لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۱

۲۷ بازيکن به اردوی تيم ملی فوتبال ايران دعوت شدند


کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران
تازه ترين فهرست تيم ملی فوتبال ايران از سوی کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی اين تيم اعلام شد. او برای آخرين بازی ايران در مرحله نخست رقابت های گروهی مقابل قطر، اسامی ۲۷ بازيکن را مدنظر قرار داده است.

چهارشنبه شب و پس از برگزاری ديدارهای هفته بيست و ششم ليگ برتر، از ۳۷ بازيکنی که پيش از اين اعلام شده بود، بيست و هفت بازيکن برای حضور در دوبی و بازی دوستانه چهارم اسفند - ۲۳ فوريه مقابل اردن اعلام معرفی شدند.

ديدار ايران با اردن در ورزشگاه الوصل برگزار می شود. اردن که صعود خود را به مرحله پايانی رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آسيا قطعی کرده، از بهترين‌های آسيا در مرحله اول گروهی اين رقابت‌ها بود.

آندرانيک تيموريان، ميلاد ميداودی، فريدون زندی و مجتبی جباری ستاره های مصدوم استقلال، جايی در فهرست جديد ندارند. آبی پوشان مهيای ديدار حساس در مرحله دوم حذفی ليگ قهرمانان آسيا مقابل الاتفاق عربستان می شوند. برنده اين ديدار در گروه اول ليگ قهرمانان آسيا قرار می گيرد که در آن تيم های الجزيره امارات، الريان قطر و نسف ازبکستان نيز حضور دارند.

روز بيست و هشتم بهمن، ۱۷ فوريه تيم ملی ايران عازم دبی خواهد شد تا تمريناتش را در اين شهر آغاز کند. بازيکنان استقلال با دو روز تاخير به اين اردو ملحق خواهند شد.

کی‌روش تاکيد کرده‌است که کليه بازی‌های ليگ برتر را از نزديک يا از طريق دی‌وی‌دی ديده و دعوت از بازيکنان نيز بر اساس مشاهدات او و همکارانش صورت گرفته است.

پس از بازگشت تيم ملی ايران از اردوی دوبی، چهار بازيکن ديگر خط می خورند تا ۲۳ نفر برای ديدار روز دهم اسفند – ۲۹ فوريه با قطر در اردو بمانند.

مهم ترين نکات فهرست جديد

دعوت از پنج دروازه بان که سه نفرشان زير ۲۳ سال دارند، حاکی از تصميم کادر فنی تيم ملی برای پيدا کردن مهره های تازه در کنار مهدی رحمتی سنگربان اصلی اين تيم با ۶۶ بازی ملی است.

نام مهرداد پولادی که در تمام بازی های نيم فصل دوم غايب بود، اگرچه در فهرست ۳۷ نفره درج شده بود اما در فهرست جديد خط خورده است. حسين کعبی که در دور قبلی تمرينات حضور داشت و با تيم ملی به بحرين و اندونزی رفت نيز جايی در جمع دعوت شدگان ندارد.

از ديگر نکات مهم اين فهرست، خط خوردن جواد کاظميان از پرسپوليس و شهاب گردان دروازه بان ذوب آهن اصفهان است که در اردوهای قبلی حاضر بودند اما در نيم فصل دوم ليگ برتر، عملکرد مناسبی در باشگاه های خود نداشتند.

در فهرست پيشين علی حمودی بازيکن تيم استقلال پس از عملکرد درخشان در بازی های اخير، توسط کی روش دعوت شده بود. از طرفی محسن بنگر و سيدمهدی سيدصالحی که عملکرد خوبی در سپاهان داشتند نيز اعتماد سرمربی پيشين رئال مادريد را جلب کرده بودند.

اين وضعيت درباره مهدی رجب زاده، محمد ابراهيمی، آرش برهانی و محمد غلامی نيز صدق می کرد. اما از اين جمع، کسی نتوانست به فهرست نهايی راه يابد.

محسن مسلمان نيز خط خورده و در عوض به اردوی تيم ملی زير ۲۲ سال با سرمربيگری مارکار آقاجانيان دعوت شده است.

در سايت های خبری، شهاب گردان اولين بازيکن در جمع خط خورده ها بود که به فهرست ۳۷ نفره واکنش نشان داد و گفت: «کسی را غير از منصور ابراهيم زاده مقصر نمی دانم. او با نشاندن من روی نيمکت ذوب آهن، باعث شد از تيم ملی خط بخورم. پس از اعتراضی که من و بقيه بازيکنان به مسائل مالی کرديم، مسئولان باشگاه به ابراهيم زاده دستور دادند چند نفر را روی نيمکت بنشاند تا اعتراضات خاموش شود. متاسفانه دود اين اعتراضات توی چشم من رفت.»

اما پس از انتشار فهرست جديد، مديرعامل باشگاه سپاهان که تيم اش در صدر جدول رده بندی ليگ برتر قرار دارد، با اعتراض به خط خوردن بازيکنان اين تيم گفت: «کجای دنيا بازيکنی يکشنبه به تيم ملی دعوت می‌شود و چهارشنبه همان هفته خط می‌خورد، بدون اينکه حضوری در اردو داشته باشد. خط خوردن بنگر و سيد صالحی از تيم ملی بدون اينکه در اردوی تيم ملی حاضر شوند از ديدگاه ما بی احترامی به باشگاه و اين بازيکنان است.»

جوانان هم در ليست جديد حضور پر رنگ تری نسبت به فهرست های قبلی دارند. محسن فروزان دروازه بان تراکتورسازی و محمدباقر صادقی سنگربان ذوب آهن، در کنار شجاع خليل زاده مدافع مس کرمان و يعقوب کريمی بازيکن ۲۰ ساله و چپ پای نفت تهران در جمع ۲۷ بازيکن قرار دارند.

يعقوب کريمی تنها بازيکنی است که نامش در فهرست ۳۷ نفره نبود اما به رغم شکست خانگی تيم اش مقابل ذوب آهن، مورد توجه کی روش قرار گرفته و به تيم ملی دعوت شده است.

اشکان دژآگه مهاجم ايرانی باشگاه ولفسبورگ نيز فراخوانده شده اما در دوبی حضور نخواهد داشت و برای نخستين بار، در تهران و پيش از بازی با قطر به جمع ملی پوشان خواهد پيوست.

اسامی بازيکنان فهرست ۲۷ نفره کی روش، با تفکيک باشگاه ها در ادامه آمده است. نام باشگاه ها بر اساس حروف الفباست. نکونام، حقيقی و دژاگه در اين اردو حضور نخواهند داشت و پس از بازگشت تيم ملی، در تهران به اردو ملحق خواهند شد.

استقلال: مهدی رحمتی، خسرو حيدری، پژمان منتظری

پرسپوليس: علی کريمی، مازيار زارع، محمد نوری، غلامرضا رضايی، اميرحسين فشنگچی

تراکتورسازی: محسن فروزان، احسان حاج صفی، قاسم حدادی فر

ذوب آهن: محمدباقر صادقی، حسين ماهينی، محمد قاضی

سايپا: کريم انصاری فرد

سپاهان: سيدجلال حسينی

فجرسپاسی: رضا حقيقی

فولاد: رضا نوروزی

مس کرمان: شجاع خليل زاده

نفت تهران: سوشا مکانی، يعقوب کريمی

لژيونرها: جواد نکونام، عليرضا حقيقی، هادی عقيلی، پژمان نوری، محمدرضا خلعتبری، اشکان دژآگه
XS
SM
MD
LG