لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۰

جهانگیری درباره رفع حصر رهبران جنبش سبز: انشاءالله سال آینده


معاون اول رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید «اقدامات خوبی در زمینه رفع حصر انجام داده است».

معاون اول رئیس‌جمهوری ایران با اعلام اینکه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی «اقدامات خوبی» برای رفع حصر سران جنبش سبز انجام داده است، ابراز امیدواری کرد که این اتفاق در سال آینده رخ دهد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه ۲۷ اسفند گفت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی «اقدامات خوبی در زمینه رفع حصر انجام داده است».

وی اضافه کرد: «برخی این تصور را داشتند که پایان سال ٩٦ تصمیم رفع حصر نهایی شود ولی اتفاقی رخ نداد اما انشاءالله برای سال آینده این مهم هم رخ می‌دهد».

دو روز پیش از این سخنان، علی مطهری، نایب رئیس مجلس شواری اسلامی، گفته بود که «مقام‌های ارشد امنیتی و اطلاعاتی» وعده داده بودند، حصر سران جنبش سبز تا پایان سال رفع می‌شود اما آنان به این وعده عمل نکرده‌اند و او امیدوار نیست که حصر تا پایان سال رفع شود.

آقای مطهری و برخی از دیگر نمایندگان مجلس در ماه‌های گذشته ابراز امیدواری کرده بودند که حصر رهبران جنبش سبز تا عید نوروز برداشته شود.

در همین حال علی یونسی، مشاور حسن روحانی در امور اقوام و اقلیت‌های دینی، روز ۱۴ اسفند در این‌باره گفته بود که از سخنان آقای مطهری اطلاعی ندارد اما افزوده بود: «این را می‌دانیم که محدودیت‌ها رو به پایان است».

در همان روز اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، بار دیگر اعلام کرد که شورای عالی امنیت ملی در «مصوبه خود» در مورد حصر رهبران اعتراض‌های سال ۸۸ «تغییری نداده» اما اگر مصوبه این شورا در این‌باره تغییر کند، آنان محاکمه خواهند شد.

در مقابل حسن روحانی و مقام‌های دولتش وجود مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی دربارهٔ حصر آنان را تکذیب کرده‌اند.

مهدی کروبی همراه با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، به عنوان رهبران معترضان به نتیجه انتخابات سال ۸۸، از بهمن سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و تاکنون درخواست‌ها برای پایان دادن به حبس خانگی یا محاکمه آنها نتیجه‌ای نداشته‌ است.

پیش از این مسئولان دولت حسن روحانی بارها وعده داده بودند که پیگیر رفع حصر خواهند بود اما این موضوع که از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی نیز بود، تاکنون بدون نتیجه مانده‌ است.

در این زمینه خانواده آقای موسوی و کروبی و شماری از فعالان سیاسی در این سال‌ها از آنکه دولت حسن روحانی اقدامی عملی برای رفع حصر انجام نداده‌ است، انتقاد کرده‌اند.

در ماه‌های گذشته اما تغییراتی در وضعیت حصر صورت گرفته و علاوه بر اینکه چند تن از فعالان سیاسی موفق به دیدارهای فردی با آقای کروبی شده‌اند، محدودیت‌های مربوط به زمان‌بندی دیدارهای میرحسین موسوی و زهرا رهنورد با دختران‌شان نیز برچیده شده‌ است.

هدر نائرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز ۲۶ بهمن در پایان هفتمین سالگرد حصر خانگی رهنورد، موسوی و کروبی، در بیانیه‌ای خواستار آزادی آنها و همه زندانیان عقیدتی شد که «ناعادلانه» در بند هستند.

در حالی که برخی از چهره‌های اصولگرا شرط رفع حصر را «عذرخواهی» سران جنبش سبز اعلام کرده‌اند، مهدی کروبی در نامه‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی، که دهم بهمن منتشر شد، او را مسئول وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز ایران دانسته و خواستار آن شد که «زمینه را برای اصلاح ساختاری نظام فراهم آورد».

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا و سایت رادیو فردا/ ا.م/ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG