لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۴۳

ناتو تمام همکاری‌های خود را با روسیه به حال تعلیق در آورد


نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو در بروکسل.
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در اعتراض به الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه تمام همکاری‌های نظامی و غیرنظامی خود را با مسکو به حال تعلیق در آورده و اتخاذ اقداماتی برای تقویت وضعیت دفاعی کشورهای عضو را مورد تاکید قرار داد.

وزیران امور خارجه ۲۸ کشور عضو ناتو روز سه شنبه، دوازدهم فروردین، برای نخستین بار پس از الحاق کریمه به روسیه در بروکسل تشکیل جلسه دادند تا درباره بزرگ‌ترین بحران میان شرق و غرب پس از پایان جنگ سرد در اروپا به رایزنی بپردازند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که در این نشست، کشورهای عضو بر سر «تعلیق تمام همکاری‌های نظامی و غیرنظامی بین ناتو و روسیه» به توافق رسیدند.

مقام‌های ناتو می‌گویند که تصمیم یاد شده می‌تواند همکاری با روسیه در افغانستان در حوزه‌هایی چون آموزش پرسنل مبارزه با مواد مخدر، نگهداری و تعمیر هلیکوپترهای نیروی هوایی افغانستان و همچنین جاده‌های این کشور جنگ‌زده را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، تماس میان ناتو و روسیه در سطح سفیر یا مقام‌های بالا‌تر ادامه خواهد یافت تا آن‌ها بتوانند درباره راه‌های خروج از بحران اوکراین با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

آندره فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو، روز سه شنبه با غیرقابل قبول خواندن اقدامات روسیه در اوکراین گفت: «روسیه بواسطه اقداماتش، اصولی که همکاری ما بر روی آن استوار شده بود را زیر پا گذاشته است و تعهدات بین المللی‌اش را نقض کرده است. لذا نمی‌توانیم مثل سابق با هم کار کنیم».

وزیران امور خارجه پیمان آتلانتیک شمالی در نشست روز سه شنبه خود همچنین از برنامه‌ریزان دفاعی ناتو خواستند تا «یکسری اقدامات اضافی فوری را برای تقویت دفاع دسته‌جمعی برنامه ریزی کنند».

این اقدامات می‌تواند از جمله شامل اعزام سربازان و تجهیزات بیشتر ناتو به کشورهای عضو بویژه در شرق اروپا، افزایش تمرین‌های نظامی، برداشتن گام‌هایی به منظور اطمینان از اینکه نیروی واکنش سریع ناتو می‌تواند به سرعت عازم مناطق مختلف شود، و همچنین بازبینی برنامه‌های نظامی ناتو.

قرار است طراحان نظامی ناتو ظرف چند هفته آینده برنامه‌های خود را در این زمینه‌ها ارائه کنند.

پیمان آتلانتیک شمالی و اوکراین همچنین در نشست جداگانه‌ای موافقت کردند که همکاری‌ها میان خود را افزایش داده و از طریق آموزش و سایر برنامه‌ها، ساختار دفاعی این کشور اصلاح و تقویت شود. قرار است کار‌شناسان بیشتری از سوی ناتو به اوکراین فرستاده شوند.

ناتو روز سه شنبه اعلام کرد که نشانه‌ای از عقب‌نشینی نیروهای روسیه از مرز اوکراین وجود ندارد.

آندره فوگ راسموسن به خبرنگاران گفت: «متاسفانه، من نمی‌توانم تایید کنم که روسیه نیروهای خود را عقب کشیده است. ما شاهد چنین وضعیتی نیستیم».

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG