لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۴

وزیر اطلاعات اسرائیل: ایران به دنبال توافق درازمدت با سوریه برای ایجاد پایگاه نظامی است


وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید ایران می‌خواهد «هزاران شبه‌نظامی افغان، پاکستانی و دیگر کشورها را برای جنگ با اسرائیل به سوریه بیاورد.

وزیر اطلاعات اسرائیل می‌گوید که «مهم‌ترین هدف از سفر بنیامین نتانیاهو به آمریکا مقابله با برجام است»، و همزمان، وزیر دفاع اسرائیل گفته که «ایران در چهار عرصه برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ییسرائل کاتز وزیر اطلاعات این کشور روز دوشنبه ۲۰ شهریور در نخستین روز از همایش «مبارزه با ترور» وابسته به مرکز مطالعات هرتسلیا گفت: نخست‌وزیر اسرائیل با هدف «تعلیق برجام، یا تغییر مفاد آن و یا ابطال این توافق» هفته آینده با رییس جمهوری آمریکا ملاقات می کند.

بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه تل‌آویو را به مقصد سفر به سه کشور آمریکای جنوبی، پیش از سفر هفته آینده به آمریکا برای دیدار با دونالد ترامپ و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل ترک کرد.

وزیر اطلاعات اسرائیل روز دوشنبه گفت، «درخواست اسرائیل از آمریکا برای مقابله با برجام یک درخواست لجوجانه از آمریکا نیست بویژه آنکه رییس‌جمهوری ترامپ این توافق را بدترین توافق خوانده است».

آقای کاتز گفت، مورد کره شمالی یک درس عبرت تلخ بود که نشان داد «دیکتاتورهایی که در سودای برنامه هسته‌ای هستند، با هدف تغییر قواعد بازی وارد مسیر گفت‌وگو می‌شوند».

این وزیر عضو حزب حاکم لیکود افزود: «مجوزی که رییس‌جمهوری آمریکا برای فروش تسلیحات چند میلیارد دلاری برای کره جنوبی صادر کرد نشان می‌دهد که بعد از اینکه ایران نیز به قدرت هسته‌ای مبدل شود، خاورمیانه به چه سمت‌وسویی خواهد رفت».

وزیر اطلاعات اسرائیل همچنین گفت، بنیامین نتانیاهو «باید از آمریکا بخواهد که از نقش خود در سوریه دست نکشد؛ مراقب منافع اسرائیل در توافق‌های در حال شکل باشد و دولت آمریکا و همچنین روسیه باید درک کنند که مهار ایران در منطقه باید شامل سوریه نیز باشد».

پس از توافق نظامی سوریه و روسیه، «درست در همین روزها» نیز ایران و بشار اسد «در حال تنظیم یک توافق نظامی درازمدت هستند که بر اساس آن ایران بندر دریایی و پایگاه‌های هوایی و زمینی در سوریه خواهد داشت» و «ایرانی‌ها ممکن است موشک‌های مختلف را نیز به سوریه رخنه دهند».
وزیر اطلاعات اسرائیل

به گفته آقای کاتز، پس از توافق نظامی سوریه و روسیه، «درست در همین روزها» نیز ایران و بشار اسد «در حال تنظیم یک توافق نظامی درازمدت هستند که بر اساس آن ایران بندر دریایی و پایگاه‌های هوایی و زمینی در سوریه خواهد داشت» و «ایرانی‌ها ممکن است موشک‌های مختلف را نیز به سوریه رخنه دهند».

به ادعای وزیر اطلاعات اسرائیل، ایران می‌خواهد «هزاران شبه‌نظامی افغانی، پاکستانی و دیگر کشورها را هم برای جنگ با اسرائیل به منطقه بیاورد تا زیر نظر حزب‌الله لبنان در ارتفاعات سوری جولان به تهدید مهم تازه‌ای علیه اسرائیل مبدل شوند».

در حالی که سوریه می‌گوید با حمایت‌های ایران و حزب‌الله لبنان توانسته است در جنگ داخلی شش سال و نیمه به موفقیت‌های نظامی مهمی برسد، سران اسرائیل به تازگی از «حضور نظامی ایران در سوریه» ابراز نگرانی بیشتری می‌کنند.

پنجشنبه گذشته نیز بمباران هوایی یکی از مراکز صنایع نظامی سوریه در استان حماء به اسرائیل نسبت داده شد که برخی از مقامات پیشین این کشور به طور تلویحی از آن سخن گفتند.

لیبرمن: ایران در چهار عرصه برای نابودی اسرائیل تلاش می‌کند

از سوی دیگر، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل نیز روز دوشنبه در همایش «مبارزه با ترور» در هرتسلیا گفت: «ترور تنها یکی از ابزارهای ایران برای نابودی اسرائیل است».

به گفته لیبرمن، «تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزار غیر متعارف، برپایی ارتش و قوای بزرگ متعارف، و تلاش برای رسیدن به توانایی‌های بیشتر در عرصه سایبری» سایر تلاش‌های ایران در سه عرصه دیگر برای مقابله با «حیات اسرائیل» است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، لیبرمن حکومت ایران را «منشا و منبع اصلی ترور» توصیف کرده است.

وی مدعی شد که «هر نوع ترور اسلامگرا از سوی تهران حمایت می‌شود؛ هم ترور سنی؛ هم گروه‌های تروریستی در یمن و حتی القاعده؛ زیرا ما همکاری میان القاعده و سپاه پاسداران ایران را می‌شناسیم».

وزیر دفاع اسرائیل با نام بردن از آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، افزود «در کارهای تروریستی نیز همیشه رهبران پرجذبه‌ای که توده‌ها را به دنبال خود بکشند، یافت می‌شوند».

لیبرمن، سپاه پاسداران را «شیطانی‌ترین و خطرناک‌ترین» گروه تروریستی، و قاسم سلیمانی را «موتور برنامه‌ریز تمامی انواع ترور اسلامی» لقب داد.

وزیر دفاع اسرائیل در قیاس میان داعش با جمهوری اسلامی ایران گفت، درست است که داعش و دولت اسلامی آنها اینجا و آنجا و حتی در فیلیپین ظاهر شدند اما کارهای تروریستی ایران است که بر اساس برنامه‌ریزی دور و دراز و همه‌جانبه انجام می‌شود.

لیبرمن در ادامه گفت: «همان‌گونه که ترور چپ رادیکالی با از بین رفتن اتحاد شوروی ناپدید شد، تا زمانی که حکومت تهران و ایدئولوژی خمینی وجود داشته باشد، این ترور هم ادامه خواهد داشت».

وزیر دفاع اسرائیل مدعی شد که «حزب‌الله لبنان، حماس و جهاد اسلامی بدون حمایت ایران نمی‌توانستند وجود داشته باشند».

وی همچنین گفت: «حوثی‌ها بدون ایران نمی‌توانستند در یمن بجنگند؟ و حکومت اسد نیز نمی‌توانست بدون ایران به بقای خود ادامه دهد».

همایش امسال «مقابله با ترور» در هرتسلیا که تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت، همانند سال‌های گذشته به صحنه‌ای برای بیان اظهارات مقامات اسرائیل بویژه در مورد ایران مبدل شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG