لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۴۷

کری: بخش تجاری برای خودداری از معامله با ایران تحریم را بهانه می‌کند


وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت گفت که بخش تجاری نباید از آمریکا و تحریم‌های آن علیه ایران به عنوان بهانه‌ای برای معامله نکردن با تهران استفاده کند.

جان کری این اظهارات را در گفت‌وگو با خبرنگاران آمریکایی در لندن بیان کرد. او گفت شرکت‌ها وقتی از آمریکا به عنوان بهانه استفاده می‌کنند که به دلایل دیگر نمی‌خواهند با جمهوری اسلامی ایران همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، وی اظهار داشت: آمریکا به بانک‌های اروپایی و دیگران می‌گوید که به دلیل توافق هسته‌ای، ایران کشوری باز برای انجام معامله است، به استثنای موسساتی خاص که همچنان تحت تحریم هستند از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: بانک‌ها می‌توانند برای ایران حساب باز کنند، وام داده و سایر تراکنش‌های قانونی را انجام دهند.

شرکت‌ها و بانک‌های بین المللی بار‌ها گفته‌اند که نگران تحریم‌های باقیمانده آمریکا هستند، از جمله اینکه ایران نمی‌تواند به نظام مالی آمریکا دسترسی پییدا کند.

گفت‌وگو با بانک‌های اروپایی در مورد ایران

در همین حال، یک منبع مطلع بانکداری بریتانیا روز سه‌شنبه گفت جان کری قرار است روز پنجشنبه هفته جاری در لندن با نمایندگان بانک‌های بریتانیایی و اروپایی در مورد معاملات بانکی با ایران گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اتحادیه بانک‌های بریتانیایی برگزاری جلسه گفت‌وگو بین نمایندگان بانک‌های این کشور و جان کری را تایید کرد ولی حاضر نشد جزییات بیشتری در این مورد ارائه دهد.

یک منبع مطلع بانکداری در لندن گفت معامله با ایران موضوع اصلی این گفت‌وگوهاست و چندین نفر از نمایندگان بانک‌های بزرگ اروپایی نیز در این جلسه شرکت خواهند داشت.

وزیر خارجه آمریکا در روزهای جاری برای شرکت در کنفرانسی که موضوع آن مبارزه با فساد در سیستم مالی است و ملاقات با همتایان اروپایی خود در شهرهای پاریس و لندن خواهد بود. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که در این سفر جان کری را همراهی می‌کند حاضر نشد در مورد ملاقات او با نمایندگان بانک‌های اروپایی اظهار نظر کند.

در نتیجه توافق هسته‌ای پارسال با ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های مربوط به برنامه‌های هسته‌ای تهران را لغو کردند ولی بخش دیگری از تحریم‌های ایالات متحده از جمله ممنوعیت معاملات بانکی با ایران به دلار و دسترسی آن کشور به نظام بانکی و مالی آمریکا به جای خود باقی است.

به این خاطر اکثر بانک‌های اروپایی و بخصوص بانک‌های بزرگ که با نظام بانکی آمریکا معاملات زیادی دارند، تاکنون حاضر نشده‌اند با ایران وارد معامله شوند و این وضعیت باعث نارضایتی و اعتراض حکومت ایران شده است.

جان کری ماه گذشته اعلام کرد که دولت آمریکا با معاملات بانک‌های خارجی با ایران مخالفتی ندارد. او افزود آمریکا قصد دارد ابهامات مربوط به سرمایه گذاری و معاملات بانک‌های غیرآمریکایی با ایران را برطرف کند.

حکومت ایران به عدم برخورداری از تمامی دستاوردهای اقتصادی توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی اعتراض دارد. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دولت آمریکا را مسئول این تاخیر می‌داند.

رهبر ایران هشتم اردیبهشت امسال گفت: «وزارت خزانه داری آمریکا طوری عمل می‌کند که شرکت‌های بزرگ، موسسات و بانک‌های بزرگ خارجی جرات معامله با ایران را ندارند».

جامعه اقتصادی ایران نیز امیدوار است دوران تحریم و سال‌های انزوای اقتصادی هر چه سریع‌تر به پایان برسد.

رهبران جامعه اقتصادی ایران معتقدند حکومت آمریکا دقیقا موارد مجاز و غیرمجاز در معامله و سرمایه گذاری در ایران را برای شرکت‌های خارجی مشخص نکرده و شرکت‌ها و بانک‌های خارجی به خاطر وجود این ابهامات و هراس از مجازات توسط دولت آمریکا از معامله با ایران اکراه دارند.

XS
SM
MD
LG