لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۱۸

علی خامنه‌ای: آمریکا در حال انتقال تروریست‌های داعش به افغانستان است


رهبر ایران مدعی است که آمریکا به‌دنبال این است که منطقه «روی خوش نبیند».

رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به حملات مرگبار روزهای گذشته در کابل و بدون ارائه شواهد و اسنادی مدعی شد که آمریکا با هدف «موجه کردن ادامه حضور خود در منطقه و ایجاد امنیت» برای اسرائیل، «در حال انتقال» اعضای گروه حکومت اسلامی (داعش) به افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آیت‌الله علی خامنه‌ای روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن گفت که «کشتارهای اخیر» در افغانستان «در واقع آغاز همین نقشه است».

رهبر جمهوری اسلامی همچنین آنچه که از آن به عنوان «مشغول‌سازی ملت‌های منطقه به خود» نام برد، را «سیاست درجه اول آمریکایی‌ها دانست».

وی مدعی شد: «آمریکا به‌دنبال آن است که این منطقه روی خوش نبیند و دولت‌ها و ملت‌های منطقه به خود مشغول باشند تا به فکر معارضه (درگیری) با» اسراییل نیفتند.

مقامات جمهوری اسلامی پیش از این نیز بارها بدون ارائه شواهد و اسنادی آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی را به ایجاد و حمایت از گروه داعش متهم کرده‌ بودند.

آقای خامنه‌ای روز ۳۰ آبان نیز در پاسخ به نامه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، «ضربه» به گروه حکومت اسلامی (داعش)، در سوریه و عراق را «ضربه» به «دولت‌های قبلی و کنونی آمریکا» و کشورهای موتلف آنان در منطقه خواند و این کشورها را متهم کرده بود که داعش را «بوجود آوردند».

این ادعا در حالی بیان شده که گروه حکومت اسلامی (داعش)، در سوریه و عراق، از سالها پیش با بمباران سنگین نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواجه بودند.

پیشتر برخی منتقدان در داخل ایران نیز با انتقاد شدید از عملکرد قاسم سلیمانی و نیروی قدس در منطقه، «به وجود آمدن» گروه داعش را «مرهون سوءمدیریت قاسم سلیمانی» دانسته‌اند.

از جمله مهدی خزعلی، منتقد سیاسی، سال گذشته در ویدئویی گفته بود که حضور قاسم سلیمانی در سوریه نبود «الان داعشی در سوریه وجود نداشت».

روز دوشنبه در جریان حمله به یک ایست بازرسی ارتش در نزدیکی آموزشگاه نظامی اصلی کشور در شهر کابل، ۱۱ سرباز افغان کشته و شش سرباز دیگر مجروح شدند.

در حالی که طی هفته‌های اخیر گروه طالبان افغانستان، چند حمله مرگبار در شهر کابل انجام داده بود، ولی مسئولیت حمله روز دوشنبه را گروه حکومت اسلامی، داعش، بر عهده گرفت.

روز شنبه هم در حمله دیگری در کابل دستکم ۹۵ تن کشته شدند. مسئولیت این حمله را طالبان افغانستان به عهده گرفت.

گروه‌های داعش و طالبان پیش از این چند بار با یکدیگر درگیر شده‌اند و در این درگیری‌ها ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

از جمله در روزهای پایانی دی‌ماه نیروهای وابسته به گروه طالبان و افراد وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در ولایت جوزجان در شمال افغانستان به مدت چند روز با هم درگیر بودند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا/ ا.م/ ک.ر

دیدن نظرات (۵۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG