لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۳

ادامه تیراندازی های شدید در نوار غزه


غزه تقريبا به حالت شهر ارواح درآمده اما صدای تيراندازي های شديد ازهر سو ميان شبه نظاميان فتح و حماس به گوش می رسد.


تلويزيون فلسطينی از بامداد روز چهارشنبه بی وقفه تصاوير دهشتناکی از کشته ها و مجروحين آخرين حملات متقابل بين نيروهای فتح وحماس را نشان مي دهد و ناظران ارزيابی مي کنند که با ادامه اين وضعيت، هرج ومرج شدت گيرد.


بسياری از مردم در غزه از بيم گرفتار شدن در اين کشتارهای داخلی در خانه های خود مانده و از هر نوع رفت و آمد در خيابان ها خودداری مي کنند.


غزه تقريبا به حالت شهر ارواح درآمده اما صدای تيراندازي های شديد ازهر سو ميان شبه نظاميان فتح و حماس به گوش می رسد.


کشتارهای بامداد روز چهارشنبه در حالی صورت گرفته که شامگاه سه شنبه يک توافق ديگر برای آتش بس بين طرفين بدست آمده بود.


روزهای يکشنبه و دوشنبه نيز دو توافق ديگر حاصل شده بود، که آنها نيزحتی برای چند ساعت پايدار نماند و در پی هرتوافق، کشتارها و حملات متقابل شدت گرفت.


هر سه توافق آتش بس با ميانجي گری يک هيات نظامی و اطلاعاتی اعزامی از سوی مصر بدست آمده بود.


اما شامگاه سه شنبه درحالي که کوشش های اعضای اين هيات برای پايان دادن به درگیری ها ادامه داشت، افراد مسلحی ازفلسطيني ها که درون يک خودروی در حال حرکت بوند، به سوی اتومبيل های اعضای هيات مصری که در راه ورود به مقر هيات نمايندگی این کشور در غزه بودند، آتش گشودند و درصدد قتل اين ميانجيگران برآمدند.بامداد روز چهارشنبه، اقامتگاه رشيد ابوشباک، فرمانده شاخه نظامی فتح، درغزه مورد حمله ای مرگبار قرار گرفت، که در آن تمامی محافظان ارشد اين فرمانده کشته شدند.

کاروان اتومبيلهای هيات مصری به سرعت از محل دور شد و اعلام گرديد که اين تيراندازی سنگين تلفاتی درپی نداشت.


بامداد روز چهارشنبه، اقامتگاه رشيد ابوشباک، فرمانده شاخه نظامی فتح، درغزه مورد حمله ای مرگبار قرار گرفت، که در آن تمامی محافظان ارشد اين فرمانده کشته شدند.


رشيد ابوشباک همراه خانواده اش درزمان حمله در اين اقامتگاه نبود.


گزارش ها حاکيست که او و خانواده اش در روزهای اخير از بيم انتقامجویی های حماس، غزه را ترک کرده و به نقطه ای نامعلوم به ساحل غربی رود اردن رفته اند.


رشيد ابوشباک نزديکترين فرمانده نظامی به جبرئيل رجوب، مقام بلندپايه امنيتی و اطلاعاتی جنبش فتح است که دست راست محمودعباس ، رهبر تشکیلات خودگردان، محسوب مي شود.


سازمان فتح اعلام کرد، آنچه که در اقامتگاه رشيد ابوشباک رخ داده، «اعدام صحرائی» بوده است زيرا محافظان هر يک از فاصله ای بسيار نزديک از ناحيه مغز مورد اصابت گلوله مهاجمان وابسته به حماس قرارگرفته اند.


روز سه شنبه نيز به همين شيوه، يک مقرمهم جنبش فتح در يکی از گذرگاه های فلسطينی غزه، ازسوی مهاجمان حماس موردحمله ای سنگين قرارگرفت و نيروهای حماس با غافلگيرکردن نيروهای فتح، آنان را از فاصله صفر موردحمله قرارگرفتند.


اين گذرگاه، که محل عبور اصلی فلسطيني ها ازغزه به دنيای بيرون و محل تردد کاميون های حامل کالاها و محصولات کشاورزی فلسطيني ها به سوی اسرایيل بود، درپی اين حمله بسته شده است.


حماس به نوبه خود مي گويد که شماری ازنيروهايش در حملات شبه نظاميان فتح کشته شده اند. اما تلفات وارده به فتح از بامداد روز يکشنبه که دور جديد حملات ازسرگرفته شده، بسيارسنگين تراست .


نيروهای حماس در شمار زياد در اطراف دانشگاه اسلامی غزه مستقر شده و آن را محاصره کرده اند ومي گويند که احتمال مي دهند اين مکان از سوی شبه نظاميان فتح مورد حمله قرارگيرد.


حماس تهديد کرده که اگرچنين حمله ای عملی شود، حماس «خود را مجاز به هر نوع اقدامی مي داند و حتی ممکن است به اقامتگاه محمود عباس حمله کند.»


ستاد فرماندهی فتح در غزه که فاصله چندانی از اقامتگاه محمودعباس ندارد، در ساعات پيش از ظهر شاهد حملات سنگينی است. محمودعباس خود در رام الله در کرانه باختری است .حملات راکتی ازسوی شبه نظاميان فلسطينی به خاک اسراییل در ابعاد وسيع از سرگرفته شده، که شديدترين اين نوع حملات در ماه های اخير بوده است.

حماس فتح را متهم مي کند که ازهمکاری غير مستقيم اسراییل در اين حملات برخورداراست ومي گويد، که ظهر روز سه شنبه اسراییل چشمان خود را بر ورود پانصد چريک فتح از مصر به داخل غزه بست و راه ورود آنها را سد نکرد تا به ياری ديگر شبه نظاميان فتح بشتابند.


رییس جمهوری مصر در تماس تلفنی با محمود عباس از وضعيت جاری ابراز نگرانی شديد کرد و گفت: «اين درگيري ها عبور از تمامی خطوط قرمز پيشين است.»


تشدید حملات راکتی به اسراییل


در اين ميان، حملات راکتی ازسوی شبه نظاميان فلسطينی به خاک اسراییل نيز در ابعاد وسيع از سرگرفته شده، که شديدترين اين نوع حملات در ماه های اخير بوده است.


پناهگاهها دربرخی از اين مناطق برای اسراییلی ها گشوده شده، و مردم از دولت اسراییل خواسته اند که به اين حملات واکنش نشان دهد.


با شدت گرفتن اين حملات، که حماس مسئوليت آن را پذيرفته، هلي کوپترهای نظامی اسراییل از پيش از ظهر برخی از نقاط درغزه را که از آنجا حملات راکتی صورت مي گرفت، زير آتشباری هوایی گرفتند .


XS
SM
MD
LG