لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۲۹

«ضرب الاجل کره شمالی تمدید می شود»


نماينده دولت آمريکا گفت درهای مذاکره هنوز باز است و ابراز اميدواری کرد گفت و گوهای شش جانبه تا پايان ماه جاری ميلادی از سر گرفته شود.

ایالات متحده روز یکشنبه از کره شمالی خواست که درهای نیروگاه اتمی یونگ بیونگ را بسته و به بازرسان بین المللی اجازه دهد تا از تاسیسات هسته ای این کشور بازدید کنند.


کریستوفر هیل، نماینده ارشد آمریکا در بحران اتمی کره شمالی در عین حال تکرار کرد که واشینگتن به پیونگ یانگ فرصتی چند روزه خواهد داد تا به توافقات شش جانبه عمل کند.


وی گفت که « ما انعطاف پذیر و منطقی هستیم ولی زمان در حال سپری شدن است.»


مهلت شصت روز کره شمالی برای اجرای توافقنامه میان کشورهای درگیر در بحران اتمی این کشور روز شنبه، چهاردهم آوریل، در حالی به پایان رسید که این کشور نه تنها به درخواست های جامعه جهانی تن نداد بلکه با چراغانی کردن خيابان ها، نود و پنجمين سالروز تولد کيم ايل سونگ، بنيانگذار کره شمالی و پدر رهبر کنونی خود را جشن گرفت .


مراسم تجليل از بنيانگذار کشور در شامگاه روزی برگزار شد که چشمان منتظر جامعه جهانی به درهای نيروگاه اتمی يونگ بيون دوخته شده بود که می بايست طبق پيمان خلع سلاح هسته ای اين کشور بسته شود.


اما در آخرين روز از مهلت شصت روزه، کره شمالی از توقف برنامه های هسته ای خود سر باز زد تا مشکل هسته ای اين کشور همچنان باقی بماند.


کريستوفر هيل، نماينده ارشد آمريکا در بحران اتمی کره شمالی، که در پايان ديدار خود از کره جنوبی، روز جمعه وارد پکن شد روز شنبه به خبرنگاران گفت: «مهلت شصت روزه کره شمالی تمام شد اما نگرانی ما همچنان باقی ماند که اين کشور به تعهداتش عمل نکرد.»


آقای هيل در ادامه افزود دولت چين، آمريکا را به صبر و بردباری بيشتر در برابر برنامه های هسته ای کره شمالی دعوت کرده است.


بنا به اظهارات آقای هيل، دولت چين خواستار تمديد مهلت شصت روزه شده است تا به کره شمالی چند روز ديگر فرصت داده شود که به تعهداتش عمل کند.


نماينده دولت آمريکا گفت درهای مذاکره هنوز باز است و ابراز اميدواری کرد گفت و گوهای شش جانبه تا پايان ماه جاری ميلادی از سر گرفته شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG