لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۶ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۰۴

بیژن زنگنه: اگر اروپا کمک کند، صادرات نفت ایران کاهش نخواهد یافت


زنگنه می‌گوید که مشتریان عمده نفتی ایران در آسیا هستند.

وزیر نفت ایران بعد از دیدار با میگل آریاس کانیته کمیسیونر انرژی اروپا در جمع خبرنگاران گفت که «ایشان پیام مشخص اتحادیه اروپا در حفاظت از برجام و اراده سیاسی سران اتحادیه را به ما رساندند».

آقای کانتینه روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ماه به تهران سفر کرد.

به گزارش شانا، شبکه اطلاع‌رسانی وابسته به وزارت نفت، بیژن نامدار زنگنه بعد از دیدار با وی گفت که «امروز بحث‌های ریز و عملیاتی بخش نفت، گاز، فرآورده‌های نفتی، میعانات گازی و پتروشیمیِ مذاکرات اخیر ایران و اروپا آغاز و قرار شد بحث‌ها توسط همکاران در دو طرف ادامه پیدا کند».

حدود ۴۰ درصد از نفت صادراتی ایران راهی اروپا می‌شود و آمریکا اعلام کرده که می‌خواهد معافیت‌های تحریمی شش ماهه را دوباره اعمال کند.

بر اساس این تحریم، مشتریان ایران تنها در صورت «کاهش چشمگیر» خرید نفت از تهران هر شش ماه یک‌بار از تحریم‌های آمریکا معاف می‌شوند. در تحریم‌های قبل از توافق هسته‌ای تهران و شش قدرت جهانی، این موضوع باعث نصف شدن صادرات نفت ایران و سقوط آن به حدود یک میلیون بشکه در روز شد.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز نیز با پوشش سخنان زنگنه از قول وی گزارش داد که «اگر اروپا کمک کند، صادرات ایران کاهش نخواهد یافت».

آقای کانتینه در جریان سفر به ایران اعلام کرد مادامی که تهران به توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، اروپا نیز به این توافق متعهد خواهد ماند.

بعد از آغاز بررسی روند قانونی محافظت از شرکت‌های اروپایی در مقابل تحریم‌های آمریکا، اظهارات آقای کانیته تلاش تازه‌ای برای اطمینان دادن به ایران برای حفظ برجام است.

با خروج آمریکا از برجام، ایران اعلام کرده است در صورتی که منافع آن از توافق هسته‌ای برآورده نشود، از برجام خارج خواهد شد.

زنگنه در پاسخ به اینکه آیا تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا بر تصمیمات اوپک تأثیرگذار است، گفت که تصمیمات اوپک بر اساس اجماع اتخاذ می‌شود.

این در حالی است که عربستان و امارات متحده عربی از اعضای اوپک اعلام کرده‌اند که در صورت کاهش صادرات نفت ایران، آماده جبران آن هستند.

اوپک و چند کشور دیگر به رهبری روسیه متعهد شده‌اند که امسال تولید روزانه خود را تا حدود ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. آمارهای اوپک نشان می‌دهد که به خاطر سقوط چشمگیر تولید نفت ونزوئلا، در عمل میزان پایبندی اوپک حدود ۵۰ درصد بیشتر از آن چیزی است که متعهد شده بود.

رویترز می‌نویسد که شرکت‌های عمده اروپایی برای همکاری با ایران مردد هستند و چند شرکت بزرگ قراردادهای خود را با ایران تعلیق کرده‌اند. با این حال، شانا از قول آقای کانتینه گزارش داده که «اروپا درباره احتمال استثناها و معافیت‌ها با آمریکا مذاکره خواهد کرد و حداقل در قراردادهای نهایی شده در زمانی که آمریکا بخشی از توافق بود، همکاری می‌کنیم و این موضوع برای شرکت‌های بزرگ مهم است».

وی گفت تصمیم گرفته‌ایم از امروز کارگروه ایران و اتحادیه اروپا را برای تجارت نفت آغاز کنیم تا بررسی شود چگونه می‌توانیم از ایران حمایت کنیم که سطح کنونی تجارت جهانی نفت خود را حفظ کند.

زنگنه می‌گوید که مشتریان عمده نفتی ایران در آسیا هستند، اگرچه ایران به اروپا و آفریقا هم نفت صادر می‌کند و می‌تواند این میزان صادرات را ادامه دهد.

وی گفت ایران امیدوار است که دولت‌های اروپایی انتقال پول نفت به یورو را به بانک مرکزی ایران تضمین کنند تا سیستم مالی آمریکا (بر اساس دلار) را دور بزند.

بر اساس گزارش‌های رویترز، شانا، رادیو فردا/ د.خ /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG