لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۴۹

هیلاری کلینتون: عدم توافق با ایران بهتر از یک توافق بد است


هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا روز چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت، گفت که «شخصا» درباره اینکه ایران با یک توافق جامع برای از بین بردن توانایی‌های خود در زمینه دستیابی به بمب اتمی موافقت کند «تردید» دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم کلینتون که در کمیته یهودیان آمریکا سخنرانی می‌کرد در عین حال اظهار داشت دولت اوباما متعهد شده که به دیپلماسی در این زمینه فرصت دهد.

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که مذاکره کنندگان آمریکایی لازم است «سرسخت» بوده و با «چشمانی باز» عمل کنند ولی مذاکرات جاری میان ایران و شش قدرت جهانی در وین فرصتی برای کاهش توانایی احتمالی ایران در ساخت بمب اتمی است.

وی تصریح کرد: «برای رسیدن به این نقطه، ما باید سرسخت، دارای چشمانی باز و آماده برای کنار کشیدن و افزایش فشار در صورت نیاز باشیم. عدم توافق بهتر از یک توافق بد است».

به گفته خانم کلینتون، «هر توافقی که امنیت ملی آمریکا یا اسرائیل را به خطر اندازد باید طرد شود».

دور چهارم مذکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ از روز چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه، در وین آغاز شده و قرار است تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه ادامه پیدا کند.

ایران و ۱+۵ سوم آذر ۱۳۹۲ در ژنو به توافق موقت هسته‌ای دست پیدا کردند و حال در تلاش هستند تا پیش‌نویس توافقی نهایی و جامع را تهیه کنند.

وزیر امور خارجه پیشین دولت باراک اوباما خواستار آن شد که به دیپلماسی فرصت داده شود و «اگر جواب نداد، فرصت‌هایی برای اعمال تحریم‌های بیشتر در آینده وجود خواهد داشت».

به گزارش آسوشیتدپرس، خانم کلینتون که نگاه وی به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا است، سخنرانی‌اش در جمع این سازمان مهم یهودی یکی از قوی‌ترین دفاع‌های او از دوران خدمتش در وزارت امور خارجه آمریکا و برجسته کردن عملکردش در زمینه کنترل بلندپروازی‌های اتمی ایران و تقویت روند صلح میان اسرائیل و فلسطینی‌هاست.

خانم کلینتون خود را آماده می‌کند که ماه آینده برای معرفی کتاب جدیدش با عنوان «انتخاب‌های دشوار»، به نقاط مختلف آمریکا سفر و در عین حال به دمکرات‌ها پیش از برگزاری انتخابات میان ترم یاری برساند.

جمهوریخواهان در تبلیغات خود، عملکرد وزیر امور خارجه پیشین آمریکا را زیر سوال برده و تاکید کرده‌اند که اگر وی برای رقابت‌های ریاست جمهوری آینده نامزد شود، تصمیمات سیاست خارجی او را به چالش خواهند کشاند.

خانم کلینتون از دوران تصدی‌گری خود در وزارت امور خارجه و همکاری با باراک اوباما در زمینه ایجاد مانع در مسیر دستیابی ایران به سلاح اتمی به عنوان نمونه‌ای از عملکرد خود یاد کرد.

او گفت که «در زمان آغاز به کار در وزارت امور خارجه، کاخ سفید با چالش ظهور ایران و شبه نظامیان متحد آن در خاورمیانه روبرو بود که تهدیدی برای اسرائیل به شمار می‌رفتند».

وزیر امور خارجه پیشین آمریکا اظهار داشت: «برای رو در رو شدن با این میراث، پرزیدنت اوباما و من می‌دانستیم که انتخاب دشواری در پیش داریم:‌‌ یا مسیر قبلی را ادامه دهیم که از نظر سیاسی امن ولی از نظر عملی، غیرقابل اطمینان بود؛ یا اینکه روش پیشین را دور ریخته و یک استراتژی جدید در پیش بگیریم».

خانم کلینتون گفت که ترکیبی از فشار و تعامل با ایران این کشور را به پای میز مذاکره کشاند، مذاکره‌ای که در «مرحله حیاتی» خود دارد.
XS
SM
MD
LG