لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۵۳

احتمال «سقوط» حکومت قذافی در ليبی ظرف چند هفته آينده


مخالفان حکومت معمر قذافی پرچم سابق لیبی را تکان می دهند.
در حالی که شورشيان ليبی ابراز اميدواری کرده اند که با پيروزی های جديد در اطراف پايتخت، حکومت معمر قذافی تا پايان ماه رمضان ساقط شود، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا نيز گفته است که روزهای حيات سياسی قذافی به شماره افتاده است.

گزارش ها حاکی است که شورشيان روز چهارشنبه به پيشروی های خود به سمت طرابلس ادامه داده و رهبران آن می گويند که جنگ داخلی شش ماهه ليبی وارد مرحله حساسی شده و احتمالا ظرف چند هفته آينده به پايان خواهد رسيد.

مخالفان مسلح قذافی در حال حاضر حلقه محاصره پايتخت را از غرب و جنوب تنگ تر کرده و در حال پيشروی به سوی شهر ال هيشا هستند که راه ارتباطی طرابلس به شهر سيرت، زادگاه معمر قذافی، است. اين شهر در ۷۰ کيلومتری مصراته و ۲۵۰ کيلومتری پايتخت قرار دارد.

منصور سيف الناصر، نماينده شورای ملی انتقالی ليبی در پاريس، گفته است که شورشيان هم اکنون کنترل کامل شهر زاويه را در دست دارند. زاويه، بندر نفتی مهم ليبی است که در مسير اصلی طرابلس به سمت تونس است.

وی افزوده است: «ما در حال گذر به يک مرحله حساسی هستيم. اميدواريم که در پايان ماه رمضان پيروزی نهايی خود را جشن بگيريم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در حالی که مخالفان در ليبی می گويند کنترل بخش های عمده زاويه را در دست دارند، نيروهای وفادار به قذافی روز سه شنبه اقدام به گلوله باران اين شهر کردند که در جريان آن چندين نفر زخمی شدند.

معر قذافی که ۴۲ سال بر ليبی حکومت می کند مدعی پيروزی شده و در يک پيام صوتی که از تلويزيون اين کشور پخش شد، گفت که «پايان استعمارگران (ناتو) و خيانتکاران نزديک شده است.»

حکومت قذافی هر گونه شکستی را رد کرده و می گويد که نيروهای وفادار به آن شهرها و مناطق تصرف شده توسط شورشيان را ظرف روزهای آينده باز پس خواهند گرفت.

در حالی که معمر قذافی تحت فشارهای شديد بين المللی و داخلی قرار دارد، وی روز سه شنبه توانست حمايت هوگو چاوز و محمود احمدی نژاد، روسای جمهور ونزوئلا و ايران را به دست آورد.

بر اساس بيانيه وزير امور خارجه ونزوئلا، احمدی نژاد و چاوز در يک تماس تلفنی که اواخر روز دوشنبه انجام شد، «وضعيت پيش آمده از سوی مهاجمان امپرياليست عليه ليبی و سوريه را مورد بحث و بررسی قرار دادند و توافق کردند تا ... تلاش های خود را برای استقرار صلح افزايش دهند.»

در همين حال، مصطفی عبدالجليل، رييس شورای ملی انتقالی ليبی، هر گونه مذاکره با حکومت معمر قذافی را رد کرد.

وی گفت: «شورای انتقالی مايل است اعلام کند که هيچ گونه مذاکره ای، چه مستقيم و چه غير مستقيم، با رژيم قذافی و يا نماينده ويژه آن در سازمان ملل نداشته است.»

مصطفی عبدالجليل افزود: «قذافی بايد استعفا داده و ليبی را ترک کند.»

در واشينگتن، لئون پانتا، وزير دفاع ايالات متحده آمريکا، گفت که نيروهای هوادار قذافی به دفاع روی آورده اند و گزارش های رسيده درباره پناهنده شدن نيروهای امنيتی کليدی ليبی نشانه آن است که رژيم وی در حال فروپاشی است.

وی اظهار داشت: «نيروهای قذافی تضعيف شده اند و پناهندگی های اخير نمونه ديگری است از ضعف آنها.»

وزير دفاع آمريکا تصريح کرد: «باور من اين است که روزهای قذافی به شماره افتاده است.»

موسی ابراهيم، سخنگوی دولت ليبی، در يک کنفرانس خبری تلويزيونی گزارش های مربوط به فرار هواداران قذافی را رد کرد ولی نبرد در مناطق تحت تصرف مخالفان را تاييد کرد.

وی گفت: «بايد هشيار بود که کارزار رسانه ای در صدد بزرگنمايی شورشيان است. برخی از سياستمداران خارجی پيشتر گفته بودند که روزهای رژيم به پايان رسيده است ولی از اين پيش بينی هفته هاست که می گذرد.»

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG