لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۳۱

«نظامیان بریتانیایی در آبهای عراق دستگیر شدند نه ایران»


آقای زیباری، خواستار آزادی ملوانان بریتانیایی و حل و فصل مسئله به صورت مسالمت آمیز شده است.

هوشیار زیباری، وزير امور خارجه عراق روز دوشنبه اعلام کرد ۱۵ ملوان بريتانيايی که هفته گذشته از سوی ايران بازداشت شدند در آب های عراق دستگير شدند و نه ايران.


این بیانیه پس از آن منتشر شد که آقای زیباری اواخر روز یکشنبه با منوچهر متکی، همتای ایرانی خود، گفت وگو کرد و از وی خواست تا ملوانان بریتانیایی آزاد شوند چرا که به گفته وی، آنها در آب های عراق دستگیر شده اند.


جمهوری اسلامی اعلام کرده بود نظامیان بریتانیایی را به این دلیل بازداشت کرده که به صورت غیر قانونی وارد آب های ایران شده بودند.به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه عراق تاکید کرده که ملوانان بریتانیایی بر اساس اطلاعات مقامات عراقی در آب های این کشور دستگیر شده اند.

این بیانیه می افزاید: این افراد بخشی از نیروهای چند ملیتی هستند که با تایید دولت عراق و بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در این کشور مستقرند.


آقای زیباری، خواستار آزادی ملوانان بریتانیایی و حل و فصل مسئله به صورت مسالمت آمیز شده است.«ملوانان صحیح و سالم هستند»

از طرف ديگر، جمهوری اسلامی ايران روز دوشنبه اطمينان داد که ملوانان بازداشت شده بريتانيايی در « صحت و سلامت» به سر می برند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، يک مقام وزارت امورخارجه بريتانيا با اعلام اين خبر گفته است که يک مقام دستگاه سياست خارجی ايران در ديدار با فرستاده بريتانيا به تهران اين خبر را اعلام کرده است.


وی افزود: سفير بريتانيا به طور موکد از ايران خواسته است که اطلاعاتی درباره محل نگهداری ، نحوه تماس و اينکه برنامه ايران برای آزادی آنها چيست، در اختيار بريتانيا قرار دهد.


اين مقام وزارت امور خارجه اظهار داشت: « مقامات ايرانی به فرستاده لندن اطمينان داده اند که ملوانان بازداشت شده در صحت و سلامت به سر می برند. وی جزئيات بيشتری نداد ولی تاييد کرد که در تلاش برای حل اين مسئله در اسرع وقت هستند.»


وی با اعلام اينکه اين ملاقات به درخواست سفير بريتانيا انجام شد اين ادعای ايران را که سفير را به وزارت امورخارجه احضار نموده، رد کرد.


وزیر امور خارجه ایران در تازه ترین مصاحبه خود از تحت پیگیرد قرار دادن این نظامیان خبر داده که این مسئله می تواند بر آزادی و بازداشت طولانی آنها تاثیر بگذارد.


XS
SM
MD
LG