لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۹

شمار نیروهای ارتش و تفنگدار آمریکا افزایش می یابد


جرج بوش می گوید شمار نیروهای ارتش و تفنگداران آمریکایی باید افزایش یابد

جرج بوش رييس جمهوری آمريکا روز چهارشنبه بيستم دسامبر گفت اعتقاد دارد که سطح نيروهای ارتش و تفنگداران آمريکا بايد افزايش يابد.


رييس جمهوری آمريکا با اشاره به اهميت توانايی ارتش آمريکا در اجرای وظايف گوناگون گفت: «به باور من ما به افزايش دايمی شمار نيروهای ارتش و تفنگ دار نياز داريم.»


در اين رابطه آقای بوش گفت از رابرت گيتس وزير دفاع جديد آمريکا خواسته است که مشخص کند چگونه بايد افزايش سطح نيروها، عملی شود.


رييس جمهوری آمريکا گفت با شتاب در خارج کردن نيروهای آمريکايی از عراق مخالف است. او همجنين اشاره کرد که تصميمی در باره اعزام سربازان بيشتر به عراق نگرفته است و گفت اين کار تنها در صورتی عملی است که برای تحقق ماموريت مشخصی، وجود نيروهای بيشتر لازم باشد.


ترک عراق در شرايط کنونی، اين کشور را به پناهگاه امنی برای نيروهای افراطی تبدیل خواهد کرد
جرج بوش

جرج بوش گفت با آن که عراق صحنه خشونت های فرقه گرايانه غير قابل وصف است، اما ترک عراق در اين شرايط، اين کشور را به پناه گاه امنی برای نيروهای افراطی که در صدد حمله های آينده به آمريکا هستند، تبديل خواهد کرد.


او افزود: «دشمن بايد بفهمد که نمی تواند ما را از خاور ميانه براند و نمی تواند آمريکا را مرعوب خود سازد.»


«شکست در عراق فاجعه خواهد بود»


رابرت گيتس، وزير دفاع جديد آمريکا اخيرا در سخنرانی مراسم تحليف خود با اشاره به روی دادهای عراق گفت شکست در عراق «فاجعه ای» خواهد بود که تا ده ها سال امنيت آمريکا را به مخاطره خواهد انداخت.
وزير دفاع آمريکا گفت: «همه ما علاقه منديم که فرزندان آمريکا را بار ديگربه خانه بازگردانيم، اما همان طور که رييس جمهوری صريح و روشن اعلام کرده ما نبايد درخاورميانه شکست بخوريم.»


آقای گيتس افزود: « شکست در عراق در اين شرايط حساس کنونی فاجعه ای خواهد بود که اعتبار و امنيت آمريکا را ده ها سال به مخاطره خواهد انداخت».


رابرت گيتس گفت مساله عراق برای وی اصلی ترين مساله خواهد بود و به زودی برای ديدار با فرماندهان به عراق سفر خواهد کرد.


پنتاگون و ارائه تصوير تيره و تار از عراق


پنتاگون، وزارت دفاع آمريکا، در گزارشی که روز دوشنبه منتشر شد تصويری تيره و تار از وضعيت امنيتی در عراق ارائه کرد.


در اين گزارش که با عنوان « اندازه گيری ثبات و امنيت در عراق » برای کنگره امريکا تهيه شده ، آمده است که خشونت ها در عراق در حال بدتر شدن است، بسيار بد.


مهمترين نکته اين گزارش، آن است که حملات عليه اهداف آمريکايی و عراقی از ماه آگوست ۲۰۰۶ تا کنون ۲۲ درصد افزايش داشته است که نشان دهنده بالاترين ميزان رشد خشونت ها در عراق از زمان حاکميت دولت عراق بر اين کشور در ژوئن سال ۲۰۰۴ است.


اين گزارش می افزايد: در حال حاضر گروه های شبه نظامی شيعه مهمترين تهديد در بغداد و مسئول بيشتر کشتارها و مجروح شدن شهروندان در عراق هستند تا گروه های تروريستی نظير القاعده.


در اين گزارش همچنين آمده است که نيروهای ضد آمريکايی با راه اندازی موج خشونت های فرقه ای ميان شيعه و سنی يک « موفقيت استراتژيک » کسب کرده اند که نهادهای سياسی را در معرض تهديد قرار داده و می توانند موجب جنگ داخلی شوند.


اين گزارش می گويد: جيش المهدی متعلق به مقتدا صدر، روحانی بنيادگرای شيعه، در نقش تشديدکننده بالقوه خشونت های فرقه ای در عراق ، جايگزين نيروهای القاعده در اين کشور شده اند.


براساس گزارش پنتاگون، خشونت های فرقه ای در عراق پس از آن به شکل فزاينده ای سرعت گرفت که در فوريه گذشته، حرمين شيعيان در سامرا مورد تهاجم قرار گرفت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG