لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۱

آمادگی کره شمالی برای بازگشت بازرسان آژانس


کره شمالی گفته است که احتمالا قادر نخواهد بود نیروگاه هسته ای یونگ بیون را طبق قرارداد خلع سلاح هسته ای سیزدهم فوریه تعطیل کند.

کیم کی یه گوان، نماینده ارشد کره شمالی در گفت و گوهای شش جانبه هسته ای این کشور روز دوشنبه، نهم آوریل، ۱۹ فروردین، به هیات مهمانان آمریکایی در پیونگ یانگ گفت اگر دارایی های کره شمالی آزاد شود این کشور به بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهد داد برای بازرسی از تاسیسات هسته ای وارد خاک کره شمالی شوند.


بیل ریچاردسون که این هیات عالی رتبه آمریکایی را در این سفر رهبری می کند بعد از دیدار با نماینده هسته ای کره شمالی به خبرنگاران گفت که پیونگ یانگ اعلام آمادگی کرده است تا به محض آزاد شدن سرمایه های این کشور، از بازرسان آژانس برای ورود مجدد به خاک کره شمالی دعوت به عمل آورد.


بنا به اظهارات این مقام ارشد آمریکایی، نماینده کره شمالی در این دیدار اظهار داشته است که کشورش احتمالا قادر نخواهد بود نیروگاه هسته ای یونگ بیون را طبق قرارداد خلع سلاح هسته ای سیزدهم فوریه تعطیل کند.


نماینده دولت آمریکا به نقل از سرپرست مذاکرات هسته ای کره شمالی گفت این کشور قطعا آماده است تا برای خلع سلاح هسته ای گام بردارد اما تعطیل کردن این نیروگاه در این زمان کوتاه باقی مانده احتمالا ممکن نیست.بر اساس پیمان خلع سلاح هسته ای کره شمالی، شمارش معکوس مهلت شصت روزه این کشور برای تعلیق برنامه های هسته ای مرکز یونگ بیون آغاز شده اما طبق گزارش ها، این کشور تا این لحظه برای اجرای این پیمان اقدامی نکرده است.

بر اساس پیمان خلع سلاح هسته ای کره شمالی، شمارش معکوس مهلت شصت روزه این کشور برای تعلیق برنامه های هسته ای مرکز یونگ بیون آغاز شده اما طبق گزارش ها، این کشور تا این لحظه برای اجرای این پیمان اقدامی نکرده است.


در همین حال، کریستوفر هیل، نماینده دولت آمریکا در مذاکرات هسته ای کره شمالی که برای دیدار با مقامات ژاپنی راهی توکیو شده است روز دوشنبه بار دیگر ابراز امیدواری کرد که کره شمالی به پیمان خلع سلاح هسته ای خود عمل خواهد خواهد کرد.


آقای هیل با اشاره به این مطلب که این پیمان باید به طور کامل اجرا شود گفت دولت آمریکا همچنان کره شمالی را تحت فشار قرار خواهد داد تا به مفاد پیمان خلع سلاح هسته ای خود به طور کامل عمل کند.


بنا به اظهارات آقای هیل، طی چند روز آینده پیشرفت هایی در باره مسئله اتمی کره شمالی حاصل خواهد شد و این کشور با بستن نیروگاه یونگ بیون موافقت خواهد کرد.


XS
SM
MD
LG