لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۲۱

دفاع کمیته امداد از یک تخریب: خانه «ملکه توران» لکه فرهنگی بود


کمیته امداد با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرده که «مجوز‌های قانونی» برای تخریب خانه «قمرالملوک امیر سلیمانی» معروف به خانه «ملکه توران» همسر سوم رضاشاه را در اختیار داشته است.

در اطلاعیه روابط عمومی کمیته امداد که روز سه‌شنبه پنجم مرداد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته٬ از این خانه به عنوان یک «لکه فرهنگی» و «فاقد ارزش ثبت»٬ نام برده شده است.

کمیته امداد افزوده از شهرداری تهران برای تخریب این خانه و آغاز یک پروژه ساختمانی «مجوز قانونی» داشته و «هزینه‌های» آن را نیز پرداخته است.

در این اطلاعیه همچنین آمده این خانه به خاطر «متروکه» بودن از سوی برخی «افراد سودجو» به تصرف درآمده بود که با پیگیری‌های حقوقی در اختیار این کمیته قرار گرفت.

این اطلاعیه در شرایطی صادر شده که سرهنگ عبدالرضاامیدی٬ رییس یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران تخریب این خانه را اقدامی «غیرقانونی» خوانده است.

آقای امیدی گفته این خانه که در خیابان «پسیان» قرار دارد به طور شبانه از سوی «عوامل کمیته امداد» تخریب شده و اداره کل میراث فرهنگی از طریق مراجع قضایی این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

آن‌طور که این مقام مسئول گفته این ملک ۲۸ تیرماه امسال با شماره ۳۱۵۳۸ به صورت اضطراری در فهرست ملی میراث کشور ثبت شده بود.

وی همچنین افزوده است: «بخش‌هایی از این ملک اواخر تیرماه گذشته توسط عوامل کمیته امداد امام خمینی تخریب شده بود که با اقدام به موقع مسئولان اداره کل میراث فرهنگی استان تهران از تخریب کامل آن جلوگیری شده بود».

خانه قمرالملوک امیرسلیمانی معروف به ملکه توران (همسر سوم رضاشاه) با مساحت پنج هزار متر در خیابان پسیان (محله زعفرانیه شمیران) واقع شده و سبک خاصی از معماری مدرن در ایران معاصر را نشان می‌دهد.

غلامرضاانصاری٬ عضو شورای تهران، هم از تخریب این خانه از سوی کمیته امداد انتقاد کرده و گفته است: «متاسفانه در چند روز اخیر شاهد تخریب خانه توران بوده‌ایم که یک سازمان دولتی به خود جسارت داده که شبانه خانه را تخریب کند».

احمدحکیمی‌پور٬ دیگر عضو شورای شهر تهران، هم در این زمینه گفته که «خانه توران علی‌رغم تلاش فراوان ماموران شهربان شهرداری، با ممانعت عوامل حراست کمیته امداد٬ به طور كامل تخريب شده است».

آقای حکیمی‌پور افزوده که «اداره کل میراث فرهنگی استان تهران به عنوان متولی امر حفاظت از بناهای تاریخی پایتخت٬ متاسفانه {در این زمینه} اقدام در خور و شایسته‌ تاکنون انجام نداده است».

قمرالملوک امیرسلیمانی٬ دختر عیسی خان مجدالسلطنه از خانواده قاجار، سومین همسر رضا شاه پهلوی و مادر غلامرضا پهلوی بود.

امیرسلیمانی در سال ۱۳۰۱ شمسی در سن ۱۹ سالگی با رضاخان سردارسپه ازدواج کرد و اندکی پس از تولد غلامرضا پهلوی، در سال ۱۳۰۲ شمسی از همسرش جدا شد.

وی حدود ۱۰ سال بعد با بازرگانی به نام سید ذبیح‌الله ملک‌پور ازدواج کرد و بعد از انقلاب از ایران خارج شد و در سال ۱۳۷۴ در پاریس درگذشت.

XS
SM
MD
LG