لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۳۶

ژائو هاولانژ رییس سابق فیفا در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت


تعداد کشورهای شرکت کننده در جام جهانی فوتبال در دوره ریاست ژائو هاولانژ بر فیفا از ۱۶ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت.

ژائو هاولانژ که ۲۴ سال ریاست فیفا را برعهده داشت و این عالی‌ترین نهاد مدیریت فوتبال جهان را به تجارتی میلیارد دلاری بدل کرد که بعدها دچار فساد مالی گسترده شد در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول مسئولان بیمارستانی در شهر ریو د ژانیرو گزارش داد که آقای هاولانژ اوایل وقت روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد درگذشت. او در سال ۲۰۰۹ در راس هیات دفاع از میزبانی ریو د ژانیرو در جلسه انتخاب محل برگزاری مسابقات، از اعضای کمیته بین‌المللی المپیک دعوت کرد با رای مثبت به میزبانی این شهر «در جشن تولد صد سالگی من در سال ۲۰۱۶ در شهر ریو د ژانیرو شرکت کنید».

تعداد کشورهای شرکت کننده در جام جهانی فوتبال در دوره ریاست ژائو هاولانژ بر فیفا از ۱۶ تیم به ۳۲ تیم افزایش یافت و به یکی از مهمترین رویدادهای ورزشی جهان بدل شد.

او به عنوان رییس فیفا در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۹۸ در مجموع برگزاری شش جام جهانی را مدیریت کرد. او توانست قراردادهای هنگفتی برای پوشش رسانه‌ای این مسابقات را تضمین کند، کشورهای دیگری را به جمع فیفا افزود و جام جهانی فوتبال زنان را سازمان داد.

با سرازیر شدن پول بیشتر به فیفا و فوتبال، کارهای غیرقانونی و از جمله فساد در سطح مدیریت این نهاد افزایش یافت و خود آقای هاولانژ نیز از اتهام‌ها در این زمینه مبرا نبود. خواکیم اکرت قاضی کمیته اخلاقی فیفا در سال ۲۰۱۳ اعلام کرد که عملکرد آقای هاولانژ «از نظر اخلاقی و ارزشی قابل سرزنش است».

او هیچگاه مجازات نشد و به او اجازه داده شد که در سال ۲۰۱۳ از مقام ریاست افتخاری فیفا استعفا دهد.

در سال ۲۰۱۱ درست چند روز قبل از اینکه کمیته بین‌المللی المپیک عضویت آقای هاولانژ در این نهاد را به تعلیق در آورد و اعلام کند که او در یکی از قراردادها یک میلیون دلار رشوه گرفته است او از عضویت در این کمیته استعفا داد.

ریکاردو تیخیرا، دامادش، چاک بلیزر و جک وارنر، سه تن از خلافکارترین مقامات فیفا، در دوره ریاست آقای هاولانژ به عضویت هیات مدیره فیفا درآمدند. هر سه نفر در تحقیقات قضایی از سوی دادستانی آمریکا و سوئیس در سال ۲۰۱۵ بازداشت شدند. در نتیجه این پرونده‌ها ریاست ۱۷ ساله سپ بلاتر بر فیفا نیز به پایان رسید.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید در سال ۱۹۷۴ که ژائو هاولانژ به ریاست فیفا رسید این نهاد سازمان بسیار کوچکی بود و در مقر مرکزی آن در شهر زوریخ کمی بیشتر از ده نفر مشغول به کار بودند.

آقای هاولانز در مصاحبه‌ای با وبسایت فیفا گفته بود: «زمانی که کارم را شروع کردم دفتر ما یک ساختمان کهنه بود و در قلک فقط ۲۰ دلار وجود داشت. ۲۴ سال بعد، روزی که از فیفا رفتم ارزش املاک و قراردادهای تجاری فیفا بیشتر از ۴۰ میلیارد دلار بود. به نظرم بد نبود».

او با تکیه بر تماس‌هایی که در عرضه فوتبال در گوشه و کنار جهان برقرار می‌کرد شش دوره متوالی به ریاست فیفا انتخاب شد. در دوره ریاست او تعداد کشورهای عضو فیفا یک سوم افزایش یافت و به حدود ۲۰۰ کشور و قلمرو رسید. چین که در سال ۱۹۵۸ این نهاد را ترک کرده بود در سال ۱۹۸۰ دوباره به عضویت آن پذیرفته شد.

آقای هاولانژ یک بار گفته بود: «من ۲۶ هزار ساعت تقریبا معادل سه سال از عمرم را در هواپیما و سفر گذرانده‌ام. تنها کشوری که هیچگاه به آن سفر نکرده‌ام افغانستان است چون مرا راه نمی‌دادند».

ژائو هاولانژ فرزند پدری بلژیکی و مادری برزیلی بود. او قبل از ورود به عرصه مدیریت ورزش در زادگاهش در برزیل یک ورزشکار حرفه‌ای بود. وی با تیم شنای برزیل در مسابقات المپیک ۱۹۳۶ برلین و به عنوان عضو تیم واترپلوی این کشور در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی شرکت داشت.

هاولانژ حدود دو دهه ریاست فدراسیون فوتبال برزیل را برعهده داشت. در دوران ریاست او، برزیل در سه جام جهانی ۱۹۵۸، ۱۹۶۳ و ۱۹۷۰ قهرمان جهان شد.

آقای هاولانژ اولین رییس غیر اروپایی فیفا و عهده‌دار طولانی‌ترین دوران ریاست بر این نهاد بود . او در سن ۸۲ سالگی از مقام خود کناره‌گیری کرد. وی در سال ۱۹۶۳ به کمیته بین‌المللی المپیک پیوست.

در یک نظرسنجی که کمیته بین‌المللی المپیک در سال ۱۹۹۹ انجام داد از میان رهبران و مدیران ورزشی برجسته جهان در قرن بیستم پس از خوان آنتونیو سامارانش رییس سابق کمیته بین‌المللی المپیک و پییر دو کوبرتن بنیانگذار المپیک مدرن، آقای هاولانژ در رتبه سوم قرار گرفت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG