لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۹

ایران برای جاسوسی از اسرائیل «ایستگاه شنود» در جولان کار گذاشته


سايت واحد ضد ترور وابسته به پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، در گزارشی نوشته است که جمهوری اسلامی ايران در کنار فعاليت های گسترده جاسوسی در منطقه و جهان، به طرز ييگيرانه و گسترده ای از اسرائیل نیز خبرچينی می کند.

روزنامه آمريکايی «ورلد تريبيون» با استناد به گزارش منتشره در سايت يادشده افزوده است که ايران با استقرار ايستگاه‌های اطلاعاتی و رهگيری در چندين منطقه خاورميانه بويژه راه اندازی يک واحد بزرگ شنود در ارتفاعات جولان در نزديکی مرز سوريه با اسرائيل، مشغول جاسوسی از اسرائيل است.

واحد ضد ترور پنتاگون در گزارش خود تاکيد کرده است که سپاه پاسداران در چارچوب هم پيمانی ميان ايران و سوريه از کمک‌های اطلاعاتی و نظامی سوريه برخوردار شده و اين واحد بزرگ شنود اطلاعاتی را در بلندی‌های جولان تقويت کرده است.

اين ايستگاه شنود سوری از دهه‌ها پیش برقرار بوده است اما به نظر می رسد که سوريه اکنون آن را در اختيار ايران گذاشته است و نيروهای سپاه پاسداران این ایستگاه را تقويت کرده اند.

به نوشته ورلد تريبيون، گزارش واحد ضد ترور در وزارت دفاع آمريکا می افزايد که در کنار ايستگاه بزرگ اطلاعاتی ايرانی در جولان، ايران يک ايستگاه مهم ديگر اطلاعاتی که «الجزيره» نامگذاری شده است، در شمال سوريه برپا کرده.

اين گزارش می گويد سوريه همچنين به سپاه پاسداران امکان داده است که برای راه اندازی ساير ايستگاه های شنود و گردآوری اطلاعات، در نقاط ديگری در شمال سوريه تلاش کند تا بويژه از اين اطلاعات برای ياری رسانی به حزب الله، که هم پيمان نظامی ديرينه جمهوری اسلامی ايران در منطقه است، استفاده شود.

يکی از دو ايستگاه شنود و خبرچينی اطلاعاتی ايران در سوريه از سال ۲۰۰۶ به طور دائم در فعاليت بوده است. در تابستان آن سال بود که اسرائيل و حزب الله لبنان درگير نبردی ۳۳ روزه بودند.

حزب الله از آن زمان بارها اعلام کرده که با ياری ايران، توان اطلاعاتی و نيز زرادخانه راکتی خود را تقويت کرده است.

حسن نصرالله در سخنرانی های اخیر خود گفته است که در صورت وقوع نبردی ديگر ميان گروه وی و اسرائيل، حزب الله به مثابه يک ارتش قوی در برابر اسرائيل که پنجمين قدرت نظامی جهان است، ظاهر خواهد شد.

گزارش پنتاگون در ماه نوامبر ۲۰۱۲ تکميل شد و در گزارش کنگره کتابخانه آمريکا نيز به تازگی بازتاب يافت. هفته گذشته در بخش هايی از اين گزارش گفته شد که وزارت اطلاعات ايران در کنار داشتن سی هزار نيروی اطلاعاتی منظم، از خبرچينان بسياری در منطقه و جهان و حتی کشورهای غربی برای گردآوری اطلاعات در راستای منافع خود استفاده می کند و وزارت اطلاعات ايران عملاً به يک غول بزرگ اطلاعاتی در منطقه و جهان مبدل شده است.

از جزييات گزارشی که واحد ضد تروريسم پنتاگون در وبسايت خود منتشر کرده است، چنين برمی آيد که وزارت اطلاعات ايران در راستای خبرچينی از اسرائيل، حتی به استخدام عرب هايی که تابعيت اسرائيلی دارند و نيز يهوديان ايرانی که به اسرائيل مهاجرت کرده اند، اقدام می کند و باکی از داشتن ارتباط با اين يهوديان ندارد.

يهوديان ايرانی بسياری در ۳۵ سال عمر حکومت اسلامی به اسرائيل رفته اند و اگر در سنين ۱۸ تا ۲۱ سالگی باشند، موظف به خدمت در ارتش اسرائيل نيز هستند.

همزمان، وب سايت وای.نت، تارنمای روزنامه يديعوت آخرونوت نيز روز بيست و پنجم دی ماه نوشته است که اين تحرکات اطلاعاتی ايران تنها گوشه ای از فعاليت های گسترده ايران در راستای ضديت با اسرائيل و آمريکاست.

روزنامه آمريکایی «نيويورک تايمز» هفته گذشته خبر داد که ايران مسئول حملات سايبری متعدد اخير به بانک های آمريکايی بوده است؛ اقداماتی که به عنوان «انتقام گيری» از تحريم های دشوار برقرار شده عليه ايران به خاطر برنامه اتمی جمهوری اسلامی، اجراء شده است زيرا ايران اسرائيل و آمريکا را مسئول برقراری اين تحريم ها می داند.

روزنامه بريتانيايی ساندی تايمز نيز ماه نوامبر خبر داد در زمانی که اسرائيل و حماس به تفاهم رسيده بودند تا تنش نظامی هشت روزه در عمليات اسرائيلی موسوم به «ستون ابر» به پايان برسد، ماهواره های اسرائيلی تصاويری را ثبت کردند که نشان می داد راکت های جديد «فجر ۵» ساخت ايران در راه انتقال به نوار غزه است و حتی سرلشگر سپاهی محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ايران صريحاً تاييد کرد که ايران فن‌آوری توليد بومی اين راکت ها را در اختيار فلسطينی های غزه گذاشته است.

آيت الله خامنه ای رهبر ايران نيز آشکارا گفته است ايران به هر گروه و سازمانی در منطقه و جهان که در برابر «رژيم صهيونيستی» (اسرائيل) بايستد، کمک کرده و باز هم خواهد کرد.

به نوشته وای.نت و ورلد تريبيون، با وجود تلاش ها برای از سرگيری مذاکرات هسته ای ميان ايران و کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، که ظاهراً قرار است دور تازه ای از اين گفت و گوها اواخر ژانويه در استانبول ترکيه برگزار شود، ايران هنوز از تکاپو برای اثرگذاری بر روند رخدادهای سياسی و وضعيت خاورميانه بازنايستاده است و با مدوامت در راستای ايجاد همپيمانی های جديد برای خود بويژه در برابر اسرائيل تلاش می کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG