لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۸

واکنش رهبران جهان به پیروزی سرکوزی


رییس جمهوری جدید فرانسه، رهبران جمهوری اسلامی را «بسیار خطرناک» توصیف کرده است.

رهبران کشورهای جهان، روز دوشنبه، به پيروزی نيکلا سرکوزی، نامزد حزب راست ميانه در انتخابات رياست جمهوری فرانسه واکنش های متفاوتی نشان دادند.


رهبران اتحاديه اروپا، از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پيروزی نيکلا سرکوزی را تبريک گفتند.


همچنين خوزه مانوئل باروسو، رييس کميسيون اروپايی گفت که به نيکلا سرکوزی «اعتماد کامل» دارد و معتقد است که او می تواند در تحکيم سياست های اروپا، نقشی مهم ايفا کند.


در همين حال، جرج بوش در پیام خود به آقای سرکوزی گفت که آمريکا و فرانسه کشورهای دوست هستند. رییس جمهوری آمریکا ابراز اميدواری کرد که همکاری های ميان او و همتای فرانسويش گسترش يابد.


در مسکو، سخنگوی مجلس دوما، پيروزی سرکوزی را عامل توسعه همکاری های روسيه و فرانسه توصيف کرد و در کابل، حامد کرزی، رييس جمهور افغانستان گفت که اميدوار است «روابط تاريخی و دوستانه» ميان افغانستان و فرانسه در دوران رياست جمهوری نيکلا سرکوزی تقويت شود.


سياستمداران اسراييلی واکنش های گرمی نسبت به انتخاب نيکلاس سرکوزی نشان دادند و ابراز امیدواری کردند که در سياست های خاورميانه ای اين کشور تغييراتی ايجاد شود.


بنیامين نتانياهو، نخست وزير پيشين اسراييل، آقای سرکوزی را «دوست اسراييل و شخصی که به امنيت اسراييل، توجه ويژه ای خواهد داشت» توصيف کرد.


آقای نتانياهو افزود: «با سرکوزی، سياست های فرانسه بسيار متعادل تر خواهد شد.


او گفت: «سرکوزی در مورد امنيت اسراييل حساس است و اين موضوع را به گوش کشورهای عرب نيز خواهد رساند.»


اهود اولمرت، نخست وزير اسراييل نيز گفت که کاملا معتقد است که «در دوران رياست جمهوری آقای سرکوزی، روابط ميان اسراييل و فرانسه، عميق تر خواهد شد.»تنها چند روز پس از مراسم تحليف آقای سرکوزی، جمهوری اسلامی ممکن است در پايان مهلت دو ماهه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم، با دور تازه تحريم ها رو به رو شود.

از سوی ديگر در ميان رهبران فلسطينی، محمود عباس و جبهه حماس که دولت فلسطينی را اداره می کند، ابراز اميدواری کردند که در حمايت فرانسه از فلسطينی ها، تغييری ايجاد نشود.


سارکوزی و جمهوری اسلامی ايران


انتظار می رود مساله ايران يکی از چالش های پيش روی نیکلا سرکوزی در عرصه سياست خارجی فرانسه باشد.


تنها چند روز پس از مراسم تحليف آقای سرکوزی، جمهوری اسلامی ممکن است در پايان مهلت دو ماهه شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تعليق فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم، با دور تازه تحريم ها رو به رو شود.


انتظار می رود رییس جمهوری منتخب فرانسه، با گام بعدی شورای امنيت سازمان ملل متحد، مخالفتی نداشته باشد. او پيشتر رهبران ايران را «بسيار خطرناک» توصيف کرده بود.


آقای سرکوزی، نامزد حزب راست ميانه در دور دوم انتخابات رياست جمهوری فرانسه، سگولن رويال، رقيب خود از حزب سوسياليست را با کسب ۵۳ درصد آرا شکست داد.


ميزان مشارکت عمومی در اين انتخابات فرانسه، ۸۴ درصد اعلام شد که از سال ۱۹۸۱ تاکنون بی سابقه است.


واکنش ترکيه به پیروزی سارکوزی


آنکارا، در واکنشی نه چندان گرم به خبر پيروزی نيکلا سرکوزی در انتخابات رياست جمهوری فرانسه، ابراز اميدواری کرد که انتقادهای آقای سرکوزی از پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا، تکرار نشود.


اظهارات رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، درباره نتيجه انتخابات رياست جمهوری فرانسه روز دوشنبه در آنکارا ايراد شد.


آقای اردوغان در اظهارات خود گفت که پيام تبريکی را برای نيکلاس سارکوزی ارسال خواهد کرد.
نيکلا سرکوزی، رييس جمهور منتخب فرانسه، پيشتر با پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا مخالفت کرده بود.


«رييس جمهوری همه فرانسوی ها»


نيکلا سرکوزی، یکشنبه شب پس از پيروزی بر رقيب سوسياليست خود گفت: «مردم خواستار تغيير هستند و من اين تغيير را انجام می دهم. من می خواهم که فرانسوی ها ورای عقايد سياسی، مذهبی و...با يکديگر متحد شوند تا فرانسه به پيش برود.»


سگولن رويال، نامزد شکست خورده سوسياليست ها در انتخابات نیز در پيامی کوتاه و سمبليک گفت که ما به مبارزه ادامه می دهيم.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG