لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۲۴

مجارستان مسیر اصلی ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را مسدود کرد


دولت دست راستی مجارستان روز سه‌شنبه ۲۴ شهریور مسیر اصلی ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا را بست و گزارش‌ها حاکی است که موج پناهندگان در پشت سیم خاردارهای کشیده در مرزهای این کشور با صربستان تجمع کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس قوانین جدید مجارستان که از نیمه شب سه‌شنبه به اجرا در آمده است، هر کسی در مرز با صربستان به دنبال پناهندگی است به طور اتوماتیک بازگردانده خواهد شد. افرادی که از این قانون تخطی کرده و به دنبال عبور غیرقانونی از مرز باشند زندانی خواهند شد.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، که از مخالفان اصلی ورود گسترده پناهجویان است می‌گوید که اقدام تازه این کشور برای حفظ «ارزش‌های مسیحی» اروپا است.

موج اخیر پناهجویان به سمت اروپا بیشتر از کشورهای اسلامی بویژه سوریه است که از ترکیه و سایر نقاط خود را به یونان و صربستان رسانده و سپس تلاش می‌کنند تا به آلمان و سوئد بروند.

رویترز می‌گوید در صحنه‌هایی که بیشتر یادآور جنگ سرد است، خانواده‌ها با کودکان‌شان پشت سیم خاردارهایی به ارتفاع سه و نیم متر نشسته‌اند که مجارستان اخیرا در مرز خود با صربستان کشیده است.

طی هفته‌های گذشته صد‌ها هزار پناهجو از طریق شرق و جنوب خود را به اروپا رسانده و سپس عازم کشورهای ثروتمند‌تر شدند. این موج مهاجرت در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بی‌سابقه است.

اقدامات تازه دولت مجارستان ساعاتی پس از بی‌نتیجه ماندن نشست وزیران کشور ۲۸ عضو اتحادیه اروپا آغاز شد که برای شکستن بن بست مربوط به اجرای طرح سهمیه بندی پناهجویان در تمام کشورهای عضو برگزار شده بود.

وزیر کشور آلمان در این نشست گفت اتحادیه اروپا باید علیه کشورهایی که از اجرای این طرح سرپیچی می‌کنند مجازات‌های مالی وضع کند.

موج پناهجویان ظرف روزهای گذشته، آلمان و چندین کشور همسایه‌اش را واداشت تا بار دیگر پس از دو دهه، کنترل‌های مرزی اضطراری را برقرار کنند.

آلمان و سایر کشورهای نسبتا مترقی اروپا می‌گویند که اروپا وظیفه اخلاقی دارد تا پناهجویان را بپذیرد و سایر کشورهای عضو اتحادیه باید در این زمینه قبول مسوولیت کنند. این در حالی است که کشورهای شرق اروپا معتقدند استقبال گسترده از پناهجویان تنها باعث تشویق بیشتر مردم به انجام سفرهای خطرناک و پذیرش ریسک بالا بواسطه موج کنترل نشده مهاجرت میلیون‌ها نفر خواهد شد.

بر اساس قوانین جدید مجارستان، پناهجویانی که از طریق زمینی خود را به مرز با صربستان می‌رسانند به طور اتوماتیک بازگردانده خواهند شد و کسانی که از مرز عبور کنند نمی‌توانند درخواست پناهندگی نمایند.

به درخواست‌های پناهندگی طی هشت روز رسیدگی خواهد شد و کسانی که در مرز با صربستان هستند ظرف چند ساعت اخراج می‌شوند.

ویکتور اوربان به یک شبکه تلویزیونی خصوصی مجارستان گفته است: «اگر کسی پناهنده است، ما از آن‌ها می‌پرسیم که آیا در صربستان ثبت‌نام شده‌اند یا نه. اگر این کار را نکرده باشند، اخراج خواهند شد».

زولتان کواچ، سخنگوی دولت مجارستان، کمی پس از نیمه شب در مرز با صربستان گفت: «ما دوران جدیدی را آغاز خواهیم کرد و موج پناهجویان غیرقانونی در مرزهای سبز ما متوقف خواهد شد».

رویترز گزارش داده که پلیس مجارستان ۹ سوری و هفت افغان را به دلیل عبور غیرقانونی از مرز و بر اساس قانون جدید بازداشت کرده است.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG