لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۴۱

وزارت کشور رسانه‌ها را به دلیل متهم کردن دولت درباره نحوه پخش مناظره‌ها تهدید کرد


وزارت کشور ایران با انتشار اطلاعیه‌ای رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان را به «جنجال‌آفرینی» و «مقابله با تصمیمات مراجع مسئول در امر انتخابات» متهم و آنها را به «برخورد قانونی» تهدید کرد.

سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، روز پنجشنبه با اشاره به برگزاری جلسه «کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری» گفته بود که «با تصویب کمیسیون مقرر شد مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفت‌و‌گوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش شود».

تصمیم این کمیسیون، ظرف ۲۴ ساعت گذشته موجی از مخالفت در میان رسانه‌ها و شخصیت‌های نزدیک به اصولگرایان بویژه نامزدهای آنها به دنبال آورده و در بیشتر اظهارنظرها، دولت حسن روحانی متهم شده که با اعمال نفوذ خود جلوی پخش زنده مناظره‌ها را گرفته است.

این در حالی است که وزارت کشور در اطلاعیه روز جمعه اول اردیبهشت خود با اشاره به ترکیب پنج نفره کمیسیون بررسی تبلیغات گفته که تنها دو نفر از این تعداد نماینده دولت هستند.

سه عضو دیگر کمیسیون یاد شده، دادستان کل کشور، رئیس یا یکی از اعضای شورای نظارت بر صداوسیما، و رئیس سازمان صداوسیما هستند که بر اساس گزارش‌ رسانه‌های هوادار دولت یازدهم، نزدیک به جریان اصولگرا هستند.

وزارت کشور ایران در عین حال، ترکیب این کمیسیون را «فرابخشی» دانسته و رسانه‌هایی چون «خبرگزاری تسنیم» که به گفته آن از «منابع و بودجه‌های عمومی» استفاده می‌کنند را به «دامن زدن به مخالفت‌ها با تصمیمات مراجع قانونی و سوء‌استفاده جناحی» متهم کرده و آن را «در حکم ایجاد اخلال در تأمین نظم و امنیت انتخابات» دانسته است.

در این اطلاعیه تصریح شده است که «استمرار» این مخالفت‌ها، «مطلقاً غیر قابل قبول و در صورت تکرار، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد».

علاوه بر خبرگزاری تسنیم که نزدیک به سپاه پاسداران است، خبرگزاری فارس دیگر رسانه نزدیک به این نیروی نظامی، در ۲۴ ساعت گذشته ده‌ها خبر و گزارش علیه تصمیم کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری منتشر کرده است.

متهم کردن دولت روحانی به مخالفت با پخش زنده مناظره‌ها در حالی صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهوری ایران روز پنجشنبه در سفر خود به شیراز از کمیسیون تبلیغات انتخابات خواسته بود که در تصمیم خود تجدیدنظر کند.

در همین حال، سایت «تابناک» از انجام یک نظرسنجی خبر داده که به گفته آن، «بیش از ۹۲ درصد مردم خواهان برگزاری زنده مناظره‌های انتخاباتی و تغییر مصوبه کمیسیون انتخابات مبنی پخش ضبط شده این مناظره‌ها هستند».

تازه‌ترین گزارش خبرگزاری فارس که غروب روز جمعه منتشر شد، حاکی است که کمیسیون تبلیغات عصر جمعه برای بررسی اعتراض‌ها در این زمینه جلسه‌ای تشکیل داد ولی تصمیمی اتخاذ نکرد.

به گفته احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو این کمیسیون، تصمیم نهایی در این زمینه روز شنبه اتخاذ می‌شود.

از سوی دیگر، سایت روزنامه ایران رسانه‌های برخوردار از «بیت‌المال» را متهم کرده که روز نخست تبلیغات انتخاباتی را با «اتفاقات تلخ و نازیبا» آغاز کرده‌اند.

این سایت تأکید کرده که «شبکه‌های حامی دو کاندیدای اصولگرا که امکانات‌شان از بودجه بیت‌المال تأمین می‌شود به بدترین روش‌های مبارزه با حریف یعنی جعل خبر و انتشار عکس‌های موهن روی آوردند».

اشاره روزنامه ایران به دو کاندیدای اصولگرا، ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس، و محمدباقر قالیباف شهردار تهران، است.

این سایت خبری در این زمینه به انتشار یک عکس و شرح آن در حساب توئیتری خبرگزاری فارس اشاره کرده که در آن، بچه‌ای در بغل حسن روحانی در حال گریه کردن است و بالای عکس نوشته شده: «روحانی: بهترین نظرسنجی برای من چهره‌های مردم‌ است/ مردم مرا می‌بینند لبخند می‌زنند/مردم مشکلات دارند، اما مشکلات در سال‌های تحریم هم وجود داشت».

همزمان با آغاز تبلیغات انتخابات نامزدهای ریاست‌جمهوری در روز جمعه، محمدباقر قالیباف به کرمانشاه و ایلام در غرب ایران رفته و برای هواداران خود سخنرانی کرده است.

شهردار تهران مهم‌ترین بحران کشور را «بحران اقتصادی» دانسته و گفته است: «این در حالی است که بیشترین حجم ریالی بانک‌ها در اختیار ۴۰۰ نفر است».

به گزارش خبرگزاری فارس، او افزوده که اگر رئیس‌جمهور ایران شود کار خود را «از دورترین نقاط و محروم‌ترین نقاط کشور» شروع می‌کند و تأکید کرده است: «بنده هرگز در تهران باقی نمی‌مانم بلکه در کنار آنها در استان‌های خودشان می‌نشینیم و امورات‌شان را حل و فصل می‌کنیم».

آقای قالیباف که عملکردش در شهرداری تهران ظرف ۱۲ سال گذشته مورد انتقاد مخالفان است، به دولت حسن روحانی تاخته و گفته که «مدیران ارشد کشور به‌ روش نسل‌دومی‌ها کشور را اداره می‌کنند و از روش‌های هوشمند برای اقتصاد و اصلاح ساختارها استفاده نمی‌کنند».

در همین حال، گزارش‌ها حاکی است که یک وزیر دولت محمود احمدی‌نژاد و معاون وزیر کشور دولت وی به عنوان رؤسای ستاد انتخاباتی ابراهیم رئیسی منصوب شده‌اند.

صولت مرتضوی، معاون وزارت كشور دولت محمود احمدى‌نژاد، رئيس ستادهای استانی و «سيدمسعود ميرکاظمی» وزير نفت دولت احمدى‌نژاد و عضو جبهه پايدارى نیز رئيس ستاد انتخاباتی آقای رئیسی شده‌اند.

دیدن نظرات (۴۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG