لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۵

پزشک پرونده عباس کیارستمی «۱۵ آبان محاکمه می‌شود»


عباس کیارستمی، کارگردان سر‌شناس سینمای ایران، ۱۴ تیرماه پارسال در پاریس درگذشت.

پزشک پرونده عباس کیارستمی٬ کارگردان فقید سینما، روز ۱۵ آبان در مجتمع قضایی «قدس» تهران محاکمه خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم روز دوشنبه ۱۷ مهر این خبر را منتشر کرده و نوشته که این پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری دو مجتمع «قدس» تهران ارسال شده است.

شعبه اول دادسرای جرایم پزشکی تهران بعد از تکمیل تحقیقات و بازپرسی، کیفرخواست پرونده فوت عباس کیارستمی را صادر کرده است.

عباس کیارستمی، کارگردان سر‌شناس سینمای ایران، روز ۱۴ تیرماه پارسال و در حالی که برای ادامه معالجه خود از ایران به فرانسه رفته بود، در پاریس درگذشت.

مرگ جنجال برانگیز وی٬ موضوع «خطای پزشکی» را در جامعه ایران بر سر زبان‌ها انداخت و خانواده او نیز خواستار شفاف شدن روند چهار ماه درمان وی در کشور شدند.

در پی افزایش اعتراض‌ها به روند درمانی کیارستمی در ایران ٬دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی شهریورماه پارسال اعلام کرد که پزشک معالج این کارگردان «دو قصور پزشکی و یک قصور انتظامی» داشته است.

مهرماه سال ۱۳۹۵ نیز دادسرای انتظامی نظام پزشکی استان تهران پزشک معالج عباس کیارستمی را به سه ماه محرومیت از کار در محل «ارتکاب تخلف» محکوم کرد.

صدور این حکم منجر به بسته شدن پرونده پزشکی کیارستمی نشد و پس از اعتراض‌ها به این حکم٬ بررسی‌های دیگری در این مورد آغاز شده است.

با وجود این، ایرج فاضل٬ رئیس سازمان نظام پزشکی، دو روز پیش اعلام کرد که درباره پرونده فوت کیارستمی از «کاه٬ کوه» ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس٬ آقای فاضل گفته که «نخستین خطا در مورد پرونده مرحوم کیارستمی تشکیل دادگاه ویژه بوده است».

وی به صراحت اعلام کرده که «در مورد این پرونده از کاه، کوه ساخته شد و علت فوت کیارستمی خونریزی مغزی ناشی از تجویز داروها در خارج از کشور بود».

فاضل تشکیل دادگاه ویژه برای هر بیمار را اقدامی «نادرست» دانسته و گفته که تشکیل چنین دادگاهی «آنچه که داریم را بی‌اعتبار می‌کند و خدمت به مردم به شمار نمی‌رود».

وی در عین حال افزوده که «خونریزی مغزی ناشی از داروهایی که در خارج از ایران برای {کیارستمی} تجویز کرده بودند، سبب فوت آن شد و مردم باید از این مسئله آگاه باشند».

مقام‌ها و مسئولان پزشکی در ایران آن‌طور که بهمن کیارستمی می‌گوید از شفاف‌سازی و توضیح درباره پرونده مرگ پدرش «فرافکنی» می‌کنند و همین موضوع٬ اعتراض جدی خانواده کیارستمی را در پی داشته است.

پسر عباس کیارستمی می‌گوید که هدف اصلی از «پیگیری قانونی» پرونده پزشکی پدرش٬ «علت فوت نیست٬ بلکه بررسی مراحل درمانی است که منجر به این اتفاق شده است».

خطا یا قصور پزشکی در ایران سالانه منجر به مرگ یا وارد آمدن آسیب بدنی به گروهی از بیماران می‌شود که براساس آمار‌های سازمان پزشکی قانونی٬ آمار محکومیت پزشکان از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴ نیز رو به افزایش بوده است.

سازمان پزشکی قانونی گزارش داده که در سال ۱۳۹۱، از مجموع ۴۷۱۴ شکایت پزشکی٬ ۲۰۵۱ مورد منجر به محکومیت شده است.

این آمار شکایات در سال ۱۳۹۴ نیز به ۷۳۸۱ مورد افزایش یافته که ۳۰۲۳ مورد آن با محکومیت همراه بوده است.

دوم خرداد امسال نیز بشیر خالقی٬ یک عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، «افزایش ۲۷ درصدی قصور پزشکی» در سال ۹۵ را «نگران‌ کننده» توصیف کرده بود.

خالقی گفته بود که «برخی سهل انگاری‌ها» از سوی پزشکان باعث افزایش شکایت‌های مردمی شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG