لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۶

جزایری: عربستان در حد و اندازه جمهوری اسلامی نیست که به عرصه نظامی ورود کند


جزایری رزمایش عربستان در خلیج فارس را «یک راهپیمایی و یک رزمایش ساده و سطح پایین» خواند.

سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ایران رزمایش عربستان در خلیج فارس را «یک راهپیمایی و یک رزمایش ساده و سطح پایین» خواند و گفت که این کشور «عددی نیست که در حد و اندازه جمهوری اسلامی در صحنه‌های نظامی ورود کند».

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود جزایری روز دوشنبه ۱۹ مهر گفت که عربستان سعودی تلاش کرد، با استفاده‌ از رسانه‌‌ها این رزمایش را «بزرگ جلوه دهد، اما با رصدی که ما داشتیم این رزمایش در سطح پایین بود».

آقای جزایری درباره قصد احتمالی عربستان برای حمله به ایران نیز اعلام کرد که نه تنها این کشور و همپیمانان او «توان چنین کاری را ندارند بلکه آمریکا نیز فاقد چنین توانی است».

وی با اشاره به توان نظامی ایران گفت: عربستان سعودی «عددی نیست که در حد و اندازه جمهوری اسلامی در صحنه‌های نظامی ورود کند».

عربستان سعودی از روز ۱۳ مهر یک رزمایش دریایی در آب‌های خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان را به مدت یک هفته آغاز کرد که آن را «بزرگ‌ترین مانور در تاریخ منطقه» خوانده است.

دریادار ماجد القطحانی، فرمانده رزمایش «سپر خلیج {فارس} ۱» پیشتر به خبرگزاری دولتی سعودی گفته بود که هدف این مانور افزایش آمادگی نیروهای این کشور برای دفاع از منافع پادشاهی عربستان در مقابل هرگونه تجاوز احتمالی است.

احمد العسیری، سخنگوی ارتش عربستان، نیز اعلام کرده که این مانور حرکتی علیه ایران نیست و هدف آن مقابله با «تهدیدات تروریستی» در منطقه است.

با این حال سپاه پاسداران روز ۱۴ مهر این مانور را «مصداق مشخصی برای تشنج‌آفرینی» در منطقه خوانده و از شناورهای شرکت کننده دراین رزمایش خواسته بود که «حتی از آب‌های بین‌المللی نزدیک به آب‌های سرزمینی ایران» عبور نکنند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به این هشدار گفته بود که ایالات متحده «از آزادی کشتیرانی در آن منطقه و دیگر مناطق دنیا حمایت می‌کند».

مسئولان ارشد جمهوری اسلامی از جمله علی خامنه‌ای، رهبر و فرماندهان نظامی و امنیتی، در ماه‌های اخیر بار‌ها عربستان سعودی را تهدید کرده‌اند.

در همین زمینه، غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل ایران روز ۱۲ مهر از عربستان به عنوان «اولویت تهدید» علیه جمهوری اسلامی نام برد و گفت که «ما با عربستان در سه حوزه نظامی، اقتصادی و سایبری درگیری داریم».

به باور برخی از کار‌شناسان، ‌رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان سعودی در حال حاضر اشکال مختلفی از جمله اتخاذ سیاست‌های متفاوت در بازار نفت به خود گرفته و همچنین در جریان درگیری‌های یمن و سوریه، به جنگ نیابتی میان دو کشور بدل شده‌ است.

در همین حال مقامات جمهوری اسلامی شدیدا به حمله هوایی روز شنبه به مجلس ترحیم شیخ علی الرویشان، پدر وزیر کشور دولت حوثی‌ها، که به کشته شدن بیش از ۱۴۰ نفر و مجروح شدن ۵۲۵ نفر منجر شد، واکنش نشان داده‌اند.

از جمله محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل، عربستان سعودی را به نقش داشتن در حمله هوایی روز شنبه در صنعا متهم و «خشم و انزجار شدید» دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به این حمله اعلام کرده است.

پیش از این شماری از مقام‌های عالی جمهوری اسلامی از جمله علی شمخانی رییس شورای عالی امنیت ملی، عربستان سعودی را به تلاش برای ایجاد ناامنی در جنوب شرقی ایران و «ارسال سلاح» و حمایت از «گروه‌های تروریستی» در این منطقه متهم کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG