لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۵

نوبخت: تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از دریافت یارانه انصراف دادند


محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی
سخنگوی دولت حسن روحانی می‌گوید که تنها دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر برای دریافت یارانه‌های نقدی ثبت نام نکرده‌اند که معادل سه درصد از جمعیت ایران است.

محمد باقر نوبخت روز چهارشنبه سوم اردیبهشت اعلام کرد که تاکنون حدود ۷۳ میلیون نفر خواهان دریافت یارانه هستند، اما دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام نکرده‌اند که با این رقم انصراف، ۱۲۰۰ میلیارد تومان به درآمد دولت اضافه شد.

خبرگزاری فارس با پوشش سخنان نوبخت گزارش داده است که تا آخر سال ۹۲ حدود ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر یارانه نقدی دریافت کرده‌اند. با این حساب، تنها سه درصد شهروندان ایران از دریافت یارانه انصراف داده‌اند و بقیه کماکان خواهان دریافت یارانه نقدی هستند.

این آمار رسمی در حالی اعلام می‌شود که ابراهیم نکو، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، روز دوم اردیبهشت گفته بود که بیش از شش میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف داده‌اند.

عزت‌الله یوسفیان ملا٬ عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز گفته بود که ۶۰ درصد متقاضیان دریافت یارانه اعلام کرده‌اند که درآمد ماهانه‌شان کمتر از ۶۰۰ هزار تومان است.

در آستانه اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دولت حسن روحانی از مردم دعوت کرده است در صورتی که نیاز ضروری به پول یارانه‌های نقدی ندارند، با میل خود و داوطلبانه از دریافت آن انصراف دهند.

دولت محمود احمدی‌نژاد در قالب طرح تحول اقتصادی، برنامه هدفمندی یارانه‌ها را از آذرماه ۸۹ به اجر گذاشت، با این هدف که دولت از محل درآمد آزاد کردن تدریجی قیمت‌ها و حذف یارانه‌ها، ماهانه مقداری کمک مالی بعنوان یارانه‌های نقدی به مردم داده شود و بخش دیگری از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها به بخش صنعت و خود دولت تعلق بگیرد، اما گزارش‌های رسمی حاکی است که دولت نه تنها نتوانسته اهداف برنامه ریزی شده برای درآمدهای هدفمندی یارانه را محقق کند، بلکه از منابع دیگر برای پرداخت یارانه‌های نقدی استفاده کرده است.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران اول آبان ماه پارسال اعلام کرد که «اجرای طرح هدفمندی‌ یارانه‌ها تاکنون حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشته است».

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز اول اردیبهشت ماه به خبرگزاری تسنیم گفت که دولت برای پرداخت یارانه نقدی خانوار‌ها در حال حاضر ۱۴ هزار میلیارد تومان کسری منابع دارد و برای جبران این ۱۴ هزار میلیارد تومان باید ۲۲ میلیون نفر از دریافت یارانه انصراف دهند.

در همین زمینه خبرگزاری فرانسه روز سوم اردیبهشت گزارش داد که برخی از نهادهای معتبر جهانی مانند صندوق بین‌المللی پول دولت ایران را تشویق می‌کنند که یارانه‌ها را حذف و قیمت‌ها را آزاد کند.

قانون بودجه سال ۹۳ به دولت اجازه داده است که قیمت حامل‌های انرژی را به طور متوسط تا ۳۳ درصد افزایش دهد، دولت نیز اعلام کرده است که افزایش قیمت‌ها با شیب ملایم خواهد بود، اما باز هم برخی نگرانی‌ها از کسری بودجه به خاطر هدفمندی یارانه‌ها وجود دارد.

دولت ایران اخیرا قیمت برق، گاز، گاز مایع، نفت کوره و نفت سفید را مقداری افزایش داده و بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، انتظار می‌رود که قیمت بنزین نیز از پنج شنبه، چهارم شهریور ماه افزایش یابد.
XS
SM
MD
LG