لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۲۹

نخست وزیر جدید فرانسه معرفی شد


آلن فیون در زمان مبارزات انتخاباتی ستاد انتخاباتی نیکلا سرکوزی را سرپرستی می کرد.

نيکلا سرکوزی، رييس جمهوری جديد فرانسه، روز پنج شنبه فرانسوا فيون را به مقام نخست وزيری منصوب کرد.


فيون ۵۳ ساله، از دوستان نزديک نيکلا سرکوزی به شمار می رود و در جريان مبارزات انتخابات رياست جمهوری، ستاد انتخاباتی وی را سرپرستی می کرد.


نيکلا سرکوزی روز چهارشنبه با حضور در کاخ اليزه رسما مقام رياست جمهوری فرانسه را تحويل گرفت و يک روز بعد نخست وزير را انتخاب کرد. انتظار می رود که اعضای کابينه ۱۵ نفری فرانسه فردا معرفی شوند.


سابقه نخست وزير جديد فرانسه


فرانسوا فيون که بامداد روز چهارشنبه هتل ماتينيون يا کاخ نخست وزيری فرانسه، را از دومينيک دو ويلپن تحويل گرفت، در جوانی آرزو داشت روزنامه نگار شود. اما با فشار خانواده اش، تحصيلات خود را تا فوق ليسانس، در رشته حقوق عمومی ادامه داد.


روز پنج شنبه فردی پست نخست وزيری فرانسه را تحويل گرفت که در کتابی که تنها يک سال پيش منتشر کرد، خواستار حذف اين مقام و انتقال اختياراتش به رييس جمهوری شده بود.

وقتی که فرانسوا فيون در ۲۷ سالگی به عنوان نماينده شهرستان «سارت» وارد پارلمان شد، جوانترين نماينده مجلس ملی فرانسه به شمار می رفت.


وی برای نخستين بار در ۳۹ سالگی، در کابينه ادوار بالادور به مقام وزارت رسيد. در دولت آلن ژوپه، فرانسوا فيون در مقام وزير پست و ارتباطات، به مالکيت انحصاری دولت بر شرکت تلفن فرانسه پايان داد.


وقتی در سال ۲۰۰۲ دست راستی ها انتخابات را در فرانسه بردند، فرانسوا فيون در دولت ژان پير رفرن وزارت امور اجتماعی و سپس وزارت آموزش ملی را برعهده گرفت و در هر دو وزارتخانه، اصلاحات ضروری را به مورد اجرا گذاشت.


با اين حال، دومينيک دو ويلپن وقتی نخست وزير شد، فرانسوا فيون را از دولت کنار نهاد. و اين سرآغاز تحولی مهم در زندگی سياسی وی بود زيرا مخالفتش با جناح ژاک شيراک و نزديکی اش به نيکلا سرکوزی از آنجا آغاز شد.


در ده سال پيش از آن، فيون و سرکوزی از منتقدان يکديگر بودند و حتی در جريان مبارزات انتخابات رياست جمهوری نيز در مواردی مانند اختصاص بخشی از کرسيهای پارلمان به نسبت رای مردم به احزاب يا دعوت از شخصيت های چپ برای شرکت در دولت، فيون فاصله خود را از سرکوزی حفظ می کرد.


در اوقات فراغت، فرانسوا فيون به کوهنوردی و اتوموبيلرانی می پردازد و يک بار در سال ۱۹۹۹ روی پيست اتومبيلرانی لومان، در حالی که نيکلا سرکوزی را همراه داشت، ۲۳۰ کيلومتر در ساعت سرعت رفت. رييس جمهوری فرانسه هنوز گاهی از ترس آن روز خود ياد می کند.


روز پنج شنبه فردی پست نخست وزيری فرانسه را تحويل گرفت که در کتابی که تنها يک سال پيش منتشر کرد، خواستار حذف اين مقام و انتقال اختياراتش به رييس جمهوری شده بود.


XS
SM
MD
LG