لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۱۸

رییس ستاد ارتش اسرائیل: تضعیف نفوذ ایران از شکست دادن داعش مهمتر است


ژنرال گادی آیزنکوت، رییس ستاد ارتش اسرائیل

رییس ستاد ارتش اسرائیل می‌گوید برای این کشور «تضعیف نفوذ ایران در منطقه‌ از شکست دادن داعش مهمتر است».

به گزارش روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، ژنرال گادی آیزنکوت این سخنان را روز چهارشنبه ۱۴ تیر در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اسرائیل بیان کرد.

آیزنکوت گفته است، «بیرون راندن ایران از منطقه باید در مرحله نخست با دور کردن ایران و هم‌پیمانانش از اطراف اسرائیل عملی شود، و این، یک چالش، و شاید مهم‌ترین چالش برای اسرائیل است».

به گفته وی، «گروه حزب‌الله، سوریه و ایران مهم‌ترین تهدیدها برای اسرائیل هستند».

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

رییس ستاد ارتش اسرائیل افزوده است، جلوگیری از ارتقای دقت زرادخانه موشکی و راکتی حزب‌الله «در صدر اولویت‌ها» برای اسرائیل قرار دارد.

در همین حال، ژنرال آیزنکوت مدعی شده که توانایی اطلاعاتی کشورش در رصد تحرکات حزب‌الله، با سپری شدن ۱۱ سال از آخرین جنگ اسرائیل و حزب‌الله، «بهتر از هر زمان دیگر» است.

دولتمردان و نظامیان اسرائیل در ماه‌های اخیر بارها گفته‌اند، تثبیت و دائمی شدن حضور نظامیان ایران و هم‌پیمانانش در منطقه، از جمله در مرز سوریه با اسرائیل را «تحمل نخواهند کرد».

وزیر دفاع اسرائیل در روزهای گذشته گفته بود، این کشور با «هوشیاری کامل» گزارش‌های احداث کارخانه زیرزمینی از سوی سپاه پاسداران، بر اساس «دانش ایرانی» برای حزب‌الله در لبنان را دنبال می‌کند.

آویگدور لیبرمن افزوده بود، کشورش «هر اقدام لازم» را در این زمینه انجام خواهد داد و «عمل می‌کند تا اینکه تنها حرف بزند».

رییس ستاد ارتش اسرائیل نیز در نشست روز چهارشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کنست در مورد «کارخانه» جنگ‌افزار ایرانی در لبنان گفته بود، این کارخانه محدود و کوچک است اما از سوی اسرائیل «به دقت رصد می‌شود».

همزمان، کاخ کرملین روز پنجشنبه از مکالمه تلفنی دیگری میان بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه در مورد سوریه خبر داد.

بر اساس گزارش کرملین، این گفت‌وگوی تلفنی به درخواست نتانیاهو انجام شده است.

روسیه از شهریور ۱۳۹۴ در سوریه فعالیت نظامی دارد، و در ۲۲ ماه گذشته، نخست‌وزیر اسرائیل بارها در مورد سوریه با آقای پوتین تلفنی یا رو در رو گفت‌وگو کرده است.

تازه‌ترین گفت‌وگوی تلفنی نتانیاهو – پوتین در حالی انجام شده که در دو هفته اخیر، در ادامه جنگ‌ داخلی میان ارتش سوریه با معارضین در بخش سوری جولان، خمپاره‌هایی به خاک اسرائیل اصابت کرد.

اسرائیل در واکنش به اصابت خمپاره‌های سرگردان به خاک خود از سوریه، دستکم در پنج مورد به مواضع و تجهیزاتی متعلق به ارتش سوریه در استان قنیطره و بخش سوری جولان حملات زمینی و هوایی کرد.

همچنین تازه‌ترین مذاکره تلفنی نتانیاهو- پوتین در مورد سوریه در حالی صورت گرفته که در روزهای گذشته دور پنجم مذاکرات در آستانه در قزاقستان در مورد سرنوشت سوریه برگزار شد.

وزیر دفاع اسرائیل در روزهای گذشته گفته بود، هر توافقی در مورد سوریه که متضمن طرد (بشار) اسد، ایران و حزب‌الله از سوریه نباشد، از دید اسرائیل «غیر قابل قبول» خواهد بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG