لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۴۱

نتانیاهو: اگر اسرائیل نبود شاید رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشت


نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید: «در خاورمیانه دیگر به اسرائیل به چشم دشمن نگاه نمی‌کنند».

نخست‌وزیر اسرائیل می‌گوید که دولت او به دو هدف در مورد ایران پایبند است؛ منع ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای و اشغال بخشی از منطقه خاورمیانه.

بنیامین نتانیاهو اظهار داشت: «اگر ایران به خواسته‌هایش برسد، خاورمیانه از هم می‌پاشد» و «اگر اسرائیل در قلب خاورمیانه نبود، رژیم ایران دیگر پیروز شده و شاید حتی سلاح هسته‌ای هم داشت».

وی شامگاه یکشنبه ۱۲ آبان در همایش بین‌المللی سه روزه رسانه‌های مسیحی در اورشلیم سخن می‌گفت و شبکه‌های اجتماعی او نیز این سخنان را بازتاب دادند.

نخست‌وزیر اسرائیل در سخنانش از «آغاز عادی‌سازی» روابط میان کشورش با برخی از دولت‌های عربی سخن گفت.

به گفته او، «در خاورمیانه دیگر به اسرائیل به چشم دشمن نگاه نمی‌کنند؛ آن را متحد حیاتی در مبارزه با اسلام افراطی می‌بینند؛ چه اسلام سنی رادیکال به رهبری القاعده و داعش، و چه رادیکال شیعه به رهبری ایران و نیروهای نیابتی‌اش».

به گفته وی، کشورهای عرب «آگاه هستند که افراط‌ گرایی آن‌ها را نیز تهدید می‌کند و بنابراین، منافع ما مشترک است و منافع مشترک به عادی‌سازی روابط در سایر زمینه‌ها منتهی می‌شود».

گرچه بنیامین نتانیاهو به نام کشورهای عرب یاد شده اشاره‌ای نکرد اما تصور غالب این است که منظور او، بویژه امیرنشین‌های خلیج فارس مانند عربستان سعودی هستند.

وی همچنین گفت که «سیاست فشار حداکثری پرزیدنت ترامپ علیه رژیم ایران، صحیح است و خوشحالم که تحریم‌ها (به تازگی) افزایش یافته‌اند».

اشاره او به رشته تحریم‌هایی است که آمریکا ۱۰ آبان در زمینه عمران به دلیل «تسلط سپاه پاسداران در بخش ساخت‌وساز در ایران» و منع فروش چند ماده خاص به ایران اعلام کرد.

بنیامین نتانیاهو تکرار کرد که کشورش «اجازه نخواهد داد که ایران در امتداد مرزهای اسرائیل و بویژه سوریه، جای پای نظامی برای خود ایجاد کند و اقدامات مناسب علیه این حضور را انجام خواهد داد».

اسرائیل از حدود پنج سال پیش صدها بار به آن‌چه «اهداف ایران و متحدین تهران» در سوریه می‌نامد، حمله هوایی کرده و چندی پیش نیز به طور تلویحی گفت که حملات مشابهی علیه نیروهای متحد ایران در عراق انجام داد.

با وجود این، رسانه‌های اسرائیل در روزهای گذشته نوشته‌اند این نوع حملات از سوی اسرائیل در دوره اخیر فعلا متوقف شد زیرا این کشور از واکنشی از نوعی متفاوت از سوی ایران نگران شده است.

ایران با تاکید بر تداوم سیاست ضد اسرائیلی، حضور خود در منطقه را بر اساس «توافق‌های قانونی» با کشورهایی مانند سوریه و سیاست دیرینه حمایت از «محور مقاومت» توجیه می‌کند.

دولتمردان و نظامیان ایران همچنین به اسرائیل نسبت به احتمال حمله به ایران شدیدا هشدار داده و این هفته هم بار دیگر بر عدم نرمش در برابر آمریکا، متحد اصلی اسرائیل، پافشاری کردند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG