لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۷

پايان مهلت طالبان برای آزادی گروگان های کره ای


جمعی از مردم سئول در تظاهراتی خواهان خروج نیروهای این کشور از افغانستان شدند تا جان گروگان ها در امان بماند.

مهلت جديد گروه طالبان برای آزادی ۲۲ گروگان کره جنوبی، ظهر روز جمعه، ۲۷ ژوييه، به پايان رسيد و هنوز خبری از توافق برای آزادی یا مرگ احتمالی آنها منتشر نشده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، شبه نظاميان طالبان تا ظهر روز جمعه، به دولت افغانستان مهلت داده بودند تا هشت تن از اعضای زندانی آن گروه را در قبال آزادی گروگان های اهل کره جنوبی، که هفته پيش توسط نيروهای طالبان ربوده شده بودند، آزاد کند.


آنان همچنين از دولت کره جنوبی خواسته اند تا ۲۰۰ نيروی نظامی خود را از افغانستان خارج کند. در اين مورد، سئول گفته است که اين نيروها بر اساس تاريخ از پيش تعيين شده در پايان سال ۲۰۰۷ ميلادی از افغانستان خارج خواهند شد.


گروه طالبان تا کنون يک نفر از این گروگان ها را به قتل رسانده است. این گروه اعلام کرد به دليل بی نتيجه ماندن مذاکرات با دولت افغانستان و مقام های کره جنوبی، اين گروگان به قتل رسیده است.


هويت اين گروگان کشته شده، بائه هيونگ کيو، ۴۲ ساله، اعلام شده است. جسد او در حالی پيدا شد که جای ۱۰ گلوله در سر، سينه و شکم وی مشاهده می شد.


بائه هيونگ کيو، سرپرست گروهی از مبلغان مسیحی بود. اعضای اين گروه در شرايطی به گروگان گرفته شدند که در حال سفر در شاهراه کابل – قندهار بودند.


تقاضای نماينده گروگان ها


در اين حال، يکی از زنان کره ای به گروگان گرفته شده روز پنجشنبه، ۲۶ ژوييه، در مصاحبه ای تلفنی با شبکه تلويزيونی سی. بی. اس آمريکا، برای آزادی خود و ساير گروگان ها تقاضای کمک کرد.گروگان ها مبلغان دین مسیحیت هستند.

«يو سيون جو» در اين مصاحبه گفت: «ما در موقعيت دشواری به سر می بريم. همگی مريض شده ايم. خواهش می کنم به ما کمک کنيد.»


اين گروگان کره ای از سئول و جامعه بين المللی تقاضا کرد که با انجام توافق با طالبان، موجبات آزادی آنان را فراهم آورند.


در اين ميان، پيش از پايان مهلت جديد طالبان، عليشاه احمدزای، رييس پليس ولايت غزنی، منطقه ای که ۲۳ تبعه کره جنوبی به گروگان گرفته شدند، به خبرگزاری فرانسه گفت: «مذاکرات برای آزادی اتباع کره جنوبی ادامه دارد. ما به نتيجه مثبت اين مذاکرات خوش بين هستيم.»


وی افزود: «هدف ما يافتن راه هايی است که چگونه گروگان ها را بدون مصالحه بر سر قوانين و مقررات مان درچنين مواردی، آزاد کنيم.»


اشاره رييس پليس ولايت غزنی به تعهد حامد کرزی، رييس جمهوری افغانستان بود که پس از آزادی پنج زندانی طالبان در ازای يک گزارشگر ايتاليايی در ماه مارس، از مقام های افغان خواست از انجام چنین معامله هایی خودداری کنند.


يوسف احمدی، سخنگوی گروه طالبان، به خبرگزاری فرانسه گفت: « اين گروه دو روز پيش، ۲۵ ژوييه، در پايان مهلتی که آن را مهلت نهايی خوانده بود، در پی درخواست دولت افغانستان با دادن مهلتی ديگر موافقت کرد.»


در مقابل، وحيد الله مجددی، رييس هيات دولت افغانستان برای آزادی گروگان های کره ای با تاييد مهلت جديد طالبان گفت که اين هيات تمام تلاش خود را برای تامين امنيت و آزادی گروگان ها به کار خواهد گرفت.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG