لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۵

«هنیه» استعفای وزیر کشور دولت فلسطینی را پذیرفت


ایجاد پست های بازرسی قوای فتح از علل اصلی درگیری بین حماس و فتح بود.

اسماعیل هنیه، نخست وزیر دولت وحدت ملی فلسطینی یک روز پس از درگیری های شدید بین هواداران فتح و حماس در نوار غزه، استعفای وزیر کشور خود را پذیرفت.


هانی القواسمی، توسط دو سازمان حماس و فتح، به عنوان يک نامزد مورد توافق برای وزارت کشور، انتخاب شده بود.


آقای القواسمی روز دوشنبه گفت که « من از سمت خود استعفا دادم چرا که نمی خواستم صرفا يک وزير کشور فاقد اختيارات باشم.» يکی از مسئوليت های وزير کشور، سرپرستی سرويس های امنيتی است.


آقای القواسمی، ماه گذشته از سمت خود استعفا کرده بود، اما اين اقدام، تا امروز مورد پذيرش قرار نگرفته بود. دليل استعفای هانی القواسمی، ناتوانی در کسب کنترل بيشتر سرويس های امنيتی عنوان شده است.
حملات مسلحانه نيروهای فتح و حماس عليه يکديگر هنگامی از سر گرفته شد که به دستور محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی، حدود سه هزار نفر از نیروهای فتح آخر هفته گذشته در غزه مستقر شدند و با ايجاد پست های بازرسی، از عابران و رانندگان اتومبيل ها درخواست کارت شناسایی می کردند.

آتش بس بین فتح و حماس


پس از درگیری های شدید بین هواداران سازمان های فتح و حماس در نوار غزه، رهبران این دو سازمان پس از دیدار و گفت و گو با یکدیگر اعلام آتش بس کردند.


درپايان اين ديدار، يکی از سران حماس به خبرنگاران گفت: «برای پاسداشت خون شهدا وحفظ اتحاد ميان فلسطينی ها، توافق شده که پست های بازرسی جديد درخيابان ها برچيده شود وآتش بس رعايت گردد.»


حملات مسلحانه نيروهای فتح و حماس عليه يکديگر هنگامی از سر گرفته شد که به دستور محمود عباس، رهبر تشکيلات خودگردان فلسطينی، حدود سه هزار نفر از نیروهای فتح آخر هفته گذشته در غزه مستقر شدند و با ايجاد پست های بازرسی، از عابران و رانندگان اتومبيل ها درخواست کارت شناسایی می کردند.


تصميم به استقرار اين نيروها در چارچوب يک طرح امنيتی جديد، و با هدف بازگرداندن آرامش و جلوگيری از بزهکاری، جرم و جنايت اتخاذ گرديد، و اعلام شده بود که محمودعباس و اسماعيل هنيه، با آن موافقت کرده اند. اما درمرحله عمل، اين طرح موجب قتل و تشنج بيشتری شد.


در زد و خوردهای مسلحانه روز يکشنبه، بها ابوجرد، از فرماندهان جنبش فتح درغزه، با يکی از محافظانش درعمليات کمين اعضای حماس از پای در آمد، که نيروهای مسلح فتح بلافاصله به آن واکنش شديدی نشان دادند.دور پيشين انتقام گيری های فتح و حماس که حدود ۴۰۰ کشته برجای نهاد، با ميانجیگری پادشاه عربستان خاتمه يافته بود.

هنگامی نيز که صدها نفر از جوانان فلسطينی در حال تشييع جنازه بها ابوجرد بودند، چريک های حماس از درون يا پشت بام ساختمان ها به سوی تشييع کنندگان آتش گشودند که شماری از آنها را زخمی کرد.


چريک های فتح نيز در انتقام گيری های خود، شماری ازنيروهای مسلح يا غير مسلح طرفدار حماس را ربودند.


يکی ازکسانی که ربوده شده است، علی شريف، يک روحانی حامی حماس بود که دردهه ۷۰ عمر خود است. علی شريف هنگام بازگشت از مسجد، در سر راه خانه خود، ربوده شد. گزارش های رسیده حاکی از ربوده شدن دست کم ۱۰ نفر است.


مصطفی برغوتی، وزير اطلاع رسانی در دولت فلسطينی اين درگيری ها را «نه تنها برای آينده دولت ائتلافی، که برای همه ارکان زندگی فلسطيني ها خطرناک» توصيف کرد.


دور پيشين انتقام گيری های فتح و حماس که حدود ۴۰۰ کشته برجای نهاد، با ميانجیگری پادشاه عربستان خاتمه يافته بود.


همزمان، دولت اسرایيل فشار برخی از فرماندهان ارتش و سياستمداران خود را برای انجام عمليات گسترده نظامی درغزه رد کرد و آن را چاره حملات راکتی دامنه دار نيروهای مسلح فلسطينی به بخش های جنوبی اسرایيل ندانست.


با وجود اين، دولت اسرایيل تصميم گرفت که فعالان سازمان های فلسطينی راکه در حال انجام حملات شناسایی شوند، مورد هدف قراردهد.


اسرایيل می گويد که در ماه های اخير بيش از سيصد راکت به سوی جنوب اين کشور شليک شده است.


سران سازمان های فلسطينی هشدارداده بودند که اگر ارتش اسرایيل دوباره وارد نوارغزه شود، اين سازمان ها بمبگذاران انتحاری خود را بار ديگر به شهرهای اسرایيل خواهند فرستاد.


XS
SM
MD
LG