لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۳۵

بایدن برای نخستین بار خواستار استیضاح دونالد ترامپ شد


جو بایدن می‌گوید دونالد ترامپ «اقداماتی انجام داده است که به خاطر آن باید استیضاح شود».

جو بایدن، نامزد پیشتاز دمکرات‌ها در انتخابات درون گروهی این حزب، برای نخستین بار خواستار استیضاح رئیس‌جمهوری آمریکا شد.

بایدن روز چهارشنبه ۱۷ مهرماه در یک گردهمایی انتخاباتی در روچستر نیوهمپشایر گفت: «از نقطه‌نظر مردم جهان و آمریکا، ترامپ سوگند ریاست‌جمهوری‌اش را نقض کرده است، به این کشور خیانت کرده و اقداماتی انجام داده است که به خاطر آن باید استیضاح شود».

این نامزد دمکرات‌ها افزود: «برای حفاظت از قانون اساسی، دمکراسی و وحدت بنیادین‌مان او باید استیضاح شود».

وی به هوادارانش گفت که ترامپ با دعوت از قدرت‌های خارجی برای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ «در قانون اساسی رخنه ایجاد کرده است».

رئیس‌جمهوری آمریکا در واکنش به این اظهارات توئیت کرد: «خیلی رقت‌انگیز است وقتی می‌بینیم جو بایدن خواب‌آلود که همراه با پسرش هانتر به منظور خسارت زدن به مالیات‌دهنده آمریکایی، دستکم دو کشور را برای میلیون‌ها دلار درگیر کرده است، خواستار استیضاح من می‌شود- من اشتباهی نکرده‌ام. کارزار شکست‌خورده جو هیچ انتخاب دیگری نداشته است!»

دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقاتی را آغاز کرده‌اند که می‌تواند منجر به استیضاح آقای ترامپ شود.

این تحقیقات متمرکز بر تماس تلفنی رئیس‌جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی‌اش در روز ۲۵ ژوئیه است که در جریان آن از ولودیمیر زلنسکی خواست تا درباره جو بایدن و پسرش تحقیقات کند که در یک شرکت گاز در اوکراین کار می‌کرد.

دمکرات‌ها مدعی هستند که ترامپ به زلنسکی فشار آورده است تا درباره بایدن‌ها تحقیق کند و ارائه کمک نظامی تصویب شده به اوکراین را انجام این تحقیقات منوط کرده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا این اتهام را تکذیب کرده است. هیچ شواهدی در دست نیست که نشان دهد بایدن در ارتباط با اوکراین مرتکب خطایی شده باشد.

مجلس نمایندگان آمریکا تنها مرجعی است که می‌تواند با کثریت آراء یک رئیس‌جمهور را استیضاح کند. با این حال، وی در سنا محاکمه خواهد شد و برای برکناری‌اش نیاز به دو سوم آراء است.

اکثریت سنا در دست جمهوریخواهان است که احتمال موفقیت استیضاح را ضعیف می‌کند.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG