لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۵۱

«لاریجانی و جلیلی با سولانا مذاکره می کنند»


علی لاریجانی روز شنبه از سمت دبیر شورای عالی امنیت ملی استعفا داد و سعید جلیلی به جای وی منصوب شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز يکشنبه، ۲۹ مهرماه، اعلام کرد که در ديدار با مسئول سياست خارجی اتحادیه اروپا، علی لاريجانی و سعيد جليلی، دبير جديد شورای عالی امنيت ملی حضور خواهند داشت.


دور جديد مذاکرات نمايندگان ايران با خاوير سولانا قرار است روز سه شنبه در رم، پايتخت ايتاليا برگزار شود و دو طرف درباره پرونده هسته ای ايران به مذاکره بپردازند.


محمد علی حسينی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در جمع خبرنگاران گفته است که « علی لاريجانی به عنوان نماينده مقام رهبری در شورای عالی امنيت ملی و بنا به تاکيد وی و رياست جمهوری به همراه جليلی در مذاکرات روز سه شنبه با سولانا شرکت می کند.»


وی در عين حال گفت که «سياست ها، راهبردها و اهداف هسته ای جمهوری اسلامی ايران تغيير ناپذيرند.»


روز شنبه غلامحسين الهام، سخنگوی دولت احمدی نژاد به صورت غير منتظره اعلام کرد که علی لاريجانی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران از سمت خود استعفاء داده است و قرار است که سعيد جليلی، معاون اروپا و آمريکای وزارت امور خارجه جانشين وی شود.


هنوز دليل مشخصی برای استعفای نماينده آيت الله خامنه ای در شورای عالی امنيت ملی ايران اعلام نشده است ولی به گفته غلامحسين الهام، وی به «دلايل شخصی» از سمت خود کناره گيری کرده است.


استعفای آقای لاريجانی با واکنش های گسترده داخلی و بين المللی روبرو شده و پاره ای از تحليلگران، تغيير دبير شورای عالی امنيت ملی و انتصاب سعيد جليلی را نشانه « آشفتگی در تصميم گيری های دولت آقای احمدی نژاد» ارزيابی کرده اند.

استعفای آقای لاريجانی با واکنش های گسترده داخلی و بين المللی روبرو شده و پاره ای از تحليلگران، تغيير دبير شورای عالی امنيت ملی و انتصاب سعيد جليلی را نشانه « آشفتگی در تصميم گيری های دولت آقای احمدی نژاد» ارزيابی کرده اند.


«طرف مقابل اشتباه برداشت نکند»


سخنگوی وزارت امور خارجه ايران در بخش ديگری از مصاحبه خود، با اشاره به کشورهای غربی گفته است: « طرف مقابل نبايد از اين قضيه اشتباه برداشت کند چرا که ما همواره تاکيد کرده ايم تمام مسئولان ايرانی در ملی بودن موضوع هسته ای اجماع داشته و مجموعه ملت ما نسبت به اين موضوع و ادامه اين راه حساس و معتقد هستند.»


آقای حسينی همچنين در پاسخ به اين سئوال که آيا جليلی به عنوان معاول وزير امور خارجه باقی خواهد ماند؟ گفت: « دراين باره بايد مسئولان بالاتر تصميم گرفته و نظر خود را اعلام کنند اما دکتر لاريجانی به عنوان نماينده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنيت ملی باقی خواهند ماند.»


وی همچنين به طرح پوتين اشاره کرد که وی در سفر خود به تهران مطرح کرده بود و از سوی منابع خبری ديدگاه های متفاوتی پيرامون آن ابراز شده بود.


محمد علی حسينی اظهار داشت: « طرح روسيه همان طرح واکنش سريع روس هاست. اين طرح در مورد توقيت ثبات و امنيت در دريای خزر استو علاوه بر اين طرح، ايران و قزاقستان نيز دو طرح در اين زمينه ارائه کرده اند.»


به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، « در طرح پوتين بحث تعليق مطرح نبوده است.»


در جريان سفر هفته گذشته ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه به ايران که برای شرکت در نشست سران کشورهای ساحلی دريای خزر صورت گرفت، وی با رهبر جمهوری اسلامی ديدار و گفت وگو کرد.


در خبر منتشره توسط منابع رسمی جمهوری اسلامی، آيت الله خامنه ای به ولايمير پوتين گفته بود که «درباره پيشنهاد شما بررسی و تامل خواهيم کرد.» اما در این خبرها هيچ اشاره ای به محتوای اين پيشنهاد نشده بود.


يک روز پس از اين ديدار، علی لاريجانی اعلام کرد که بخشی از طرح روسيه در ارتباط با برنامه هسته ای ايران است ولی محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران اين خبر را تکذيب کرد.


به گفته کارشناسان سياسی اين تناقض گويی در سخنان مقامات بالای جمهوری اسلامی نشانه ای تازه از بروز اختلاف ميان آنها درباره پرونده هسته ای است که از جمله دلايل استعفای لاريجانی به شمار می رود.


XS
SM
MD
LG