لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۳۴

رایزنی پادشاه اردن درباره طرح صلح اعراب و اسراییل


ملک عبدالله دوم در سفر خود به سرزمین های فلسطینی با سران سازمان اسلامگرای حماس ملاقات نخواهد کرد.

ملک عبدالله دوم ، پادشاه اردن، روز يکشنبه به رام الله ، مقرحکومت فلسطينی، رفت تا برای ديداری چند ساعته با مسئولان تشکيلات خود گردان گفت و گو کند.


از زمانی که محمودعباس در پی مرگ ياسرعرفات، قدرت را در تشکيلات خود گردانی، در دست گرفت، پادشاه اردن هنوز به ساحل غربی سفر نکرده بود.


ملک عبدالله دوم دراين سفرکوتاه، تنها با محمود عباس ، ابومازن، رييس تشکيلات خود گردانی به گفت و گو نشسته و با سران سازمان اسلامگرای حماس ملاقات نخواهد کرد.


همچنين اعلام شد که پادشاه اردن در اين سفر، بامقامات اسراييلی نيز ملاقاتی نخواهد داشت. هدف از ديدار وی، رايزنی درباره دور جديد کوشش های صلح و احيای دوباره روند تماس های سياسی بين فلسطينی ها وکشورهای عرب با اسراییل است.


طبق طرح صلحی که اخيرا در نشست سران اتحاديه عرب به تصويب رسيد، پس از آنکه اختلافات ديرينه اسراييل وفلسطينی ها به نتيجه برسد، همه کشورهای عضو اتحاديه عرب آماده برقراری مناسبات کامل سياسی با اسراييل خواهند بود.


پادشاه اردن در روزهای آينده در کشور خود با نخست وزير اسراييل ديدار خواهد کرد.


پنجشنبه گذشته نيز هياتی ۵۰ نفره ازمقامات اسراييل ازاردن ديدارکرد، که ملک عبدالله به آنان گفت: اگر تلاش های جدی صلح آغاز نشود، خشونت بار ديگر منطقه را در بر خواهد گرفت و آرامش ظاهری کنونی نمی تواند پايدارباشد.تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسراييل در مصاحبه ای با روزنامه مصری الاهرام، بر آمادگی اسراييل برای واگذاری مناطق بيشتری از کرانه باختری به حکومت فلسطينی تاکيد کرد.

در همین حال، تزيپی ليونی، وزير امور خارجه اسراييل در مصاحبه ای که روز شنبه در روزنامه مصری الاهرام منتشر شد، بر آمادگی اسراييل برای واگذاری مناطق بيشتری از کرانه باختری به حکومت فلسطينی تاکيد کرد.


وی گفت: «تخليه غزه آخرين گام اسراييل نبوده است.»


اسراييل تابستان دو سال پيش نوارغزه را به تشکيلات فلسطينی سپرد و همه شهرک های يهودی نشين موجود در آن را برچيد.


شيمون پرز، معاون نخست وزير اسراييل نيز گفته است که اين کشور طرح صلح اتحاديه عرب را فرصتی مهم برای رسيدن فلسطينی ها به استقلال و حل نزاع ديرينه اسراييل وفلسطينی ها می داند، و معتقد است که از دست دادن اين فرصت گرانبها، يک اشتباه بزرگ خواهد بود.


وزير امور خارجه اسراييل روز پنجشنبه در سفری يک روزه به قاهره درباره طرح صلح اتحاديه عرب با رييس جمهوری و وزيران خارجه مصر و اردن، رايزنی کرد و پش از اين مذاکرات اعلام شد که هيات اتحاديه عرب برای پيگيری اين کوشش ها به زودی به اسراييل خواهدرفت.


طرح صلح اتحاديه عرب اين اصول را مورد تاکيد قرار می دهد که خروج اسراييل ازسرزمين هايی که درجنگ سال ۱۹۶۷ به کنترل خود در آورده است، اعلام استقلال کشور فلسطين، بازگشت پناهندگان فلسطينی، شناسايی رسمی اسراييل از سوی فلسطينی ها و همه کشورهای عربی و برقراری صلح کامل جهان عرب با اسراييل.


در حالی که پادشاه اردن برای رايزنی با محمود عباس به رام الله رفته، زياد ابوعمرو ، وزير امور خارجه در دولت فلسطين، در پی ديداری که شامگاه شنبه در امان با نخست وزير اردن انجام داد اظهار داشت که «دولت اسراييل خود با بحران روبروست، و نمی تواند در مسير مذاکرات صلح گام های جدی بردارد.»


XS
SM
MD
LG