لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۲۰

هاله اسفندیاری متهم به «اقدام علیه امنیت ملی» شد


هفته گذشته مرکز بين المللی وودرو ويلسون و خانواده هاله اسفندياری در بيانيه های خود اعلام کردند که وی نياز به مراقبت های پزشکی دارد.

سخنگوی قوه قضاييه جمهوری اسلامی روز سه شنبه اعلام کرد که اتهام هاله اسفندياری «اقدام عليه امنيت ملی» بوده و وی هم اکنون در اختيار وزارت اطلاعات است.


به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ايرنا، سخنگوی قوه قضاييه ايران گفته است که « تحقيقات در خصوص جرايم اسفندياری عليه امنيت در حال انجام است و اين متهم در زندان اوين به سر می برد.»


ضبط گذرنامه های اتباع ايرانی- آمريکايی توسط جمهوری اسلامی که گفته می شود تعداد آنها سه نفر است وهمچنين بازداشت خانم اسفندياری با واکنش مقامات ايالات متحده روبرو شده و آنها از تهران خواسته اند که هرچه سريعتر نسبت به حل اين مسئله اقدام کنند.


هفته گذشته مرکز بين المللی وودرو ويلسون و خانواده هاله اسفندياری در بيانيه های خود اعلام کردند که وی نياز به مراقبت های پزشکی دارد.بازداشت هاله اسفندياری در تهران


دکترهاله اسفندياری، پژوهشگر ايرانی – آمريکايی که برای ديدار با مادر۹۳ ساله اش به ايران سفر کرده بود، چهار ماه پس از ربوده شدن گذرنامه های ايرانی و آمريکايی اش، روز سه شنبه هجدهم ارديبهشت بازداشت شد.


ضبط گذرنامه های اتباع ايرانی- آمريکايی توسط جمهوری اسلامی که گفته می شود تعداد آنها سه نفر است وهمچنين بازداشت خانم اسفندياری با واکنش مقامات ايالات متحده روبرو شده و آنها از تهران خواسته اند که هرچه سريعتر نسبت به حل اين مسئله اقدام کنند.

وی که مديريت برنامه مطالعاتی خاورميانه را در مرکز تحقيقات «وودرو ويلسون » به عهده دارد، از ماه دسامبر و پس از ورود به ايران اجازه خروج از اين کشور را نيافته و سرانجام روز سه شنبه، پس از بازداشت به زندان اوين منتقل شد.


خبر بازداشت وی، توسط رييس مرکز مطالعاتی وودرو ويلسون و همچنين همسرش، شائول بخاش، در اختيار رسانه های جهان قرار گرفت.


لی هميلتون، رييس مرکز بين المللی وودرو ويلسون ، گفته بود که او عليرغم ميل باطنی خود مجبور است ادامه بازداشت خانم اسفندياری توسط مقام های ايرانی را علنی کند.


به گفته خانواده خانم اسفندياری او يک هفته بعد از ورود به تهران ، با تاکسی به فرودگاه می رفت که سه مرد نقابدار مسلح به چاقو تاکسی را متوقف و تهديد کردند اگر سرش را پايين نياندازد او را خواهند کشت.


مردان مسلح ساک و کيف دستی خانم اسفندياری از جمله گذرنامه های ايرانی و آمريکايی او را ربودند.


به گفته خانواده او، هنگامی که خانم اسفندياری چهار روز بعد برای تسليم تقاضانامه گذرنامه ای تازه به اداره گذرنامه مراجعه کرد از سوی شخصی که بعدا معلوم شد نماينده وزارت اطلاعات است برای «مصاحبه» دعوت شد.


به گزارش سازمان ديدبان حقوق بشر، وزارت اطلاعات ايران، پيش از بازداشت اسفندياری، در چندين نوبت از اين محقق در دفاتر خود در خيابان آفريقا (جردن) و پس از آن در ساختمان خيابان خواجه عبدالله انصاری، بازجويی کرده بود.


لی هاميلتون، رييس اين مرکز در ماه فوريه نامه ای برای محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران ارسال کرد و در آن ضمن شرح فعاليت های اين مرکز خواستار کمک او به بازگشت خانم اسفندياری به ايالات متحده شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG