمهوری اسلامی چالش امنیتی ایجاد کنند.

پس از این درگیری‌ها، گزارش‌هایی درباره گلوله‌باران مناطق مرزی بین «اقلیم کردستان عراق و کردستان ایران» منتشر شد و نچیروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق، «نگرانی عمیق» خود را از این اقدام ایران ابراز کرده بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG