لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۵۱

ادامه تلاش ها برای آزادی گروگان های کره ای در افغانستان


گزارش های رسيده از کره جنوبی حاکی است دولت آن کشور از حکومت افغانستان خواسته است در گفت وگو با بنيادگرايان اسلامی از خود انعطاف پذيری نشان دهد.

آژانس خبری يونهاپ از کره جنوبی روز يکشنبه از ادامه رايزنی ها برای حل مسئله گروگانگيری شهروندان کره ای در افغانستان خبر داد.


بنا به گزارش اين آژانس، دولت کره جنوبی طی چند روز گذشته از کانال های مختلف با نيروهای شبه نظامی طالبان در افغانستان سرگرم گفت و گو بوده اما تا اين لحظه پيشرفتی در روند اين مذاکرات حاصل نشده است و طالبان نيز تمايلی به ادامه اين مذاکرات نشان نداده اند.


نيروهای طالبان در نوزدهم ماه جاری ميلادی ۲۳ شهروند کره ای را که گفته می شود از مبلغان مسيحی پروتستان هستند به گروگان گرفتند و سرپرست ۴۲ ساله اين تيم را به قتل رساندند.


به گزارش رسانه های کره ای، پيکر اين کشيش ۴۲ ساله به پايگاه نيروهای آمريکايی مستقر در بگرام واقع در ۶۰ کيلومتری شمال کابل منتقل شده و قرار است تا شامگاه روز يکشنبه به کره جنوبی انتقال يابد.نيروهای طالبان تهديد کرده اند که اگر کابل هشت تن از جنگجويان طالبان را در ازای اين گروگانها آزاد نکند، شهروندان کره ای را به قتل خواهند رساند.

در همين حال خانواده يکی از اين گروگانها به آژانس خبری يونهاپ گفت که دختر ۳۹ ساله شان به عنوان مترجم و صرفا برای ارسال کمک های بشردوستانه به کودکان افغانی به افغانستان سفر کرده بود.


از سوی ديگر، رو مو هيون، رييس جمهوری کره جنوبی، فرستاده ويژه خود را به افغانستان اعزام کرده است تا با حامد کرزای، همتای افغانی خود ديدار و گفت و گو کند.


گزارش های رسيده از کره جنوبی حاکی است دولت آن کشور از حکومت افغانستان خواسته است در گفت وگو با بنيادگرايان اسلامی از خود انعطاف پذيری نشان دهد.


نيروهای طالبان تهديد کرده اند که اگر کابل هشت تن از جنگجويان طالبان را در ازای اين گروگانها آزاد نکند، شهروندان کره ای را به قتل خواهند رساند.


اين نيروها همچنين خواستار خروج سربازان کره جنوبی از افغانستان شده اند و اعلام کرده اند در صورتی که نيروهای دولتی از حمله نظامی برای آزادسازی اين گروگانها استفاده کنند مسئوليت جان گروگانها با دولت افغانستان و دولت کره جنوبی خواهد بود.


در همين رابطه، منابع نزديک به دولت کره جنوبی خبر عقب نشينی سربازان کره ای از افغانستان را تکذيب کرده و گفته اند اين نيروها طبق جدول زمانی مشخص در آن کشور باقی خواهند ماند.


مقامات مسئول کليسای کره جنوبی نيز که اين تيم ۲۳ نفره، متشکل از ۱۶ زن و ۷ مرد، را به افغانستان اعزام کرده هدف از ارسال اين گروه را خدمت به مردم نيازمند افغانستان اعلام کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG