لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۵۰

۳۶ نفتکش ايرانی «بدون اطلاع» تانزانیا از پرچم این کشور استفاده کرده اند


گزارش ها حاکی است که ۳۶ نفتکش ايرانی بدون اطلاع تانزانیا از پرچم این کشور استفاده کرده اند و اين تغيير پرچم توسط يک شرکت امور کشتيرانی در دبی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تانزانيا ماه گذشته تحقيقات در زمينه استفاده از پرچم خود توسط کشتی‌های ايرانی را آغاز کرد و از آمريکا و اتحاديه اروپا خواسته بود تا برای شناسايی تانکرهای نفتکشی که از پرچم تانزانيا استفاده می کنند، به اين کشور ياری برسانند.

روز شنبه، گزارشی از نتيجه تحقيقات در اين زمينه در مجلس نمايندگان زنگبار، منطقه نيمه خودمختار تانزانيا، خوانده شد که خبرنگار رويترز شاهد بخشی از اين جلسه بوده است.

در اين جلسه، سيف علی ايدی معاون رييس جمهور زنگبار، گفته است که دولت موضوع تغيير پرچم را به دقت بررسی کرده و متوجه شده است که کارگزار سازمان کشتيرانی زنگبار در دبی به نام فيلتکس، ۳۶ نفتکش ايرانی و شناور را با پرچم تانزانيا ثبت کرده است.

او افزوده است که در حال حاضر تانزانيا روند فسخ قرارداد کشتی‌های ثبت شده را طی می کند و قرارداد خود را نيز با شرکت واسطه در دبی ملغی کرده است.

تغيير پرچم کشتی ها در آب‌های بين‌المللی، پوششی است برای تغيير مالکيت کشتی‌ها و به گزارش رويترز، ايران در ماه های اخير از اين موضوع استفاده کرده است تا تحريم های بين المللی را دور بزند. چرا که حرکت کشتی‌های ايرانی با پرچم کشوری ديگر، روند دريافت بيمه و امور مالی را ساده‌تر می کند و همچنين ايران راحت‌تر می تواند خريدارانی برای نفت خام خود پیدا کند.

تحقيق درباره پرچم تانزانيا زمانی آغاز شد که روز نهم تيرماه سال جاری، هاوارد برمن، عضو ارشد کميته سياست خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، تانزانيا را متهم کرد که به تغيير پرچم بين شش تا ده نفتکش ايرانی کمک کرده است و ممکن است اين کشور با تحريم های آمريکا مواجه شود.

برمن در آن زمان از کشور جزيره‌ای «تووالو» نيز خواسته بود تا مانع استفاده نفتکش‌های ايرانی از پرچم اين کشور شوند و هشدار داد که در غير اين‌صورت تووالو نيز ممکن است با تحريم از سوی آمريکا مواجه شود.

معاون رييس جمهوری زنگبار گفته است تحقيقات در زمينه اينکه چطور پرچم تانزانيا برای نفتکش های ايرانی استفاده می شده، همچنان ادامه دارد اما با این حال، اين کشور روابط خود را با ايران در ساير زمينه ها ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG