لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۳:۱۴

درخواست برای تحریم میهمانان یهودی همایش هولوکاست


«نتوره کارتا» معتقد هستند که نباید کشوری به نام اسرائیل وجود داشته باشد، و فقط هنگامی که مسیح موعود یهودیان ظهور کند، در لوای حکومت او می توان کشور اسرائیل را برپا کرد.

گروه شش نفره ای از یهودیان بنیادگرای عضو جنبش موسوم به « نتوره کارتا» که در همایش هولوکاست در تهران شرکت کرده بودند، با موجی از تحریم و انتقادهای شدید سازمان ها و جنبش های دیگر یهودی روبرو شده اند و درخواست های فزاینده ای برای قطع هر گونه ارتباط و مراوده با آنها شنیده می شود.


سفر این گروه شش نفره به تهران، از جمله حاخام وایس، حاخام کهن و حاخام موشه فریدمن، نخستین دیدار آنها از ایران نبود. آنان چند بار نیز در سال های اخیر به تهران سفر کرده بودند.


«نتوره کارتا» معتقد هستند که نباید کشوری به نام اسراییل وجود داشته باشد، و فقط هنگامی که مسیح موعود یهودیان ظهور کند، در لوای حکومت او می توان کشور اسراییل را برپا کرد.


اکثر افراد گروه « نتوره کارتا » در محله های افراطیون مذهبی یهودی در نیویورک زندگی می کنند. اما شمار کوچکی از پیروان آنها نیز در قلب محله های یهودی اورشلیم زندگی خو را می گذرانند و همواره به مناسبت هایی مانند سالروز جشن استقلال اسراییل، تظاهرات ضد اسراییلی برگزار می کنند.آنان در زمان یاسر عرفات، دوستی نزدیکی با او داشتند و پیوسته با عرفات دیدار می کردند. آنها خواهان ملاقات با سازمان حماس نیز بودند. اما حماس از برقراری ارتباط با این گروه خودداری کرده است.


روحانیون گروه های مختلف مذهبی یهودی در اسرائیل و جهان، با صدور بیانیه هایی ، خواستار تحریم همه جانبه گروه «نتوره کارتا» شده اند.


«نتوره کارتا» معتقد هستند که نباید کشوری به نام اسرائیل وجود داشته باشد، و فقط هنگامی که مسیح موعود یهودیان ظهور کند، در لوای حکومت او می توان کشور اسرائیل را برپا کرد

رهبر ارشد مذهبی یهودیان اسرائیل گفت از دیدن تصاویر حضور افراد این گروه در همایش انکار هولوکاست در تهران و روبوسی آنان با آقای محمود احمدی نژاد، فردی که وجود هولوکاست را زیر پرسش برده، تکان خورده است.


د ر این میان، روحانیون « نهضت اعراب مسلمان» در شمال اسراییل نیز در پایان نشستی، انکار کنندگان هولوکاست را نکوهش کردند.در همایشی دو روزه که در اورشلیم برگزار شد، روحانیون مسلمان و یهودی، راه های تقویت شکیبائی و دیالوگ مذهبی بین مسلمانان و یهودیان رابررسی کردند.


روحانیون نهضت اعراب مسلمان در بیانیه خود تأکید کردند، انکار هولوکاست، کمکی به تحقق منافع مسلمانان، به ویژه فلسطینی ها، نخواهد کرد.


به رغم پاره ای انتقادهای شدید روحانیون مسلمان و یهودی از یکدیگر در این نشست، آنها توافق داشتند که برای زندگی آرام در کنار یکدیگر در این سرزمین ، باید به همکاری در مورد ارزش های مشترک روی آورد.


XS
SM
MD
LG