لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۳۶

ابراز امیدواری اردوغان به «سالم بودن» روزنامه‌نگار مفقود شده سعودی


جمال خاشقجی هفته پیش برای دریافت وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شد ولی بعد گزارش شد که از آنجا خارج نشده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه روز یکشنبه ۱۵ مهر جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، را «دوست» خود خطاب کرد و گفت که شخصا پرونده وی را دنبال می‌کند.

گزارش‌ها حاکی است که این روزنامه‌نگار سه‌شنبه هفته گذشته در کنسولگری عربستان در استانبول مفقود شده است.

رجب طیب اردوغان به خبرنگاران در آنکارا گفت که کنسولگری عربستان و فرودگاه‌های استانبول برای پیدا کردن اثری از روزنامه‌نگار منتقد سعودی زیر ذره‌بین هستند.

وی اظهار داشت هنوز امیدوار است که جمال خاشقجی در صحت و سلامت باشد.

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود که مقامات مسئول در حال بررسی تصاویر دوربین‌های مداربسته هستند و ورود و خروج‌ به فرودگاه‌های استانبول را زیر نظر دارند.

آقای اردوغان در عین حال تاکید کرد که باید منتظر نتیجه تحقیقات ماند که در زمان خود منتشر خواهد شد.

وی، جمال خاشقجی را یک «روزنامه‌نگار و دوست» خطاب کرد. او گفت که شخصا پرونده مفقود شدن او را دنبال می‌کند و نتایج تحقیقات درباره این موضوع اعلام خواهد شد.

رئیس‌جمهوری ترکیه اظهار داشت: «انشاء‌الله ما با شرایطی روبرو نشویم که خواهان آن نیستیم».

ظاهرا اشاره آقای اردوغان به گزارش‌ برخی از رسانه‌ها به نقل از مقام‌های ترکیه است که گفته‌اند به اعتقاد آنها، این روزنامه‌نگار پس از ناپدید شدن در کنسولگری عربستان کشته شده است.

بنابر گزارش‌های منتشره، «تیم ویژه‌ای از عربستان» برای «انجام قتل» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به ترکیه فرستاده شده بود. یک مقام پلیس به خبرگزاری رویترز گفته است که «ما معتقدیم این قتل یک اقدام برنامه‌ریزی شده بود و پیکر قربانی از کنسولگری خارج شده‌ است».

روزنامه «واشینگتن‌پست» که جمال خاشقجی برای بخش دیدگاه‌های آن مقاله می‌نوشت، نیز به نقل از مقامی که نامش فاش نشده می‌گوید بازرسان پلیس ترکیه عقیده دارند تیمی ۱۵ نفره از عربستان به استانبول رفته بود تا خاشقجی را «به قتل برسانند».

مقام‌های سعودی این ادعاها را «بی‌پایه و اساس» خوانده‌اند.

در همین حال، یک دوست این روزنامه‌نگار مشهور به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت مقامات به او اعلام کرده‌اند که خود را برای «تدارک مراسم ختم» وی آماده کند چرا که آقای خاشقجی در کنسولگری عربستان «کشته شده است».

یک مقام ترک نیز پیشتر به آسوشیتدپرس گفته بود که به اعتقاد آنها، روزنامه‌نگار یاد شده در کنسولگری عربستان کشته شده است، حال آنکه مقام دیگر این احتمال را «زیاد» دانسته بود.

آن‌طور که نامزد این شهروند عربستانی گفته، خاشقجی هفته پیش برای دریافت یک مدرک رسمی ثبت طلاق و در نتیجه کسب مجوز برای ازدواج مجدد، وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی شد. پس از آن کسی از سرنوشت این روزنامه‌نگار خبری ندارد و مقام‌های ترک و سعودی اظهارت متنقاضی را بیان کرده‌اند.

جمال خاشقجی، مشاور سابق دولت عربستان، پس از انتقادهایش از سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد کشورش، چون نگران بود که بازداشت شود، پارسال به آمریکا نقل مکان کرد. پس از آن بود که شروع به نوشتن مقاله‌های انتقادآمیز برای روزنامه واشینگتن‌پست کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس و رویترز/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG