لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۴۴

انتخابات مجلس در بندر لنگه باطل شد؛ آراء تبریز بازشماری می‌شود


یکی از حوزه های رای‌گیری در شهر تبریز

سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات از تایید انتخابات مرحله دوم مجلس دهم در ۵۲ حوزه انتخابیه از ۵۵ حوزه خبر داد و گفت که انتخابات بندر لنگه باطل شده، انتخابات اهر «نیاز به بازرسی» و انتخابات تبریز «نیاز به بازشماری» دارد.

در انتخابات بندر لنگه و اهر نامزدهای «فهرست امید» پیروز شده‌اند و نیمی از منتخبان تبریز نیز نامزدهای مورد حمایت این فهرست هستند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، سیامک پیک سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت خبر داد که انتخابات در حوزه انتخابیه «بندر لنگه، بستک و پارسیان» در استان هرمزگان به دلیل «مخدوش بودن روند برگزاری انتخابات» و «اثبات تخلفات صورت گرفته» تأیید نشد.

وی اعلام کرد که نماینده این حوزه انتخابیه در مجلس در انتخابات میان دوره‌ای انتخاب خواهد شد.

به گفته آقای ره پیک، حوزه انتخابیه «اهر و هریس» در استان آذربایجان شرقی نیز «نیاز به بازرسی» دارد و نتیجه این بازرسی تا قبل از آغاز به کار مجلس دهم اعلام خواهد شد.

در حوزه انتخابیه «بندر لنگه، بستک و پارسیان»، خالد زمزم‌نژاد و در حوزه انتخابیه «اهر و هریس»، بیت‌الله عبداللهی، نامزدهای مورد حمایت «فهرست امید» پیروز شده‌اند.

آقای ره پیک روز چهارشنبه همچنین اعلام کرد که حوزه انتخابیه تبریز «نیاز به بازشماری» آرا دارد و اعلام نتیجه انتخابات در این حوزه به دلیل زیاد بودن صندوق‌ها ممکن است مدتی طول بکشد.

در مرحله دوم انتخابات تبریز، زهرا ساعی و شهاب‌الدین بی‌مقدار از «فهرست امید» و محمدحسین فرهنگی و علیرضا منادی نامزدهای اصولگرا به مجلس راه یافته‌اند.

در مرحله اول انتخابات نیز مسعود پزشکیان نامزد اصلاح‌طلب و احمد علیرضابیگی نامزد اصولگرا به مجلس راه یافته بودند.

بر اساس گزارش‌ها، محمدرضا میرتاج الدینی از نامزدهای شکست خورده انتخابات تبریز و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در دولت محمود احمدی‌نژاد در شکایتی به شورای نگهبان خواستار بازشماری آرا شده است.

شورای نگهبان هفته گذشته «صحت انتخابات» ۴۰ حوزه انتخابیه از مجموع ۵۵ حوزه مرحله دوم را تایید کرده بود.

به گفته آقای ره پیک، شورای نگهبان روز چهارشنبه نیز ۱۲ حوزه انتخابیه را تایید کرد.

شورای نگهبان در مرحله اول انتخابات صحت انتخابات در همه حوزه‌های انتخابیه را تایید کرد اما آرای مینو خالقی منتخب سوم اصفهان در مجلس را باطل اعلام کرد.

ماجرای «ابطال» آرای منتخب سوم اصفهان اخیرا به «هیات عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» ارجاع شد و به دنبال آن رسانه‌های اصولگرا خبر دادند که این هیات هم به نفع شورای نگهبان رای داده است.

با این حال حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور روز چهارشنبه اعلام کرد که تصمیم این هیات هنوز به این وزارتخانه ابلاغ نشده و در وضعیت خانم خالقی تغییری حاصل نشده است.

XS
SM
MD
LG