لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۰۱

اسرائیل از بازداشت یک ایرانی تبعه بلژیک به اتهام جاسوسی خبر داد


رسانه های اسرائيل روز يکشنبه هفتم مهر از دستگيری يک مرد ايرانی تبعه بلژيک به اتهام تلاش برای جاسوسی و انجام ماموريت از سوی نیروی قدس سپاه پاسداران خبر دادند.

از اين مرد ايرانی ۵۵ ساله با نام علی منصوری نام برده شده که در گذرنامه بلژيکی او نام خارجی «الکس مانس» ذکر شده است. وی در فرودگاه بين‌المللی بن گوریون پایتخت اسرائیل بازداشت شده است.

شباک، تشکيلات امنيت داخلی اسرائيل، اعلام کرده است که منصوری با گرفتن ماموريت از شاخه قدس سپاه برای شناسايی تاسيسات اسرائيلی و آمريکايی در اين کشور، به اسرائيل رفت و آمد می‌کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائيل، شباک می‌گويد، منصوری در بازجويی‌های روزهای گذشته «اعتراف» کرد که ماموران اطلاعاتی ايران به وی قول پرداخت يک ميليون دلار پول بابت انجام اين ماموريت داده بودند.

به گفته شباک، منصوری «اذعان» کرد که با فريفته شدن جهت دريافت اين مبلغ پول از ايران، وی قول داد از کارهای بازرگانی خود برای گردآوری اطلاعات مورد نياز برای رژيم ايران بهره برداری کند.

به گفته شباک، منصوری درصدد برآمد با ثبت شرکت در اسرائيل زمينه را برای کارهای بازرگانی درازمدت که به او امکان سفرهای متعدد و برقراری روابط با بازرگانان اسرائيلی را بدهد، فراهم کند.

تشکيلات امنيت داخلی اسرائيل می‌گويد، منصوری با احتساب سفر اخير که در پايان آن دستگير شد، سه بار به اسرائيل آمده بود. دو سفر پيشين او در ژوئيه ۲۰۱۲ و ژانويه ۲۰۱۳ انجام شده بود.

در آخرين سفر، او سوم سپتامبر، دوازدهم شهريور به اسرائيل آمد و روز يازدهم سپتامبر که با در دست داشتن بليط هواپيما، در فرودگاه بن گوريون برای بازگشت حاضر شده بود، درپی بازجويی‌های ماموران اطلاعاتی اسرائيل، دستگير شد.

شباک می‌گويد عکس‌هايی که منصوری گرفته بود، نشان می‌دهد وی در آستانه سالروز حمله تروريست‌های القاعده به آمريکا، در اطراف سفارت آمريکا در تل آويو گردش کرده بود و عکس‌هايی که او گرفته بود، همراهش بود.

رسانه‌های اسرائيل چند عکس از منصوری را با شلوار کوتاه در تل آويو، که او را مانند هر گردشگر عادی ديگر غربی، نشان می‌دهد، منتشر کرده‌اند؛ اين عکس‌ها را شباک در اختيار رسانه‌های اسرائيل گذاشته است.

اما دو عکس او از سفارت آمريکا در ساحل تل آويو است که يکی از آنها از نزديکی فراز ساختمان سفارت آمريکاست که از ساختمانی در روبروی سفارت گرفته شده که ممکن است هتل محل اقامت او باشد.

امسال در سالروز يازدهم سپتامبر، سفارتخانه‌های آمريکا در بسياری از کشورهای خاورميانه و شمال آفريقا برای روزهای متوالی از بيم عمليات تروريستی بسته بودند.

شباک گفته است، منصوری در بازجويی‌های روزهای گذشته، از شماری از ماموران شاخه قدس سپاه که با او در ارتباط بوده‌اند، نام برده و بويژه به اسامی حامد عبداللهی و مجيد علوی اشاره کرده اما گفته است در سفرهايش به ايران افراد ديگری با نام‌های «حاج مصطفی»، «حاج حميد نعمتی» و «مهدی خانبابايی» از سوی دستگاه اطلاعاتی ايران با او ديدار می‌کردند.

به گفته شباک، در دو سفر گذشته منصوری، وی پس از حضور در اسرائيل، به ايران رفت و به ماموران يادشده گزارش داد، اما تابعيت اروپايی‌اش موجب شد که نيروهای امنيتی اسرائيل در فرودگاه‌های مبداء و مقصد در زمان سفر سوم او به اسرائيل، سختگيری لازم را به خرج ندهند.

اسرائيل می‌گويد، يکی از وظايف اصلی شاخه قدس سپاه پاسداران به فرماندهی سرلشگر قاسم سليمانی، انجام ترور و بمبگذاری عليه منافع اسرائيل و شهروندان اسرائيلی در جهان است.

اسرائيل تاکيد دارد که شاخه قدس سپاه در فوريه ۲۰۱۲ عامل برنامه ريزی حمله به اتومبيل وابسته نظامی اسرائيل در بمبئی هند و نيز تلاش برای بمبگذاری در تايلند و گرجستان بود، که دو مورد اخير ناکام ماند.

اسرائيل همچنين می‌گويد در سال‌های پيش از آن نيز تلاش‌هايی برای ترور و بمبگذاری عليه سفارت اسرائيل در جمهوری آذربايجان و نيز در دو کشور آفريقايی کنيا و نيجريه از سوی ماموران شاخه قدس سپاه پاسداران ايران صورت گرفته بود.

رسانه‌های اسرائيل در مورد زندگی شخصی منصوری نوشته‌اند که او تا سال ۱۹۸۰ با خانواده خود در ايران زندگی می‌کرد اما آنها بعد راهی ترکيه شدند.

خانواده آقای منصوری تا سال ۱۹۹۷ ساکن ترکيه بودند و سپس او با ويزای بازرگانی به بلژيک رفت و در سال ۲۰۰۶ پس از ازدواج يا يک زن تبعه بلژيک، شهروندی آن کشور را گرفت اما سپس از آن زن جدا شد ولی در همان سال طلاق، اسم خود را به الکس مانس تغيير داد تا ايرانی الاصل بودن خود را مخفی کند.

به گفته شباک، منصوری در بازجويی‌ها گفته است که در سال ۲۰۰۷ به ايران رفت و برای گسترش امور بازرگانی خود در ايران، بلژيک و ترکيه به تلاش پرداخت و به طور متناوب در اين سه کشور زندگی می‌کرد اما بعد با يک زن ايرانی ازدواج مجدد کرد.

شباک می‌گويد که تابعيت و هويت خارجی کسب شده برای منصوری، او را به فردی مناسب برای افتادن در دام شاخه قدس سپاه مبدل کرده بود.

معلوم نيست که اين شهروند ايرانی چه زمان محاکمه و عليه او کيفرخواست ارائه می شود. شباک معمولاً در آستانه اعلام کيفرخواست، جزييات دستگيری افراد مشکوک و بازداشت شده را ارائه می‌کند.

از واکنش احتمالی دولت بلژيک درباره بازداشت شهروند خود هنوز خبری در دست نيست.

شباک در گذشته تیز افرادی را از ميان خارجی‌ها و حتی از ميان يهوديان ايرانی، به اتهام تلاش برای کمک به نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی ايران، دستگير کرده است.

مورد پيش از دستگيری منصوری، بازداشت يک يهودی از فرقه «ناتوره‌ کارتا» در هفته‌های گذشته است که متهم شده به سفارت ايران در آلمان رفته است.

روزنامه هاآرتص روز يکشنبه هفتم مهر نوشت، موعد اعلام خبر دستگيری منصوری، کمک به بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل و «آتش تهيه» برای او در آستانه نطق روز سه شنبه در سازمان ملل با محوريت برنامه هسته‌ای ايران است زيرا نشان می‌دهد که ايران «يک دشمن پيچيده و ماهر است که برای دراز مدت عليه اسرائيل برنامه ريزی می‌کند».

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG