لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۱:۰۶

اعلام آمادگی ایران برای صادرات مواد غذایی به قطر ظرف «۱۲ ساعت»


رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران روز دوشنبه ۱۵ خرداد اعلام کرد که تهران آماده است ظرف ۱۲ ساعت مواد غذایی مورد نیاز قطر را تأمین کند. گزارش شده که به دنبال قطع رابطه عربستان و چند کشور عربی، مردم قطر به فروشگاه‌ها هجوم برده‌اند.

عربستان، مصر، امارات، بحرین، یمن، مالدیو و لیبی روز دوشنبه ۱۵ خرداد اعلام کردند که روابط دیپلماتیک خود را با قطر، به‌خاطر آنچه حمایت این کشور از «تروریسم» یا «حفاظت از امنیت ملی» خود نامیدند، قطع کرده‌اند.

گزارش رسانه‌ها حاکی است که به دنبال این تصمیم، مردم قطر به فروشگاه‌ها هجوم برده و اقدام به خرید گسترده مواد غذایی برای کمبود احتمالی این مواد در روزهای آینده کرده‌اند.

همزمان تلویزیون الجزیره گزارش داده که کامیون‌های حامل مواد غذایی برای قطر پشت مرزهای این کشور با عربستان صف بسته‌اند و نمی‌توانند وارد این کشور شوند.

قطر برای مواد غذایی خود به تنها راه زمینی خود با عربستان وابسته است.

رضا نورانی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی ایران، با اشاره به اتفاقات روز دوشنبه به خبرگزاری فارس گفته است: «تنها راه ارتباط زمینی با قطر از طریق عربستان میسر است و با تشدید تحریم‌ها علیه این کشور ایران نزدیک‌ترین کشور به قطر است که می‌تواند از طریق راه آبی با طی مسافتی ۱۲ ساعته محصولات غذایی را به این کشور صادر کند».

او افزوده است:‌ «با هماهنگی که با خط کشتیرانی والفجر انجام شده امکان ارسال محصولات از سه بندر بوشهر، بندرعباس و بندر لنگه از طریق خطوط کشتیرانی ایران به قطر فراهم است».

به گفته آقای نورانی، قطر سالانه چهار تا پنج میلیارد دلار انواع مواد غذایی را از کشورهایی چون عربستان سعودی، مصر و امارات وارد می‌کرد که با تشدید تحریم‌ها اکنون به یکباره با تنش‌هایی مواجه شده است.

ایران و عربستان رقیب منطقه‌ای هم هستند که از طرف‌های مخالف یکدیگر در جنگ داخلی سوریه و یمن حمایت می‌کنند.

قطع رابطه چند کشور عربی با قطر واکنش وزارت امور خارجه ایران را نیز برانگیخت و بهرام قاسمی سخنگوی این وزارتخانه از قطر و همسایگان آن خواست تا به گفته او، با «عبرت‌آموزی از تجارب تلخ منطقه، دوری از احساسات و رجوع به عقلانیت و تدبیر، ضمن حداکثر خویشتنداری، در جهت کاهش تنش و بازگشت به آرامش حرکت نمایند».

به گفته آقای قاسمی، «راه حل اختلافات میان کشورهای منطقه و از جمله اختلاف فعلی میان سه دولت همسایه قطر با این کشور، تنها از طریق روش‌های سیاسی و مسالمت آمیز وگفت‌وگوهای شفاف و صریح میان طرفین امکان‌پذیر است».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز در این زمینه در حساب توئیتری خود نوشته است:‌ «همسایگان همیشگی هستند، جغرافیا را نمی‌توان تغییر داد. خشونت هیچگاه راه حل نیست. گفت‌وگو امری ضروری است به ویژه در ماه مبارک رمضان».

در ادامه تحولات مربوط به قطع رابطه چند کشور عربی با قطر، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بازرگانی اعلام کرد که عربستان و امارات صادرات شکر به قطر را ممنوع کرده‌اند.

این گزارش حاکی است که دوحه سالانه یکصد هزار تن شکر سفید از امارات و عربستان وارد می‌کرد.

XS
SM
MD
LG