لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۲

رهبر گروه خلافت اسلامی پیام جدید صوتی منتشر کرد


ابوبکر البغدادی رهبر گروه خلافت اسلامی

ابوبکر البغدادی رهبر گروه خلافت اسلامی (داعش) خواهان حمله به عربستان سعودی شد و گفت خلافت اسلامی او در سراسر جهان عرب در حال گسترش است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رهبر این گروه روز پنجشنبه ۲۲ آبان در پیامی که به او نسبت داده شده، خواستار «آتشفشانی از جهاد» شده است.

پیام صوتی ابوبکر البغدادی پس از انتشار گزارش‌های متناقضی از حمله هوایی آمریکا در روز ۱۶ آبان به رهبران داعش در عراق و خبر زخمی شدن رهبر آنها منتشر شده است.

آمریکا روز سه شنبه گفت نمی‌تواند تایید کند که ابوبکر البغدادی در این حملات که در نزدیکی شهر فلوجه صورت گرفته، کشته یا زخمی شده است.

پیام صوتی البغدادی تاریخ مشخصی ندارد اما در آن به اظهارات مقامات آمریکایی در روز ۱۶ آبان اشاره شده است. باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در این روز اعلام کرد که با اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی دیگر به عراق موافقت کرده است.

ابوبکر البغدادی در پیام صوتی خود، به رهبران عربستان سعودی با کلمات توهین‌آمیزی اشاره کرده و گفته است: «این پسران حرمین، سر افعی و منبع مرض آنجاست... شمشیر‌های خود را از نیام در آورید و با زندگی وداع کنید. برای "آل سلول" هیچ امنیتی نباید وجود داشته باشد».

گروه خلافت اسلامی که بخش‌های زیادی از خاک عراق و سوریه را تصرف کرده است، در ماه ژوئن اعلام کرد که در مناطق تحت کنترل خود خلافت برقرار کرده است.

ابوبکر البغدادی گفت سوگند وفاداری پیروانش در لیبی، یمن، عربستان سعودی و الجزایر را پذیرفته است.

او در این پیام صوتی گفته است: «ای سربازان حکومت اسلامی، آتشفشانی از جهاد در همه جا شعله‌ور کنید. زمین را با آتش از همه جهات روشن کنید».

البغدادی با اشاره به حمله‌های نظامی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا می‌گوید: «با وجودی که این جنگ صلیبی از همه جنگ‌ها شدید‌تر و سخت‌تر است اما بزرگ‌ترین شکست آنهاست».

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده که رهبر گروه خلافت اسلامی در این پیام وعده داده که تا آخرین نفر به جنگ ادامه می‌دهد.

این نوار صوتی ۱۷ دقیقه‌ای که کیفیت آن بد و روز پنج شنبه منتشر شده، اولین اظهار نظر علنی رهبر این گروه پس از حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به مواضع آن در عراق و سوریه است.

البغدادی گفته است: «خدا به ما فرمان جهاد داده است. به این دلیل است که سربازان دولت اسلامی می‌جنگند... آن‌ها هرگز جنگیدن را‌‌ رها نمی‌کنند حتی اگر یک سرباز باقی مانده باشد. آن‌ها جنگیدن را‌‌ رها نمی‌کنند برای اینکه زیر بار اهانت نمی‌روند».

گفته می‌شود که یک نوار صوتی دیگر منتسب به ابوبکر البغدادی الهام بخش اسلامگرایان تندرو الجزایری برای بریدن سر یک گروگان فرانسوی بوده است.

دیدن نظرات (۲۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG