لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۱۵

نتانياهو: معاهده جديد صلح با فلسطينی‌ها به رفراندوم گذاشته می‌شود


بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل
بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، روز پنجشنبه، ۱۲ ارديبهشت ماه، در ديدار با وزير امور خارجه سوئيس اعلام کرد که هر گونه معاهده صلح با فلسطينی‌ها به رفراندوم عمومی گذاشته خواهد شد.

به گزارش دفتر نخست وزيری اسرائيل، وی خطاب به ديديه بورخالتر، وزير خارجه سوئيس گفت: «اگر با فلسطينی‌ها به توافقی دست پيدا کنيم، من به دنبال اين هستم که آن را به رفراندوم بگذارم. و مايلم که از تجربيات شما در اين زمينه استفاده کنم».

آقای نتانياهو روز چهارشنبه در ديدار با مقامات ارشد وزارت خارجه اسرائيل گفته بود که «ريشه نزاع اسرائيلی- فلسطينی بر سر اراضی نيست بلکه بر سر اين است که اعراب حاضر به پذيرش موجوديت اسرائيل نيستند».

اين سخنان وی نخستين واکنش رسمی اسرائيل به تعديل طرح صلح عربی است.

وزيران امور خارجه اتحاديه عرب طی روزهای گذشته در نشستی در واشينگتن با جو بايدن، معاون رييس جمهوری، و جان کری، وزيرخارجه آمريکا، برای نخستين بار گفتند که اتحاديه حاضر به پذيرش تغييراتی در مرزهای سال ۱۹۶۷ به خاطر پيشبرد صلح اسرائيلی- فلسطينی و استقلال فلسطين است.

نخست وزير قطر و رييس اتحاديه عرب که در نشست واشينگتن حضور داشتند، به مقامات ارشد آمريکايی گفتند در طرح صلح عربی تغييراتی ايجاد شده است تا صلح اسرائيل با فلسطين عملی شود.

جان کری از اين نرمش اتحاديه عرب ابراز خشنودی کرد و آن را برای از سر گيری گفت‌وگوهای سياسی اسرائيلی- فلسطينی مهم دانست.

اما بنيامين نتانياهو روز چهارشنبه اظهار داشت: قلب نزاع دهها ساله عربی- اسرائيلی در اين است که اعراب حاضر نيستند با موجوديت اسرائيل کنار آيند.

نتانياهو اين «استدلال» را مطرح کرد که اسرائيل در تابستان سال ۲۰۰۵ به طور کامل از نوار غزه خارج شد اما از آن زمان تا کنون، حملات راکتی از غزه به سوی اسرائيل ادامه يافته است.

وی در عين حال گفت برای از سرگيری مذاکرات صلح با فلسطينی‌ها بدون هيچ پيش شرطی آماده است.

او فلسطينی‌ها را نيز به بازگشت «بی قيد و شرط» به مسير مذاکرات فرا خواند.

گفت‌وگوهای صلح اسرائيلی- فلسطينی در چهار سال اخير به خاطر ناخشنودی فلسطينی‌ها از ساخت و سازهای اسرائيلی در کرانه باختری و شرق بيت المقدس راکد مانده است.

در اين ميان، مقام‌های فلسطينی به تعديل طرح صلح عربی واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند.

حماس و برخی از شخصيت‌های جنبش فتح از اين تصميم اتحاديه عرب ابراز ناخشنودی کرده و قطر را به خودداری از دخالت در اين امر فرا خواندند.
به گزارش شبکه تلويزيونی الجزيره، خالد مشعل رييس دفترسياسی حماس روز يازدهم ارديبهشت گفت نخواهيم گذاشت از اين نوع امتيازدهی‌ها عليه فلسطين صورت گيرد.

اما صائب عريقات نزديکترين مقام فلسطينی به محمود عباس رييس تشکيلات خودگردانی گفت که اظهارات نخست‌وزير قطر ديدگاه رسمی فلسطينی نيز هست.

سران اتحاديه عرب در سال ۲۰۰۲ طرحی را که از سوی اميرعبدالله در زمان ولايتعهدی وی در عربستان ارائه و به نسخه «زمين در برابر صلح کامل» مشهور شد، تصويب کردند.

نخست وزير اسرائيل در سال‌های گذشته تاکيد کرده است که واگذاری تمامی کرانه باختری امکانپذير نيست و بسياری از شهرک‌های يهودی ساخته شده در اراضی اشغالی جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ بايد در تسلط اسرائيل باقی بماند.

اتحاديه عرب در نرمشی که به تازگی نشان داده، عملاً پذيرفته است که برخی از نقاط اشغالی در اختيار اسرائيل بماند اما اسرائيل به معاوضه زمين در بخش‌های ديگر با فلسطينی‌ها اقدام کند.

در حالی که نخست وزير اسرائيل با روی گشاده از اين نرمش اتحاديه عرب استقبال نکرده است اما برخی ديگر از سياستمداران اسرائيل آن را فرصتی نادر برای پيشبرد صلح دانستند.

به گزارش راديوی اسرائيل، خانم تسيپی ليونی رهبر حزب «جنبش» و شريک دولت اسرائيل، روز چهارشنبه گفت بايد از اين فرصت بيشترين استفاده را کرد.

خانم زهاوا گال اون رهبر حزب چپگرای «مرتس» نيز گفت نتانياهو موظف است از اين طرح استقبال کند.

روزنامه اسرائيلی «هاآرتص» روز دوازدهم ارديبهشت نوشت: واکنش منفی نتانياهو به اين خاطر است که او نگران است جان کری اين طرح جديد اتحاديه عربی را به مبنايی برای دور تازه تلاش‌های سياسی آمريکا در ارتباط با صلح اسرائيل و فلسطين تبديل کند.
XS
SM
MD
LG