لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۱۳

تلفات آمریکا در عراق از تلفات ۱۱ سپتامبر پیشی گرفت


بنا به اعلام ارتش آمريکا، در حملات اخير، شش سرباز آمريکايی در شمال غرب بغداد کشته شدند.
روز سه شنبه، ۲۶ دسامبر، تعداد تلفات آمريکا در عراق، از تعداد کشته شدگان حمله تروريستی روز يازدهم سپتامبر پيشی گرفت.

بنا به اعلام ارتش آمريکا، در حملات اخير، شش سرباز آمريکايی در شمال غرب بغداد کشته شدند. ۲۴ ساعت پيش از اين حملات نيز چهار سرباز آمريکايی، همزمان با روز کريسمس، جان خود را از دست دادند.

بنا به آماری که خبرگزاری فرانسه محاسبه کرده است، تعداد تلفات نيروهای آمريکايی در عراق، ۱۸ تن بيش از آماری است که وزارت دفاع اين کشور، تا ساعت ۱۵ روز جمعه، اعلام کرده بود. بنا به آمار وزارت دفاع آمريکا، دستکم هفت غيرنظامی نيز در ميان قربانيان حملات در عراق وجود دارند.

اما به هرحال حتی با در نظر گرفتن آمار رسمی تلفات آمريکا در عراق، تعداد کشته شدگان آمريکايی جنگ عراق به دو هزار و ۹۷۸ نفر رسيده است که نشان می دهد، تلفات اين جنگ تا امروز، پنج تن بيش از ۱۱ سپتامبر بوده است.

با در نظر گرفتن آمار رسمی تلفات آمريکا در عراق، تعداد کشته شدگان آمريکايی جنگ عراق به دو هزار و ۹۷۸ نفر رسيده است که نشان می دهد، تلفات اين جنگ تا امروز، پنج تن بيش از ۱۱ سپتامبر بوده است.
در روز يازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، ۱۹ تن از اعضای القاعده، چهار هواپيمای آمريکايی را دزديدند و در برخورد دو هواپيما به برج های تجارت جهانی، برخورد يک هواپیما به ساختمان پنتاگون و سقوط يک هواپیما در پنسيلوانيا موجب شد تا دو هزار و ۹۷۳ تن کشته شوند. اين حمله، بزرگترين حمله خارجی به ايالات متحده آمريکا از زمان جنگ دوم جهانی اعلام شد.

بعد از اين حمله، دولت جرج بوش با اعلام «جنگ عليه تروريسم»، به افغانستان که پايگاه فرماندهی سازمان القاعده بود حمله کرد و مدتی بعد نیز نیروهای آمریکایی وارد خاک عراق شدند و نظام سیاسی این کشور را سرنگون کردند.

انفجارهای سه شنبه


همچنين روز سه شنبه، چندين انفجار در بغداد رخ داد که آمارهای ضد و نقيضی از تعداد تلفات آن منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، در اين انفجارها، ۳۶ عراقی کشته شده اند اما مقام های وزارت کشور عراق، به خبرگزاری رويترز گفتند که تعداد کشته شدگان ۱۴ نفر است.

بنا به اين گزارش ها، سه خودوری بمب گذاری شده در غرب بغداد منفجر شده اند و اين انفجارها، دهها کشته و ۵۵ مجروح به جای گذاشته اند.

اين انفجارها در يکی از حومه های بغداد رخ داد که هم سنی ها و هم شيعيان در آن زندگی می کنند.

همچنين به گزارش پليس، در انفجاری ديگر در فروشگاهی در مرکز بغداد، ۴ نفر کشته و ۱۵ نفر مجروح شده اند.

در شرق بغداد نیز با انفجار دو بمب در مسير يک خودروی گشتی پليس عراق، ۴ افسر پليس کشته و ۱۲ تن ديگر مجروح شده اند

به گزارش پليس، در شهر کرکوک، در شمال عراق نيز انفجار بمبی در حاشيه جاده، جان سه شهروند غير نظامی از جمله يک دختر ۸ ساله را گرفت و به مجروح شدن شش تن انجاميد.
XS
SM
MD
LG