لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۱۶

نتانیاهو از اقدام نظامی علیه سوریه حمایت کرد و به ایران هشدار داد


بنیامین نتانیاهو بارها هشدار داده که اسرائیل اجازه نخواهد داد تا ایران در سوریه پایگاه داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه شنبه ۲۵ فروردین، در نخستین واکنش خود به حملات آمریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه، گفت که کشورش حامی قاطع این اقدام است.

آقای نتانیاهو در یک پیام ویدئویی گفت: «یک سال پیش تاکید کردم که اسرائیل از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای اقدام علیه استفاده و توسعه سلاح‌های شیمیایی به صورت کامل حمایت می‌کند. عزم راسخ پرزیدنت ترامپ و همچنین حمایت اسرائیل هردو هنوز پابرجا هستند».

نخست‌وزیر اسرائیل افزود، «اسد باید به صورت واضح بفهمد که تلاش‌های غیر مسئولانه وی برای دسترسی به سلاح کشتار جمعی و استفاده از این نوع سلاح، چشم‌پوشی بی‌پرده وی از قوانین بین‌المللی است، و اینکه به ایران و فرستادگان ایران اجازه استقرار نظامی در سوریه را می‌دهد، اینها همه سوریه را به خطر می‌اندازند».

آقای نتانیاهو پیش از این بارها هشدار داده که اسرائیل اجازه نخواهد داد تا ایران در سوریه پایگاه داشته باشد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، بیانیه نخست‌وزیر این کشور پس از پایان ساعت «شبات» (شنبه مقدس یهودیان) صادر شد. دفتر نخست‌وزیری اما در ساعات پیش از آن از وزیران خواسته بود که از اظهارنظر درباره حمله سه قدرت‌ غربی به سوریه خودداری کنند.

این رهنمود پس از آن اعلام شد که براساس گزارش‌ها، برخی از مقامات این کشور از محدود بودن حملات آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه ناخشنود بوده و گفته بودند که این حملات کمتر از آن چیزی بود که اسرائیل انتظار داشت.

پیش از صدور دستور دفتر نخست‌وزیری به وزیران برای «سکوت»، یوآو گالانت، وزیر مسکن اسرائیل و ژنرال پیشین ارتش این کشور، در توئیتر خود نوشت که حمله آمریکا و هم‌پیمانان به سوریه «پیام هشداری به محور شرارت؛ ایران، و حزب‌الله است».

رسانه‌های اسرائیل خبر داده بودند که آمریکا از قبل اسرائیل از برنامه حملات مطلع کرده بود. بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه گفته بود که کشورش در حملات آتی غرب به سوریه دخالت ندارد زیرا اسرائیل تنها هدف‌های «مشخص» خود را در سوریه تعقیب می‌کند و هر زمان که لازم باشد، اقدامات مورد نظر خود را انجام می‌دهد.

با وجود سکوت اسرائیل، روسیه گفته است که اسرائیل عامل حمله بامداد دوشنبه به پایگاه هوایی تی- ۴ در استان حمص سوریه بود. در آن حمله، دستکم هفت نظامی اعزامی از ایران کشته شدند که جسد آنها به ایران برگردانده و در روزهای گذشته خاک شد.

بحران سوریه درارتباط با ایران، کشمکش‌های لفظی ایران و اسرائیل را تشدید کرد. علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل، که هفته گذشته در دمشق بود، گفت «جنایت» اسرائیل «قطعا بی‌پاسخ نمی ماند».

اما به گزارش جروزالم پست، اسرائیل روز چهارشنبه در پاسخ گفت اگر ایران یا هم‌پیمانانش از سوریه یا لبنان به اسرائیل حمله کنند، اسرائیل کار حکومت اسد را یکسره و خود اسد را نابود خواهد کرد.

علی شیرازی، نماینده ولی فقیه در شاخه قدس سپاه پاسداران ایران، پنجشنبه در پاسخ گفت: «اگر اسرائیل حماقت کند، تل آویو و حیفا با خاک یکسان می‌شود».

اسرائیل روز جمعه اعلام کرد، پهپاد ایرانی که ۲۱ بهمن پارسال از آسمان سوریه به اسرائیل رخنه کرد، «ماموریت جنگی» داشت و برای «حمله انتحاری» علیه یک هدف نظامی در اسرائیل اعزام شده بود.

دیدن نظرات (۵۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG