لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۰

رفسنجانی: خبرگان بهترین فرد را برای رهبری انتخاب کرد


آقای رفسنجانی می گوید: مجلس خبرگان بهترين فردی را که صلاحيت ولايت را داشت، به رهبری انتخاب کرد.(عکس: AFP)

مجلس خبرگان رهبری از روز سه شنبه اجلاس سالانه خود را در تهران آغاز کرد و انتظار می رود که مسائل عمده اقتصادی و برنامه اتمی جمهوری اسلامی در دستور کار آن قرار گيرد.


اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان در مراسم افتتاحيه خبرگان با تاکيد بر انتخاب صحيح اين مجلس در برگزيدن آيت الله علی خامنه ای به عنوان رهبر ايران گفت: «مجلس خبرگان يک سرمايه آرامش بخش برای جامعه است و مثلا ما شاهد بوديم که تصميم خبرگان بعد از رحلت امام چقدر باعث آرامش جامعه شد و بدون تشنج و اختلاف سياسی بهترين فردی را که صلاحيت ولايت را داشت، انتخاب کردند.»


وی افزود: «امروز بعد از گذشت زمان از انتخاب خبرگان ترديدی نداريم که درست انتخاب کرده ايم و اصولا کار مجلس خبرگان اين است که کار خود را بدون سر و صدا و تشنج سياسی انجام دهند.»


مجلس خبرگان متشکل از ۸۶ روحانی بلندپايه است که صلاحيت آنها از فقهای منصوب رهبر جمهوری اسلامی در شورای نگهبان تاييد و سپس در جريان انتخابات برگزيده می شوند.


آيت الله علی خامنه ای يک روز پس از درگذشت آيت الله خمينی در ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ رهبر جمهوری اسلامی ايران شد و نزديک به دو دهه است که در اين سمت قرار دارد.


بر اساس روال جمهوری اسلامی ايران، آيت الله خامنه ای به عنوان ولی فقيه، حرف آخر را در تمام امور سياسی می زند و بسياری از عزل و نصب های کليدی در ايران از سوی وی صورت می گيرد.


اکبر هاشمی رفسنجانی در بخش ديگری از سخنان خود گفته است: «اگر خبرگان کار خود را درست انجام دهند، اين موضوع بر همه مسائل کشور اثر خواهد گذاشت. خبرگان هيچ هزينه مالی و سياسی برای کشور ندارند و هيچ يک از علمای مجلس خبرگان حتی يک ريال هم از بيت المال دريافت نمی کنند.»


بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ايران، وظيفه نصب، نظارت بر عملکرد و برکناری رهبر ايران با مجلس خبرگان است. اين نهاد همچنين موظف است که بر نهادهای تابعه رهبری نيز نظارت کند ولی در سه دهه گذشته هيچ گزارشی در باره نحوه اين نظارت و عملکرد ولی فقيه به افکار عمومی ارائه نکرده است.


آقای رفسنجانی در نمازجمعه اين هفته تهران گفته بود که در نشست مجلس خبرگان مسئله هسته ای ايران و يارانه ها در دستور کار قرار خواهند گرفت و از مسئولان ذيربط خواسته شده تا در اين خصوص توضيحاتی ارائه کنند.


هر چند مجلس خبرگان متشکل از روحانيون بلندپايه است که نقشی اساسی در ساختار سياسی کشور دارند، اما به نظر می رسد ورود اين مجلس به در خواست از مسئولان اجرايی برای پاسخگويی در باره مسائل اجرايی، در عمر اين مجلس کم سابقه باشد.


بر اساس گزارش های منتشره، محمود احمدی نژاد که عملکرد وی اخيرا از سوی آيت الله خامنه ای مورد ستايش قرار گرفته بود، قرار است در مجلس خبرگان سخنرانی کند.


چهارمين اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری تا هفتم شهريور ماه ادامه خواهد داشت.


چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبری با برگزاری نخستين اجلاس رسمی خود در اسفند ماه سال ‎ ۸۵ آغاز به کار کرد و دومين و سومين اجلاس رسمی اين مجلس طی روزهای پنجم و ششم شهريور و اسفند ماه سال ‎ ۸۶ برگزار شد.


XS
SM
MD
LG